Підвищений ацетон у дітей. Про причини, симптоми та лікування розповідає франківський педіатр Сергій Гаврилюк (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

08 Бер, 2023 09:10

Поділитись публікацією
Підвищений ацетон у дітей. Про причини, симптоми та лікування розповідає франківський педіатр Сергій Гаврилюк (ФОТО)

Сергій Гаврилюк – досвідчений педіатр лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант”. Активний учасник конференцій, у тому числі з міжнародною участю за фахом педіатрія. Проводить огляд хворих та здорових дітей, вакцинацію та здійснює виїзд на дім.

Читайте також: Рак тіла матки: про діагностику та лікування розповідає франківський онкогінеколог Павло Долик (ФОТО)

“Галка” поспілкувалася з лікарем про ацетоновий синдром, який дуже часто зустрічається у дітей. Говоримо про причини виникнення, симптоми, лікування та чому дітям потрібно їсти солодке.

– Найперше розкажіть нашим читачам, що таке ацетоновий синдром?

– Це синдром, який часто зустрічається у дітей. Причиною є індивідуальна особливість дітей, яка полягає у тому, що запаси вуглеводів та глікогену в них є досить обмежені. І при будь-якому стресі, а ними може бути голодування, недостатнє вживання рідини, хвороба чи надмірне фізичне навантаження – ці вуглеводи швидко виснажуються і їхній рівень в організмі знижується. Тоді починають розщеплюватися для отримання енергії жири. Вони розщеплюються з утворенням кетонів. Один з кетонів – це є той ацетон, він проникає в центральну нервову систему, подразнює блювотний центр і слизову шлунково-кишкового тракту.

– У якому віці діти схильні до підвищення ацетону?

– Це досить індивідуально. Десь з 2-3 років і до 6-7 років – це є самий пік. Хоча впродовж всього дитячого віку у них може зустрічатися такий стан.

– Які симптоми?

– Дитина стає млява, сонлива, зʼявляється діарея, нудота, блювання та зневоднення. Такі
основні симптоми.

– Чи часто з цією проблемою звертаються до вас чи до лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант”?

– Так, практично кожного дня приходять батьки з дітьми, в яких підвищений ацетон. Цей стан можна побачити клінічно, якщо ми бачимо такі симптоми, про які я згадував.

– Як діагностується ацетоновий синдром лікар?

– Для встановлення цього стану нам допомагають лабораторні обстеження, які можна навіть виконати вдома. Це звичайні тест-смужки, якими визначається рівень ацетону в сечі. У нас в клініці ще є спеціальний пристрій, що визначає рівень кетонів у повітрі, яке видихається. Він досить точний.

Зустрічається і таке, що підвищення рівня ацетону в крові може бути першою ознакою цукрового діабету в дітей. Тому лікар може призначити визначення рівня цукру в крові. Якщо він у нормі, то це  ацетонемічний стан що не пов’язаний з цукровим діабетом. Якщо підвищений, то ми відправляємо таких діток до дитячого ендокринолога для подальшого дообстеження та відповідного лікування.

– Чи можна ацетонемічний синдром лікувати вдома?

– Цей стан дуже часто викликає сильне занепокоєння у батьків, вони не всі можуть знати, що потрібно робити. Батьки, які повторно зустрічаються з цим станом, можуть починати лікування вдома, мають запас таблеток глюкози або її розчин. Але у міру того, що дитину турбує блювання і вона пʼє недостатню кількість рідини, тоді у більшості випадків потрібна консультація лікаря.

Він може призначити препарати, що зменшують нудоту та блювання. Лікар підкаже, якими саме розчинами потрібно “відпоювати”. Потрібно давати пити щось солодке – це можуть бути аптечні ліки (розчин глюкози), солодкий чай, відвар родзинок, узвар.

Будь-яке солодке пиття. У цьому випадку допомагають солодкі напої, та ж “Кола” чи “Пепсі”. Якщо дитина їх вже до того пила, то їх можна давати. Вони швидко відновлюють рівень глюкози в крові. 

Якщо ж дитина продовжує блювати, потрібна інфузійна терапія, довенне введення ліків. Головне не згаяти той самий початок хвороби, коли буде найбільш ефективне лікування вдома. 

Хочу ще наголосити на ліках, які не потрібно давати, але їх часто застосовують. Нам у цьому випадку не потрібні ферментативні препарати та сорбенти. Нам не потрібно робити якихось додаткових обстежень. Ми не шукаємо глистів, вони у цьому не винні. Ми не шукаємо якихось алергенів, адже вони у цьому випадку також не приймають участь.

– Яку продукти потрібно виключити з раціону дитини під час підвищення ацетону?

– Раніше був зовсім інший підхід до лікування. Дітей не годували, їх тільки випоювали, але у сучасних аспектах лікування говориться, що таку дитину потрібно годувати. Потрібно давати легко засвоювані вуглеводи – цукерки (які не містять в собі багато жирів, не шоколадні), банан, родзинки, каші. Їжа, яка швидко засвоюється і дає нам максимум вуглеводів. Виключити насамперед потрібно жирні продукти, адже саме від них утворюється кетони.

– Скільки триває лікування та період дотримання дієти?

– Від декількох годин до декількох днів. Деяким дітям ми тільки почали давати солодке пиття – і всі ці симптоми проходять. Все, дитина здорова. Але може ацетон піднятися через день знову, і потім знову через день – тоді лікування трошки затягується, на декілька днів.

Як правило, цей стан не довготривалий.

– Що може допомогти вберегти дитину від ацетонового синдрому?

– Якщо батьки знають, що дитина схильна до такого, то звичайно раціональне харчування. Така дитина не може йти голодна до садочка чи школи. Це має бути повноцінне харчування. Таким дітям ми дозволяємо їсти солодке. Взагалі діти мають їсти солодке! Тому що в них є недостатня кількість вуглеводів в організмі. Достатню кількість рідини мають вживати діти. Після якихось фізичних навантажень, коли рівень глюкози в організмі падає – їм потрібно дати щось солодке.

Розмовляла Тетяна Зелінська

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

партнерська публікація