Планують створювати по області: як функціонує “Вікно життя” для немовлят у Франківську (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

03 Чер, 2024 18:44

Поділитись публікацією
Планують створювати по області: як функціонує “Вікно життя” для немовлят у Франківську (ФОТО)

Третього червня в Університеті короля Данила відбувалася дискусія «Шанс на життя». У рамках заходу розповіли, як функціонує “Вікно життя” в Івано-Франківську, та скільки разів ним скористалися.

Читайте також: Бог нас не благословить: франківці під ОДА просять заборонити аборти (ФОТО)

“Вікно життя” – це віконце з ліжком всередині, де жінка може анонімно залишити небажану новонароджену дитину. Немовля через декілька хвилин забирають медичні працівники і дитина переходить під їхню опіку до усиновлення, інформує “Галка”.

“Вікно життя” в Івано-Франківську функціонує з 2014 року та знаходиться у дитячій лікарні на вулиці Чорновола. Воно відчинене в будь-який день і час доби. 

За словами Ольги Бойчук, начальниця структурного підрозділу «Дитяча лікарня» КНП «Міська клінічна лікарня №1 ІФМР», наразі “Вікном життя” скористалися двічі. У 2020 туди принесли двомісячного доглянутого хлопчика, а у 2024 році — кількаденного хлопчика з ізострічкою на пуповині. Дітям одразу надали медичну допомогу. 

“Якщо відмовлятися від дитини в пологовому будинку, батьки будуть мати право протягом двох місяців забрати дитину, а після двох місяців її зареєструють як дитину, позбавлену батьківського піклування. Кримінальної відповідальності за відмову жінка не несе”. 

З 2020 по 2024 рік в Івано-Франківську девʼять разів відмовлялися від новонароджених дітей: два з них – через “Вікно життя”, трьох дітей – залишили в небезпеці. Одного хлопчика врятували зі смітника. Від чотирьох немовлят відмовилися у пологовому. Одну з дівчат, від якої спочатку відмовилися, мама згодом забрала назад і виховує її вже понад рік. 

Раніше “Галка” писала, що до франківського “Вікна життя” принесли немовля з ізострічкою на пуповині.

 

Заступниця начальника Служби у справах дітей Тетяна Гищук додає, що поблизу “Вікна життя” немає камер:

“Воно у такому місці, щоб не було видно комусь з перехожих. Якщо “Вікно життя” буде знаходитися при церквах, чи при лікарнях, чи при ДСНС, тобто у місцях, про яке люди знають і зможуть туди принести немовля – буде набагато менше летальних випадків. У нас дуже великий район, тому з села, де мама народила, треба доїхати до міста громадським транспортом, а це складно”, – коментує Гищук.

Творець ініціативи Мирослав Возняк  – заступник голови ГО «Християнський рух за життя» розповів, що такі “Вікна життя” планує створювати по області, аби кожна дитина мала ще один шанс на життя і кожна жінка була впевнена, що дитина, про яку вона не може піклуватися, в безпеці. 

Євген Письменський – завідувач кафедри поліцейської діяльності Луганського інституту імені Е. О. Дідоренка наголошує, що кримінальна відповідальність настає тоді, коли дитину залишають у небезпеці, якщо їй чинять шкоду. Коли внаслідок недбалого ставлення або недогляду батьків, дитина помирає або отримує травми. Якщо жінка вчинила злочин у стані післяпологові депресії, то покарання буде, але пом’якшення. Євген Письменський наголошує на використанні “Вікна життя”. 

“Пріоритети, які я побачив для себе – це популяризація використання “Вікна життя”, як прояву правомірної поведінки. І другий аспект: правова просвіта. Адже якщо людина скористалася “Віком життя”, то не застосовується кримінальна відповідальність”.

Текст Єлизавети Нечипуренко