У місті 5 березня відбувся круглий стіл на тему «Історико-архітектурний спадок Івано-Франківська: сучасний стан та стратегічне збереження».
У заході, організованому ГО “Поступовий гурт франківців” та об’єднанням “Моє місто”, взяли участь депутати міської та обласної ради, представники виконавчої влади, історики та краєзнавці.
Зокрема, виступив начальник відділу з питань охорони культурної спадщини виконавчого комітету Ігор Панчишин.
«У кожній країні питання охорони пам’яток є ключовим, адже є питанням збереження власної ідентичності», – зауважив Ігор Панчишин.
Він сказав, що українці звикли залагоджувати якусь проблему з пам’яткою архітектури тоді, коли вона виникла. В інших країнах – наперед створюють стратегії із захисту пам’яток.
На думку Панчишина, в Україні мало досвіду з охорони історичної спадщини, оскільки ця галузь у радянські роки не розвивалася і лише зараз починає заново працювати.
Він сказав, що житловий фонд Івано-Франківська був приватизований стихійно, без інвентаризації пам’яток архітектури. Не було визначено статус багатьох будівель, їхні охоронні зони. Зараз всі ці проблеми доводиться вирішувати. Так, в місті близько п’ятсот пам’яток. Створення паспорту для однієї коштує кілька тисяч гривень. Тому на те, щоб інвентаризувати усі бракує коштів.
Позитивним кроком щодо збереження спадщини стало розроблення історико-архітектурного опорного плану. Він дає можливість говорити про створення нормативної бази для охорони пам’яток.