15-річний підліток з River Edge (NJ,) Ендрю Береза створив он-лайн гру «Two Player Gun Factory Tycoon» на дитячому сайті ROBLOX, яка привабила понад 9 мільйонів відвідувачів і принесла йому прибуток у 50 тисяч доларів. Його батько, випускник Львівського політеху, спочатку подумав, що це жарт.
«Це досить кумедно! – дивується своєму успіху Ендрю. – Не сподівався, що буду заробляти гроші на сайті, який відвідував, коли був меншим! Ця гра, скоріше, була продуктом нудьги. Я просто бавився з Lua – мовою програмування, і непомітно для себе захопився процесом, а коли гра була готова, то не міг повірити в її шалену популярність на сайті».
Але не все так легко, як може здатися на перший погляд. Ендрю має хороший досвід програмування, почерпнутий від його батьків, які обоє працюють в сфері програмування. Свій перший ноутбук він отримав у 9 років, і мама одразу взялася ознайомлювати сина з основами JavaScript і елементами кодування.
«Коли він був маленьким, винагородою за його хорошу поведінку було навчання вищій математиці. – Каже Ірина, мати хлопця. – Я часто намагалася заохотити Ендрю погратися на вулиці м’ячем, але скоро зрозуміла, що в нього куди більше інтересу до техніки та науки».
«Уже в 12 років стало зрозуміло, що Ендрю трохи звихнутий на програмуванні», – посміхається його батько, випускник Львівського політехнічного інституту Павло Береза, який працює інженером програмного забезпечення для Western Union.
Павло пишається свої сином, але його дещо тривожить той факт, що гра «Two Player Gun Factory Tycoon», де кожен гравець будує копальні задля видобутку ресурсів і мусить здобувати зброю, щоб захопити інші копальні, стала своєрідною роботою для Ендрю. Підліток кожного дня проводить декілька годин он-лайн, удосконалюючи гру, залучаючи при цьому інших користувачів ROBLOX, які допомагають тестувати нові версії гри.
Ендрю зізнається, що витратить частину грошей на новий комп’ютер, інші ж відкладе на навчання. Позаяк, підлітка захоплює процес «створення чогось нового з нічого» і він мріє здобути науковий ступінь з інформатики. Проте, батько Ендрю сподівається, що син таки залишить програмування: «Я б хотів, щоб він краще зосередився на концептуальних речах і залишив усю «брудну» програмну роботу іншим».
Хоч би як, а Ендрю, ще має достатньо часу аби прийняти одне з найважливіших рішень у своєму житті. А поки він бар’єрист у шкільній команді з легкої атлетики і любить ходити на піцу зі своїми друзями, особливо зараз, коли він має на це гроші.