Півсотні лелечих сімей отримають нове житло від прикарпатських енергетиків
21 Бер, 2018 16:03
В рамках природоохоронної програми зі збереження біорізноманіття «Лелека» працівники АТ «Прикарпаттяобленерго» цього року встановлять на опорах 50 нових лелечих гнізд. Конструкція з безпечною платформою допоможе вберегти життя птахів та попередити загрозу коротких замикань й обривів.
Природоохоронна програма «Лелека» діє в компанії з 2011 року і за цей період вдалось зробити чимало для білого лелеки на Прикарпатті. Енергетики згуртувались навколо вирішення проблеми небезпеки для гнізд, які птахи будують на електроопорах. Працівники філій АТ щороку піднімають лелечі гнізда на металеві платформи, щоб захистити і тварин, і лінії електропередач Також на лініях 35-110 кВ прикріплюють спеціальні птахозагороджувачі – схожі на вила металеві конструкції, які не дають птахам можливості сісти на електролінію. Крім цього одним з найбільш ефективних засобів захисту ізоляторів є протиптахові ковпаки, які захищають лінії від забруднення.
На території Івано-Франківської області найбільша кількість бузьків літує у Галицькому, Городенківському, Косівському, Рогатинському Снятинськом, Тлумацькому та Яремчанському районах. Завдяки зусиллям працівників філій, 375 сімей чорногузів щовесни повертаються уже в оновлені оселі, виготовлені у цеху по ремонту обладнання та встановстановлені працівниками філій на місці старих гнізд, поки лелек немає. Змонтувавши платформу, енергетики завжди кладуть на її основу частину природного матеріалу з самого гнізда – так, щоб не світилася крізь гілля земля. Таку заготовку лелеки зазвичай визнають за свою оселю і щороку збільшують. Найбільше гнізд встановлено у Коломийському районі – там перебудували 69 гнізд, у Надвірнянському – 57, а у Тлумацькому – 45. За 2018 планують встановити ще 50 таких конструкцій.
За спостереженнями мешканців області та орнітологів, перші птахи прилетіли. Лелеки знесилені довгим перельотом, проте, за словами орнітологів, здатні пережити низькі температури. Синоптики обіцяють, що зовсім скоро потепліє, і тоді лелеки зможуть повернутись у гнізда.
А поки решта лелек ще в дорозі, енергетики продовжують перебудовувати їхні домівки, щоб і птахів вберегти від ураження струмом, і підвищити надійність електропостачання для споживачів.