Плата за безоплатні послуги та невиконання стандартів допомоги: результати моніторингу лікарень Прикарпаття

Автор: Іра Блаженко

17 Лип, 2024 19:44

Поділитись публікацією
Плата за безоплатні послуги та невиконання стандартів допомоги: результати моніторингу лікарень Прикарпаття

15 липня в Івано-Франківську розповіли про результати моніторингу прикарпатських медзакладів Національною службою здоровʼя України (НСЗУ). Перевіряли лікарні, де надавали послуги при інсульті, інфаркту, пологи та допомогу новонародженим з ускладненнями.

Читайте також: На Прикарпатті за рік удвічі побільшало скарг на психічне здоров’я — медики

Про це пише “Галка” з пресконференції.

Моніторинг здійснювали двома шляхами:

  • автоматичний, що здійснюється дистанційно;
  • фактичний, через візити, які здійснюють при наявності скарг від пацієнтів.

Планово перевіряли Надвірнянську центральну районну лікарню за пакетом “Медична допомога при гострому мозковому інсульті”, Богородчанську центральну лікарню, Косівську центральну районну лікарню та Рожнятівську багатопрофільну лікарню за пакетом “Медична допомога при пологах”.

“Всі моніторинги є ризикоорієнтованими. Тобто, який заклад потрапляє до моніторингу, автоматично визначає система, яка оцінює ряд показників, які вказують на те, що у закладі не виконують необхідні вимоги у повному обсязі”, – пояснює голова Національної служби здоров’я Наталія Гусак.

Наталія Гусак сказала, що НСЗУ має претензії до Долинської багатопрофільної лікарні та Калуської центральної районної лікарні. Вони пов’язані з тим, що заклади мають усе необхідне для того, щоб рятувати життя пацієнтів, які потрапляють до них з інсультом, однак, вони не виконують у повному обсязі стандарти надання медичної допомоги.

Тромболітична терапія (використання тромболітичних засобів для розчинення згустків крові в кровоносних судинах – ред.) застосовується у 3% випадків. Тобто, якщо зі 111 людей, які потрапили до них з інсультом, тромболітичну терапію провели лише п’ятьом. Хоча вони мають пакет “Інсульт” і держава повкриває у повному обсязі медичну допомогу.

Автоматичний моніторинг виявив низький рівень проведення тромболітичної терапії при лікуванні інсультів у Калуський центральній районній лікарні. У першому кварталі 2024 року до закладу потрапили 227 пацієнтів з інсультом, проте тромболітичні препарати застосовували лише у 8 випадках.

Цим закладам надіслали попередження про правопорушення договору. І якщо є менш як 3%(світовий відсоток 15%) застосування тромболітичних препаратів, то в ці заклади не будуть закуповувати медичну послугу на наступний рік. Вони мають час виправити ситуацію. 

Натомість у двох лікарнях спостерігається високий рівень застосування тромболітичних препаратів: в Івано-Франківської обласній лікарні – 19% (у 87 випадках з 449), та в Івано-Франківській центральній міській клінічній лікарні – 16% (у 75 випадках з 461).

“Загалом, досить непогано на Франківщині діють маршрути по інсультах. У порівняні з іншими регіонами, досить мала кількість пацієнтів потрапляє у заклади, які не законтрактовані”, – додає голова НСЗУ.

На Прикарпатті медичні заклади отримали з держбюджету понад п’ять мільярдів гривень, проте до НСЗУ надходять скарги, що з пацієнтів вимагають гроші за медичні послуги.

“Ми вважали, що обласна дитяча лікарня є хорошим партнером НСЗУ. Та в одній з палат мені мами підтвердили, що вони платили за рентген для своїх дітей, коли він закуплений за державні кошти й таких речей не мало б бути”, – каже Наталія Гусак.

Також кілька прикарпатських лікарень не використовують кошти на закупівлю медикаментів за Програмою медичних гарантій.

Наприклад, Болехівська лікарня закупила медичних засобів на 113 тисяч за весь рік, що є навіть не 1% витрачених коштів. Натомість Івано-Франківська центральна міська клінічна лікарня у 2023 році використала 54 мільйони гривень, що становить 17% з тих коштів, що надійшли. Також Рогатинська центральна районна лікарня витратила 14 мільйонів, Прикарпатський онкологічний центр витратив 30 мільйонів, Коломийська центральна районна лікарня використала 29 мільйонів.

З початку 2023 року на медичні заклади в Івано-Франківській області до НСЗУ надійшло 62 скарги. Найбільше скарг (сім) надійшло до Центру первинної медичної консультативно діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради (ред. поліклініки). Шість скарг надійшло від пацієнтів, які отримали медичну допомогу в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні та шість на Коломийську територіальну районну лікарню. 

Як писала “Галка”, Національна служба здоровʼя України виявили, що три прикарпатські лікарні приймали пологи з порушеннями.