Перша громада України, що продає електроенергію: як Долина переходить на альтернативні джерела живлення (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Автор: Іра Блаженко

08 Сер, 2024 13:40

Поділитись публікацією
Перша громада України, що продає електроенергію: як Долина переходить на альтернативні джерела живлення (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Долинська громада реалізовує проєкт створення “енергоострова”, а з першого липня 2024 року продає надлишок альтернативної електроенергії у мережу.

Про це розповідає “Галка” з престуру Долинською громадою.

За словами міського голови Івана Диріва, питання енергоефективності завжди було пріоритетним для громади. Ще у 2009 році місто розробило план енергетичного розвитку міста й підписали наступний план до 2030 року. Наразі, Долинська громада єдина, що продає згенеровану альтернативу енергію.

“Ми зрозуміли цінність енергії і поставили перед собою амбітне завдання: зробити таку систему, яка могла працювати інтегровано в єдиній енергосистемі України, і в режимі енергоострова. Тобто коли є перебої, дефіцит або коли електроенергії взагалі немає”, – каже мер.

Дирів пояснює, що у вересні 2023 року вони мали першу нараду щодо енергетичної децентралізації, тоді Міністерство енергетики було категорично проти.

“Все мало бути під тотальним контролем. Але за після цієї наради був указ президента про рух у цьому напрямку. Вже є доручення в уряду, аби створити нормативну базу для децентралізованих систем в громадах. Друга нарада була на початку 2024 року після ударів по енергосистемі й позиція уряду і Міністерства була мʼякшою. Уряд почав робити практичні кроки”, – каже Дирів.

Першу комунальну сонячну станцію потужністю 16,2 кВт встановили у закладі дошкільної освіти “Теремок”. Громада перемогла в обласному конкурсі проєктів та програм розвитку місцевого самоврядування. Сонячна станція вартувала 871 500 грн: Івано-Франківська обласна рада виділила 631 500 гривень, а Долинська міська рада – 240 000 гривень. Вироблену енергію спрямовують на роботу котельні та освітлення.

 

“У цих станціях невелика потужність – 16,2 кВт. Вона служить для того, аби підтримати роботу нашого дошкільного закладу, коли пропадає освітлення. Найперший задум був, щоб пережити зимовий період. Тут котельня твердопаливна і для того, щоб по системі міг циркулювати теплоносій, має бути електроенергія. Якщо немає електроенергії, то теплоносій не циркулює, а якщо котел завантажений, то це бомба, яка може вибухнути. Звісно, треба розширюватися. Я хочу, щоб доставили панелей, аби можна було ще готувати їжу”, – каже міський голова Долини.

Також ПАТ “Укрнафта” виділяють Долинській громаді безповоротну фінансову допомогу у понад 3,5 млн грн на встановлення двох сонячних електростанцій на дитячій лікарні та на ще одному садочку – “Золота рибка”.

Також у 2024 році КП “Водоканалу” встановили сонячну станцію потужністю 140 кВт для електроживлення на очисних спорудах. Вона обійшлася Долинській громаді у 4,7 мільйона гривень. Зараз ця станція виробляє електроенергії у надлишку, яку продають компанії “Прикарпаттяенерготрейд”. Станція виробила більше 90 000 КВтгод. Приблизно це зекономило більше 700 000 грн.

“Таку ж саму суму спрямували на електростанцію, яку встановлюють на водозаборі. Вона розпочне роботу за кілька місяців. З грудня 2023 року вже виготовили 89,31 МВт електроенергії й наразі ці станції покривають 10% потреб водоканалу”.

У планах Долини стати енергоостровом, який об’єднав би у собі всі об’єкти генерації енергії: від біологічної до сонячної, вітрової, газової, потрібно кілька років. Допомогти громаді у цьому готові українські та іноземні компанії.

Читайте також: У Долині вдруге за день невідомі підпалили сміттєві контейнери (ФОТО З МІСЦЯ)