Підготовка до вагітності за жіночого безпліддя: з чого почати?

03 Кві, 2025 10:28

Поділитись публікацією
Підготовка до вагітності за жіночого безпліддя: з чого почати?

Діагностована жіноча безплідність не означає неможливість завагітніти. Вагітність виключена лише за абсолютного безпліддя, але воно досить рідке. Здебільшого цей діагноз не є вироком, він лише означає, що для досягнення вагітності знадобляться лікування та додаткові зусилля. За статистикою, протягом 3–18 місяців після початку лікування безпліддя клінічна вагітність настає у 61% пар. Отже, діагноз — жіноче безпліддя. З чого розпочати?

AD_4nXeTSzCeWpMHGMYZLZlY6aJPG8dcsc1eHDacN3REdC0RFz2PnE0hPgTUcc9ONCPPf5YSribGHLc_f9o4xZhwqCdPApJXV_JWvyP0OqowSngVwIy6p5i-mM0AX-jlATQRgbTocDwnl_ixiYAsQGW8eQ?key=2QQs-FEo4cZM3Gg1UIr1ng39

Що робити, якщо діагностовано жіноче безпліддя?

Перше, що слід зробити у разі жіночого чинника безпліддя, це пройти обстеження та з’ясувати причину, а також супутні захворювання. Від результату обстеження залежить лікування. Які можуть бути варіанти? Розберемо найчастіші діагнози.

Безпліддя, пов’язане із відсутністю овуляції. Лікування полягає в корекції стану, що перешкоджає овуляції, наприклад, ожиріння, а також медикаментозної стимуляції овуляції. Протягом півтора року після початку лікування вагітність настає у 77% жінок.

Трубно-перитонеальне безпліддя, тобто обумовлена ​​порушенням прохідності фаллопієвих труб. Лікування може полягати в спробах відновлення трубної прохідності хірургічним шляхом, але результативнішим зазвичай виявляється екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). Ефективність залежить від супутніх чинників, у середньому становить 53,7%.

Матковий чинники безпліддя. Лікування полягає у хірургічному усуненні причин — міом, поліпів, маткової перегородки. Ефективність також залежить від багатьох чинників, в середньому 50,6%.

Безпліддя незрозумілого генезу. Лікування починають зі стимуляції овуляції, а за відсутності результатів переходять до складніших методів — внутрішньоматкової інсемінації (ВМІ) чи ЕКЗ. Ефективність ЕКЗ за цього діагнозу становить від 40 до 60%, а у жінок до 35 років сягає 80%.

З чого розпочати?

Для початку слід вибрати клініку зі спеціалізацією у лікуванні безпліддя та записатися на консультацію до репродуктолога. Після бесіди він разом із парою виробляє план дій: обстеження, дообстеження чи, якщо цього не потрібно, одразу лікувальну тактику.

Підготовка до вагітності у «Мати та дитина», одному з найбільших українських центрів репродуктивного здоров’я, для жінок із безпліддям починається з обстеження, зокрема, з’ясування особливостей менструального циклу. Пару навчають визначати сприятливі для зачаття дні, тобто діагностувати овуляцію. Якщо овуляцію не порушено, рекомендовано активізувати спроби зачаття саме в ці дні.

Стимуляція овуляції

Якщо жінка має проблеми з овуляцією, початком лікування може бути її медикаментозна стимуляція, бо без овуляції запліднення неможливе. Для цього використовують гормональні засоби або негормональні препарати, що впливають на гормональне тло, — кломіфен або летрозол. За добу-дві перед індукцією овуляції та під час неї парі рекомендують активізувати статеве життя. Якщо спроби не призводять до успіху, наступним етапом може бути ВМІ чи ЕКЗ.

Внутрішньоматкова інсемінація

Метод полягає у введенні в матку підготовленої сперми партнера. Іноді ВМІ доповнюють стимуляцією овуляції. ВМІ є простішою технологією порівняно з ЕКЗ і менш дорогою, проте й ефективність її нижча. Тому якщо кілька спроб виявляються невдалими, переходять до ЕКЗ, а за певних умов не вважають за доцільне витрачати час і ресурси на ВМІ та призначають ЕКЗ відразу.

Екстракорпоральне запліднення

На початковому етапі ЕКЗ також проводять стимуляцію овуляції, але досягають не звичайної, а суперовуляції, коли до стадії яйцеклітини дозріває не один, а 8–15 фолікулів. Коли ооцити дозрівають, їх вилучають із яєчників методом аспірації, запліднюють у лабораторних умовах, дають розвинутися ембріонам, відбирають найкращий і переносять у матку. Є різні модифікації ЕКЗ, які дають змогу підвищити шанси на успіх за тих чи інших показань.

Лікування безпліддя будь-яким методом вважається успішно завершеним, коли його наслідком є народження живої дитини.

Автор: Григор’єва Мар’яна Ігорівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83
  • Київ, вул. Ірпінська 62-Б

реклама