Отримати компенсацію й відбудувати бізнес, – консультація юриста для підприємців, які постраждали від російського вторгнення

Автор: Вадим Войтик

15 Лис, 2022 16:31

Поділитись публікацією
Отримати компенсацію й відбудувати бізнес, – консультація юриста для підприємців, які постраждали від російського вторгнення

Ганна Іщенко була із тих юристів, що займалися фіксацією збитків від російського вторгнення в Бучі. Спеціалісти її Адвокатського об’єднання “Іщенко, Світлицький та партнери” розгорнули активну діяльність у Київській області на самому початку квітня – відразу ж після деокупації. 

Чому оцінка та належна фіксація збитків вкрай важлива, як це допоможе бізнесу отримати компенсацію та на що можна розраховувати – в нашому матеріалі.

– На що можуть розраховувати ті представники українського бізнесу, що постраждали від російського вторгнення?

– А є такі, що не постраждали? Давайте відразу визначимося, збройне вторгнення 24 лютого вплинуло на життя кожного українця, на роботу кожного підприємства, змінило усталені життєві зв’язки, трудові відносини, платоспроможність населення, загалом економічну ситуацію. Тому в Україні немає, просто не існує підприємця чи бізнесу, який би не постраждав від воєнних злочинів Росії. 

Щодо підприємств, які потрапили під тимчасову окупацію – все і так зрозуміло, матеріальні збитки прямі, пошкоджені приміщення, інфраструктура, викрадені та знищені цінності на сотні тисяч гривень. 

Але й бізнес, який під окупацією не був, до сьогодні має боротися за виживання. Юридичною мовою це називається упущеною вигодою – прибутки або фінансові надходження, які б ви мали отримати, але не отримали з тієї чи іншої причини. В цьому випадку причина очевидна – це злочинна збройна агресія Росії, і агресор повинен відповідати. 

– Відповідати у тому числі матеріально, ви це маєте на увазі?

– Безумовно. Інша справа, що перемога над агресором потребує часу, а бізнес потрібно відбудовувати сьогодні. Потрібен чіткий план дій, впевненість, що компенсації будуть і конкретні суми цих компенсацій.

– І який тоді план дій?

– На сьогодні є декілька варіантів. 

Перший – це розраховувати на допомогу держави, державні програми підтримки. Цей варіант завжди є, і держава за можливості буде підтримувати. Я пропоную про цей варіант згадати – і йти далі, буде підтримка – добре, коли буде, у якому обсязі – не відомо. 

Про другий варіант ми вже згадували – це перемога у війні й компенсації із виплачених репарацій. Всі ми розуміємо, що перемога над агресором – це питання часу, і усім би хотілося, щоб це відбулося якомога швидше. Щодо виплати країною-агресором репарацій – всі ми знаємо ціну будь-яких домовленостей з Росією. Тримати у пам’яті – варто, просто сидіти й чекати – не варто.

– До речі, щодо репарацій, є якесь уявлення про конкретні суми? Хто буде вирішувати кому і скільки компенсувати? 

– Я завжди кажу своїм довірителям: вирішувати повинні тільки ви. Завжди. 

Очікувати від будь-кого, від правоохоронної системи, держави, відповідача справедливого рішення можна, але завжди потрібно діяти самому. Якщо уявити собі масштаби збитків, кількість постраждалих та тих, хто потребує компенсації – це просто технічно неможливо з боку держави, ретельно дослідити кожен індивідуальний випадок окремо, провести належні експертизи, скласти кошториси. Щодо згаданої вже упущеної вигоди – коштів, що бізнес повинен був отримати, але через війну не отримав – то варто розуміти, що є більш пріоритетні  задачі у держави.    

– Але ж цим потрібно займатися?

– Обов’язково. Зафіксувати та провести належну оцінку – вже зараз, сьогодні. Наші спеціалісти розуміють важливість практичного досвіду. ми не вміємо воювати зброєю, наша спецоперація – це юридичний фронт. В Бучі почали працювати вже на другий день після звільнення. Буремні часи вимагають уваги й залучення спеціалістів. Є десятки напрямків роботи, однак коректна  фіксація збитків – це основа. 

Окрім очікування державної допомоги та надходження репарацій є ще один варіант – зайняти активну позицію і діяти. Врятувати свій бізнес, відновити його, закласти вектор на майбутнє потрібно уже сьогодні. 

Для того, щоб порахувати прямі збитки та упущену вигоду необхідна злагоджена робота професійних юристів і аудиторів. Звернення  до суду й сплата судового збору ретельно вивчається в рамках стратегії захисту. як правило, це робоча група з представників бізнесу й консультантів. середній строк плідної співпраці для такого утворення – не менше двох років.  

Рішення суду, прийняте іменем України – є підтвердженням права на стягнення компенсації з держави-агресора. моделюємо ситуацію – після перемоги, з початком виплати компенсацій, ви обґрунтовано претендуєте на присуджену суму, а не ту, що  вирішить третя сторона. вважаю це об’єктивно переконливішим доводом. 

– Зрозуміло, тобто чекати на компенсації краще з чинним рішенням суду.

– А ще краще взагалі не чекати. Звичайно, фіксація збитків та рішення суду – це обов’язковий шлях. Наголошую, кожен підприємець та власник бізнесу, якщо він розраховує на компенсацію збитків, незалежно від того, чи знаходилися потужності його підприємства на тимчасово окупованій території чи ні – обов’язково повинен його пройти. 

Отримавши рішення суду, можна чекати на репарації або державну допомогу. Але краще – на все це чекати й разом з тим діяти. 

