Підготувати дитину до садка та школи. Поради франківського педіатра Сергія Гаврилюка
16 Сер, 2023 09:20
Сергій Гаврилюк – досвідчений педіатр лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант”. Проводить огляд хворих та профілактично – здорових дітей, вакцинацію та здійснює виїзд на дім.
Активний учасник конференцій, у тому числі з міжнародною участю за фахом педіатрія.
Для читачів “Галки” лікар розповів основні поради для підготовки діток до дитячого садка та школи. Зʼясовуємо, у якому віці краще віддавати дитину до дитсадка, як її емоційно до цього підготувати, яких лікарів потрібно пройти перед школою та які довідки отримати.
– За скільки часу варто починати готувати дитину до садочка?
– Все досить індивідуально і залежить від того, з якого віку батьки вирішили віддати дитину до садочка. Загалом, адаптація до садочка багато в чому залежить від мами, адже це перше довготривале розлучення мами і дитини. Тому, чим спокійнішою буде мама, тим безболісно буде проходити адаптація. Дитячі психологи рекомендують батькам завчасно відвідати садочок, познайомитися з вихователями, побачити групу, в якій буде знаходитися дитина, познайомитися з правилами перебування у садочку. Такий візит додасть впевненості батькам у тому, що дитині в садочку буде безпечно, комфортно та цікаво.
– А до школи?
– Адаптація до школи проходить більш легше у дітей, які перед тим відвідували садочок. Адже вони вже звикли до певної дисципліни. Також важливо відвідувати садочок для того, щоб перехворіти на певну кількість захворювань, що поширені у дитячих колективах, і виробити до них імунітет. Я завжди на прийомі пояснюю батькам, що пропустити по хворобу кілька днів у садочку значно простіше, ніж пропустити навчання у школі через хворобу.
– Як психологічно (емоційно) підготувати дитину до садка?
– Кожна дитина особлива і по різному звикає до садочка. Дитячі психологи виділяють наступні важливі чинники, що впливають на адаптацію: вік дитини, стан здоров’я, розвиток певних навичок та соціалізація.
Рекомендовано віддавати дитину у садок у віці 3 років та старше, саме з 3 років з’являється інтерес дитини до колективу. Також у цьому віці діти набувають певних навичок, починають самостійно їсти, вдягатися, ходити на горщик. Крім того, до 3 років дитина отримує певну кількість щеплень, формується імунітет до інфекційних захворювань.
– А як емоційно підготувати дитину до школи?
– Період адаптації “першачків” до школи у середньому триває від 2 до 6 місяців. На це впливає психологічний стан дитини, її уміння та знання, специфіка школи.
Ознаками позитивної адаптації є задоволення дитини від спілкування з вчителем та однокласниками, бажання йти в школу.
– Як має змінитися режим дня дитини під час підготовки до садка/школи?
– Режим дня повинен бути раціональним, має вистачати часу для навчання, відпочинку, фізичної активності, прогулянок. Не потрібно у період адаптації перевантажувати дитину навчанням. Для того, щоб дитина швидше звикла до початкової школи, психологи рекомендують: зранку будити дитину спокійно, перед початком дня побажати успіху, підбадьорити дитину. Після школи потрібно дати час на відпочинок, прогулянки, не потрібно відразу сідати за уроки. Уроки робимо в режимі 20 хв навчання, 10 хв відпочинок. На сон дитині виділяти необхідну кількість часу, не менше 8-9 годин.
– Чи потрібно дітям здавати певні аналізи перед початком навчального року? Чи є обов’язкові, і необов’язкові, але доречні?
– Так, важливо щоб дитина, яка відвідує садочок або школу, була здоровою. Стан здоров’я дитини визначає педіатр. Якщо лікар знаходить проблему у дитини, він може скерувати малечу до інших спеціалістів або призначити додаткові методи обстеження. Рекомендовано перед візитом до лікаря здати розгорнутий аналіз крові та сечі, кал на яйця глистів, всі інші обстеження за призначення лікаря.
– Нагадайте, які щеплення має мати дитина?
– Дитина, яка йде у садочок або школу, повинна мати усі щеплення по віку згідно Національного календаря вакцинації (в Україні це 10 щеплень, а саме проти туберкульозу, гепатиту В, кашлюку, правця, дифтерії, кору, краснухи, паротиту, гемофільної інфекції та поліомієліту).
Проте, на жаль, цих щеплень недостатньо, тому у “Мед-Атлант” ми проводимо додаткову вакцинацію проти грипу, пневмококу, менінгококу, гепатиту А, вірусу папіломи людини, вітряної віспи та інших захворювань.
Після вакцинації видаємо паспорт імунізації, куди записуємо усі проведені щеплення.
– Які довідки потрібно зібрати для дитини перед вступом до садка/школи?
– Після огляду дитини та при наявності усіх щеплень, лікар видає довідку форми № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду» та довідку форми № 063/о «Карта профілактичних щеплень».
– Які можливості та послуги за напрямком “педіатрія” є у “Мед-Атланті”?
– У нашій клініці ми проводимо медичні огляди перед садочком та школою, вакцинуємо як від захворювань, що входять до календаря щеплень, так і проводимо додаткову вакцинацію. Складаємо індивідуальний графік вакцинації, якщо у дитини з певних причин відсутні щеплення. Видаємо довідки у садочок, школу, оздоровчий табір, про епідеміологічне оточення. Оглядаємо та лікуємо хворих діток, при необхідності є можливість зробити УЗД різного рівня складності, кетонометрію, транскутанну білірубінометрію, отоскопію, швидкі тести на С реактивний білок та стрептотест. Оглядаємо новонароджених дітей, проводимо антропометрію, надаємо рекомендації стосовно грудного вигодовування та догляду за малюками.
Також, віднедавна, проводимо школи батьківства, де разом з лікарем акушером-гінекологом розповідаємо багато цікавого про те, як підготуватися до пологів, самі пологи та догляд за новонародженою дитиною.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
*партнерська публікація
Читайте також: Особливості дитячої анестезії: розповідає франківський анестезіолог Владислав Горелін