Починається Різдвяний піст: які правила та хто може не постити

Автор: Соня Грейда

15 Лис, 2023 15:45

Поділитись публікацією
Починається Різдвяний піст: які правила та хто може не постити

15 листопада, УГКЦ починає Різдвяний піст. Цьогоріч вперше за григоріанським календарем. Віряни кажуть, що важливо знати його правила, розуміти сенс, а також налаштуватися на роботу над собою. 

Про це Галка пише з посиланням на Українську Греко-Католицьку Церкву.

Яка мета Різдвяного посту?

Церковний устав трактує Христове Різдво як другу Пасху. Тож, як до Пасхи вірні готувалися молитвою та постом, так і Різдвяний піст став для них підготування до приходу Христа.

Наша Церква має прадавню традицію, за якою вірні готуються до празника Христового Різдва не тільки молитвою і постом, а й Таїнствами Сповіді та Святого Причастя. Київський митрополит Петро Могила доручав вірним Сповідь і Причастя під час кожного з чотирьох річних постів. Львівський Синод дещо злагіднює Різдвяний піст, дозволяючи в понеділок, середу й п’ятницю молочні продукти, а в інші чотири дні тижня — м’ясні страви, але зобов’язує священників відмовляти п’ятдесятий псалом, а мирян — по п’ять «Отче наш» і «Богородице Діво» перед обідом та вечерею.

Які в УГКЦ правила Різдвяного посту?

Відповідно до правил, упродовж посту віряни зобов’язані в усі середи й п’ятниці утримуватися від споживання м’ясних продуктів і страв. В інші дні дозволені всі види їжі (стосуються лише вірних УГКЦ). У всі дні посту потрібно утриматися від організації та участі в гучних забавах, весіллях, танцях, розвагах та інших подібних заходах.

Хто звільнений від посту?

  • Діти до 14 років та особи, яким виповнилося 60 років;
  • важкохворі;
  • вагітні;
  • матері після пологів і ті, що годують грудьми;
  • ті, що подорожують (якщо час подорожі перевищує 8 годин);
  • ті, що важко працюють;
  • ті, що харчуються зі столу інших;
  • убогі, що живуть із милостині.

В інших окремих випадках звільняти від обов’язку постити може місцевий ієрарх, заохочуючи до діл побожності та милосердя.