– Маєте на увазі, йти далі, до судів у Європейських країнах? 

– Так, маючи на руках рішення українського суду із вказаною конкретною сумою компенсації, ви можете йти в іноземні суди, у ті юрисдикції, де є майно Російської Федерації, на яке накладено арешти, і розраховувати на компенсації коштом реалізації цього майна. Це не єдиний шлях, але він є. Сам процес складний і тривалий, може зайняти близько 5-10 років. 

– Це дуже довго…

– Так, мало кому такий варіант підійде. До того ж варто вам вийти за межі України – юридичний процес, вимоги, пакети документів, сама правова система кардинально відрізняється. Ми вже пів року працюємо у цьому напрямку, співпрацюємо з європейськими юристами та адвокатами, міжнародними аудиторами, судовими спеціалістами. І можемо констатувати, що загалом варіант непростий, але він є.   

Ми не можемо прогнозувати, як поводитиметься Росія після своєї поразки, як буде затримувати репарації, які перешкоди чинитиме. Ніхто не сумнівається, що вона продовжуватиме брехати, маніпулювати суспільною думкою, намагатиметься грати на міжнародних сперечаннях. В таких умовах точної дати, коли ви отримаєте свою компенсацію з російських репарацій, вам ніхто не назве. 

– І в часі…

– Так, і в часі. З цієї позиції більш раціональним варіантом є взаємодія з міжнародними фінансовими установами. Ви проходите весь шлях в Україні, отримуєте рішення суду – все, про що ми вже говорили. А далі замість того, щоб позиватися до європейських судів самостійно, поступається цим правом на користь одного з “міжнародних фінансових фондів” (для простоти сприйняття  – ті, хто готові відкупити певний портфель вимог).

Це називається уступка права вимоги. Фонд виплачує вам частину зазначеної у рішенні українського суду компенсації, а далі вже самостійно проходить шлях у європейських судах, на власний ризик.

Зрозуміло, що фонд у цьому випадку розраховує отримати повну суму через 10 років, наприклад, і компенсувати свої витрати, у тому числі виплачені вам кошти, витрати на процес, і вийти на прибуток. Але вас ці перспективи десятирічного марафону вже не хвилюють – ви отримаєте свої кошти значно раніше. 

– Наскільки раніше?

– Якщо термін очікування реальних коштів в іноземних судах – 10 років, то у випадку з міжнародними фондами – 1,5 – 2 роки. Це вже більш відчутна перспектива, і після досягнення такої домовленості, закриття угоди  можна планувати подальшу діяльність, наприклад, кредитуватися під гарантії фонду тощо. 

– На виплату якої частини можна розраховувати у такий термін?

– Як правило дисконт фонду становить до 50% від зазначеної у рішенні суду суми. Тобто, якщо сума можливої компенсації становила 2 мільйони євро, то ви отримаєте 1 мільйон. Тут кожен вже має вирішувати для себе, який варіант йому більше підходить. 

Важливо розуміти, що обидва шляхи отримання компенсацій за межами України – і через фонди, і через суди – найбільш бажані, коли йде мова про компенсацію упущеної вигоди.

Збитки в Україні настільки масштабні, що, коли настане час, мова насамперед йтиме про відшкодування прямих збитків. Компенсація ж упущеної вигоди буде відкладатися на невизначені терміни. Тоді як у варіантах з фондами або іноземними судами компенсації прямих збитків і упущеної вигоди будуть йти, так би мовити “пакетом”, і компенсуватися всі разом. 

І ще важливо, що збитки завдані Росією настільки великі, а охочих отримати компенсації настільки багато, що складно уявити, де взяти стільки майна і стільки грошових виплат. Вимагатимуть компенсації не тільки українці. Це і міста й уряди країн Євросоюзу, які прихистили наших біженців, зазнали втрат в економіці через ціни на газ та спровокованої війною кризи. Тому тут очевидно, той, хто першим пройде через іноземні суди або здійснить правочини з фондами – той у результаті й отримає компенсації. Якщо вирішили діяти, то діяти потрібно вже сьогодні.

– Тобто швидкість найважливіше у цьому процесі?

– Швидкість – це загальна умова, її потрібно враховувати на всіх етапах. Не менш важливою для України є відсутність практики. Така ситуація вперше, і українська правова система стикається з нею вперше. У міжнародній практиці вже мали місце важливі прецеденти, скажімо рішення суду США 1980 року, що стало основою відомої судової Справи Кадіч проти Караджича. Але всі ці прецеденти потрібно реально використовувати при складанні документації, фіксації збитків та позовів до українських судів. Це важливо для відповідності міжнародним нормам, для того, щоб мати юридичну вагу. 

Скажімо, для належної оцінки збитків ми співпрацюємо з аудиторами із Nexia DK. Це компанія, яка входить до топ-10 світових аудиторських мереж, її висновки вже мають репутацію для міжнародної спільноти. І це лише найперший етап – оцінка. Щодо здійснення правочинів з міжнародними фінансовими фондами по компенсації збитків шляхом поступки права вимоги, то наша співпраця з фондами триває вже більше ніж пів року. І ми розуміємо наскільки важливо у кожній конкретній справі з самого початку готувати документацію із врахуванням їхніх вимог.  

Але найважливіше – це активна позиція. Кожен український бізнес повинен докласти зусиль для своєї відбудови й розвитку. Ніхто краще українців не знає, що просто сидіти й чекати змін на краще – не найкраще. 

Читайте також: Іщенко запевняє, що розколів у місцевому УДАРІ більше не буде

Теги: