Підтримка ЗСУ та проблема з укриттями: як живе Делятинська громада під час великої війни (ФОТО)
08 Кві, 2025 14:08

За три роки повномасштабного вторгнення Делятинська селищна громада виділила близько 30 мільйонів гривень на підтримку Збройних Сил України та ще 15 мільйонів зібрали через благодійні ініціативи.
Про це Галці розповів голова Делятинської селищної громади Богдан Клим’юк під час престуру, організованого Асоціацією міст України.
“Делятинська громада працює для підтримки підрозділів Збройних сил України, територіальної оборони, підтримку військовослужбовців з нашої громади”, — розповів Богдан Клим’юк.
Він додає, що з жовтня 2023 року стало складніше допомагати військовим, оскільки з доходів місцевого бюджету було забрано податок з доходів фізичних осіб від військових формувань. Якщо у 2023 році громада спрямувала на підтримку ЗСУ 20 мільйонів гривень, то у 2024 році — лише близько 2 мільйонів.
На 2025 рік вже виділили понад 3 мільйони гривень, профінансовано близько 1,5 мільйона. Тривають тендерні процедури по закупівлі дронів, акумуляторів, генераторів та інших потрібних речей.
У громаді діють програми підтримки військовослужбовців, які передбачають одноразову допомогу у розмірі 10 тисяч гривень кожному військовому, а також 30 тисяч гривень на спорядження. За словами Клим’юка, ця сума була найвищою в області у 2023 році.
Громада також підтримує сім’ї загиблих військовослужбовців, яких налічується 29 за час повномасштабного вторгнення та ще троє загинули в роки АТО/ООС. Виділяються кошти на поховання, на виготовлення пам’ятників. Сім’ям зниклих безвісти виплачують одноразову допомогу 50 тисяч гривень.
Попри фінансування військових потреб, громада розвиває освітню, медичну та соціальну інфраструктуру, каже Богдан Клим’юк. Було збудовано новий корпус для Делятинського ліцею №1, спортивні зали в цьому закладі та в селі Заріччя. Громада передала на потреби ЗСУ три шкільні автобуси, але за останні три роки вже отримала два нових.
“Кожне село має спортивний майданчик зі штучним покриттям. У громаді є волейбольна команда, яка грає в чемпіонаті України”, – додає голова громади.
У громаді збережено Делятинську міську лікарню, функціонує центр первинної медико-санітарної допомоги, три амбулаторії та два ФАПи (фельдшерсько-акушерські пункти). Створено центр надання соціальних послуг, який надає понад 40 послуг. Центр отримав кошти на придбання автомобіля для перевезення людей з інвалідністю та поранених.
У селі Білі Ослави відкрили станцію швидкої медичної допомоги, пожежну охорону та поліцейську станцію.
Бюджет громади на 2025 рік становить 186 мільйонів гривень, з яких власні надходження — близько 72 мільйонів.
Однією з найбільших проблем громади є відсутність укриттів у закладах освіти. З семи шкіл лише одна має укриття, яке відповідає всім нормам. Нині розробляється проєктна документація для будівництва укриттів біля Делятинського ліцею №1 та Зарічанського ліцею.
Також проблемою залишається берегоукріплення річок після повені 2020 року. Громада подала заявку на європейський грант для розв’язання цієї проблеми.
“Громада самодостатня. Вдається економити ресурси та робити акценти на підтримці військовослужбовців та внутрішньо переміщених осіб”, — підсумував голова громади.