Письменник з Макіївки розповів про бандерівські райони Донбасу
08 Лип, 2014 23:16
Олексій Чупа приїхав до Івано-Франківська, щоб представити свою нову книжку “Бомжі Донбасу”.
Презентація відбулася 8 липня в книгарні “Є”. Ведучим літературного заходу був відомий український письменник Юрій Іздрик. Він поділився своїми враженнями від книжки: “Перед читанням було очікування критичного реалізму чи якоїсь “чорнухи”. Я був готовим до всього, але не до того, що прочитав. Це складна, багаторівнева проза, роман у романі”.
Герої книжки – україномовні бомжі – знаходять на занедбаному заводі літопис з альтернативною історією України. Олексій Чупа спробував уявити життя Дикого Поля до розвитку на цій території вугледобувної промисловості. Для написання невеликої за обсягом книжки він багато читав про історію Київської Русі, Московії, Хозарського каганату. Автор використовує відомі факти, але водночас створює фікцію, яка провокує читача.
Під час презентації багато говорилося не лише про книжкову новинку, але й про ситуацію в країні.
“Прості мешканці Донбасу не відносять себе до України, ні до Росії. Вони вважають себе “новоросіянами” або просто “жителями Донбасу”. Але після того, як українська армія встановить на цій території контроль, вони навряд чи почнуть партизанську боротьбу. Вони визнають того, хто сильніший”, – вважає Олексій Чупа.
Сам письменник виростав у районі Макіївки, де мешкають україномовні вихідці із Західної та Центральної України. Вони приїхали самі або їх туди спрямувала працювати радянська влада у 60-тих роках минулого століття. Інші містяни називають цей район бандерівським. Герої книжки Олексія Чупи також походять з такого гетто, і в ній багато розповідається про долю прикарпатців, русинів, наддніпрян на теренах Донбасу.
Олексій Чупа розпочав свою письменницьку кар’єру у 2011 році й відтоді написав 4 книжки. У квітні цього року вийшов його роман “Десять слів про Вітчизну”, який розповідає любовну історію українського емігранта у Польщі. Крім того, Олексій Чупа займається музикою, а основним місцем праці для нього є посада машиніста на металургійному заводі.
Письменник розповів, що часто відвідує Галичину, але тут у нього виникає депресія, смуток за малою батьківщиною. “Я не хочу на зовсім покидати Макіївку. Де ще я знайду роботу машиніста? І не хочу виїжджати з України. Мені тут цікаво”, – з сумною іронією говорить Олексій Чупа.
Фото – Юрій Гриньків