Понад половина людей, які отримували гуманітарну допомогу в Україні, потребують додаткової підтримки – дослідження
09 Сер, 2023 21:18
Понад половини опитаних (55%) отримали допомогу або послуги принаймні один раз від початку повномасштабної війни. Попри це, так само понад половина респондентів стверджує, що потребують додаткової допомоги. Про це йдеться у комплексному дослідженні сприйняття гуманітарної допомоги в Україні. Розвідка висвітлює ключові перемоги та виклики сектору гуманітарної допомоги в умовах повномасштабної війни та формує низку рекомендацій для локальних гравців.
Дослідження проведене міжнародною неурядовою організацією Ground Truth Solutions у співпраці з Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) та Open Space Works Cooperative (OSWС) завдяки фінансовій підтримці Disasters Emergency Committee.
Порівняно з минулим роком, упродовж зими 2023 року більше людей отримали грошову або ваучерну допомогу, що свідчить про стійкість і адаптивність гуманітарних організацій, які працюють на місцях.
Найчастіше допомоги потребують старші люди, яким складно отримати доступ до такої підтримки з огляду на різні обставини. Також 89% ВПО, які отримували допомогу частіше, ніж інші категорії осіб (94% проти 68%) узагалі зазначали, що отримана допомога не задовольняла всі необхідні потреби.
«Міжнародні організації, які мають досвід роботи в гуманітарних кризах, часто послуговуються протоколами, які не відповідають українським реаліям. Важливо, щоб ті, хто планують і впроваджують програми гуманітарної допомоги, мали хороший зворотний зв’язок. Ті ж, хто отримує допомогу, хочуть знати, які ресурси доступні в їхніх громадах і як вони можуть впливати на їх розподіл. Це, своєю чергою, підвищує згуртованість громади, довіру до надавачів гуманітарної допомоги, а отже, її якість буде зростати», – зазначає керуюча партнерка Open Space Works Cooperative Мар’яна Завійська.
Експерти провели 18 фокус-груп і 26 глибинних інтерв’ю з тими, хто отримував і хто надавав гуманітарну допомогу у громадах Київської, Чернігівської та Чернівецької областей, а також місті Миколаїв у трьох вікових групах: молодь (18-30 років), дорослі (31-59 років) і старші люди (60+).
Критичною проблемою залишається брак прозорості щодо розподілу гуманітарної допомоги. Люди в Україні не мають достатньо інформації щодо умов гуманітарного фінансування, вони прагнуть знати, в які регіони спрямована допомога, хто і як зможе її отримати. Окрім того, три чверті респондентів дослідження не знали, як надати відгук чи поскаржитися на якість отриманої допомоги й лише 7% людей це зробили.
«Для більшості людей в Україні, окрім тих, що живуть на Сході, це був перший досвід отримання гуманітарної допомоги. Якщо порівнювати з іншими країнами, вони оцінюють надання гуманітарної допомоги досить позитивно й мають менше очікувань, ніж респонденти опитувань GTS в інших кризових контекстах. Водночас не завжди гуманітарна допомога відповідала потребам людей. У дослідженні ми з’ясували: часто люди не знали, кому надати зворотний зв’язок, не знали, як це зробити», – каже програмна менеджерка Croud Truth Solutions Ріке Вінгерлінґ.
Враховуючи досвід респондентів, дослідники підготували низку рекомендацій від громад і гуманітарних організацій для надання допомоги:
- краще адаптувати гуманітарне реагування до потреб людей, особливо в контексті майбутньої зими;
- зробити допомогу більш інклюзивною для вразливих груп населення;
- забезпечити проактивне інформування та диверсифікувати канали комунікації;
- бути прозорими щодо ухвалення рішень;
- пріоритет наданню допомоги з першого разу, замість того, щоб покладатися на механізми зворотного зв’язку;
- локалізувати координацію допомоги у співпраці з місцевими організаціями;
- розширювати можливості місцевих організацій та волонтерських груп, залучаючи їх до ухвалення рішень;
- спростити доступ до фінансування для місцевих організацій.
«Дослідження GTS – дуже конкретний інструмент. Місцева влада, українські громадські організації можуть спиратися на нього у своїх перемовинах з гуманітарними організаціями, донорами, коли планують програми й роботу з допомоги людям у громадах», – зауважує керуюча партнерка Open Space Works Cooperative Мар’яна Завійська.
Повний текст дослідження англійською мовою.
Контактна інформація
- Ріке Вінгерлінґ [email protected]
- Сергій Титюк [email protected]
- Мар’яна Завійська [email protected]
Ground Truth Solutions – міжнародна неурядова організація, яка працює над тим, щоб пріоритети людей, які постраждали від кризи, систематично враховувалися в гуманітарній діяльності. Більше про діяльність і проєкти організації на https://www.groundtruthsolutions.org/.
Open Space Works Cooperative – незалежна консалтингова група, заснована 2016 року в Києві. Спеціалізується на міжнародному розвитку, зміцненні компетенцій через взаємну підтримку та обмін досвідом. Працює з проєктами міжнародного фінансового та технічного співробітництва, гуманітарними організаціями, національними фондами та приватними компаніями. Більше на https://openspace.works/.