Переплетення особистих історій: у франківському драмтеатрі розповіли про постановку «1975» (ФОТО)
11 Вер, 2024 11:11
Документальні вигадки кількох поколінь «1975» стане частиною театральної додекалогії – циклу з 12-ти вистав, які охоплюють період з 1972 по 1983 роки й створені в рамках проєкту Destin(y)ation.
Про це пише «Галка» з пресконференції.
Вистава «1975» зібрала у Франківському драмтеатрі міжнародну постановчу команду митців зі Словенії, Хорватії, Сербії та Італії.
Генеральний директор та художній керівник Франківського драмтеатру Ростислав Держипільський наголосив, що співпраця з театрами різних країн допомагає бачити зміни театральних процесів у світі та Україні.
«Розкажу, як зʼявилася ідея цієї вистави, цієї співпраці. Був у Вільнюсі, де дивився виставу, яка тривала близько чотирьох годин. Але коли ти залипаєш, то хочеться, щоб вистава не закінчилася. І виявилося, що це робота Томі Янежича».
Він додає, що розшукав режисера та почав з ним спілкуватися, налагоджуючи звʼязки для майбутньої співпраці.
«У наступному році рідне місто Тома (ред. Нова Гориця) стане культурною столицею Європи, а до проєкту Destin(y)ation долучаться кілька театрів. Сподіваємося, що й нам вийде поїхати на цей захід».
Режисер, драматург Томі Янежич розповів, що коли він отримав запрошення до співпраці, то вони обговорювали різні проєкти.
«І я запропонував створити саме виставу до додекалогії, адже всі ці країни колись належали до Австро-Угорщини. Вистава, документи, фактичні місцеві та глобальні історії, які ми використовували – є правдою. Але сама історія – це вигадка, хоча й кожна частинка є правдивою. Актори можуть відстежити свої власні історії, тобто це така мережа історій. Якщо взяти всі ці вистави, то можна побачити небо з багатьма різними світами», – розповідає Янежич.
Він додає, що вистави додекалогії, які охоплюють період 1972 до 1983 року – двері в історії людей, в історії поколінь. Історії не лінійні, вони дуже асоціативні.
«У нас є актори, які дуже гарно підготовлені, талановиті та красиві зі всіх сторін. Під час роботи нам було потрібно пройти певні перешкоди, але я дуже пишаюся всім, що нам вдалося досягнути».
Художник-постановник Бранко Хойник поділився, що для нього особливо цінні у цій роботі три речі. Перше, що це вистава є частиною додекалогії і, що команда відштовхувалася від контексту міста, де працюють.
«Друге – у нас невеличка сцена, тому ми перебуваємо біля глядача, тому розуміємо, чи працює вистава. Ми проживаємо це все разом. І третє – зустрітися з молодими акторами та пропрацювати з ними».
Автор відеооформлення Карло Зоратті каже, що створив у форматі відео частину цієї вистави, але він ще й «глядач з привілеями», адже бачить їх раніше за інших.
«Завдяки виставам, які ми створили, я почав заглиблюватися в історії власної сімʼї, хоча ніколи цим не цікавився. Цікавим чином особисті історії акторів почали відчуватися особливим для мене. І це дивно, бо я італієць, але емоційно історія відчувається, як щось особисте».
Премʼєрні покази «1975» відбудуться 11 та 12 вересня, наступні вистави – 2 та 5 жовтня. На 2025 рік заплановано гастролі вистави «1975» у Новій Гориці у співпраці зі Словенським національним театром.
Читайте також: Харківське мистецтво привезли в Івано-Франківськ: будуть вистави, дискусії, виставки та концерти (ФОТО, ПРОГРАМА)