Пʼять громад на Прикарпатті хочуть мати свої сміттєпереробні заводи (СПИСОК)
22 Лис, 2023 16:06
22 листопада міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець, голова Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук та голови п’яти прикарпатських громад підписали меморандум про співпрацю щодо поводження з відходами.
Читайте також: росія атакувала обʼєкт критичної інфраструктури на Франківщині – Онищук
Про це пише Галка з пресконференції в Івано-Франківській ОВА.
У межах цієї домовленості в Івано-Франківській області створять п’ять кластерів, де будуть збирати, зберігати та сортувати сміття.
За словами головного еколога Прикарпаття Андрія Пліхтяка, ця сміттєва система повністю покриває Івано-Франківську область.
Будівництво регіональних об’єктів поводження з відходами планують у таких містах:
- Um 1 – Городенка (6,0 га);
- Um 1 – Калуш (8,4770 га);
- Um 1 – Косів (4,0 га);
- Um 1 – Надвірна (9,7728 га);
- Um 2 – Бурштин (6,5 га).
Андрій Пліхтяк пояснив, що на заводах з позначною Um 1 будуть проводити глибоке сортування сміття й переробляти органічні відходи на газ біометану. Звідси, посортовану на пластик, гуму й деревину сировину, транспортуватимуть на завод в Бурштині (Um 2), де її перетворюватимуть на паливо.
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець зауважив, що успіх проєкту залежатиме від конкретних рішень в громадах:
“Практичні кроки мають виконувати на місцевому рівні. Ми в міністерстві сьогодні працюємо над тим, щоб дати можливість громадам залучити інвесторів або мати доступ до дешевого кредитування з іноземних банківських установ. А обласна військово адміністрація, як головний координуючи орган, має забезпечити розробку і подання до міністерства регіонального плану управління з відходами”, — каже Стрілець.
Світлана Онищук додала, що для втілення цілей меморандуму в громадах вже готують територію. Реформу реалізують за кошти обласного й місцевих бюджетів. Крім цього, сподіваються на підтримку міжнародних донорів:
“Є ті громади, які першими зголосилися виділити землю і провести відповідні громадські слухання, щоб ознайомити людей. Зараз ми напрацьовуємо план реалізації. Затвердимо відповідну стратегію й продемонструємо суспільству. Кожен пункт буде розписаний по часу.
Щодо коштів, у нас є обласний бюджет, є бюджети територіальних громад і будемо націлювати всіх на міжнародні інвестиції. На початку грудня ми проведемо потужний інвестиційний форум, де будуть підійматися надважливі питання розвитку нашої області на 2024 рік. Питання екології ми також будемо обговорювати та звертатися вже з напрацьованими пропозиціями до наших міжнародних партнерів”, — зазначила голова Івано-Франківської ОВА.
Наразі на території Івано-Франківської області діє 14 сміттєзвалищ. До слова, протягом 10 місяців 2023 року на Прикарпатті ліквідували 160 “стихійних” сміттєзвалищ, загальною площею 3926,4 м. кб.