Як впоратись з тривожними емоціями під час війни: поради франківського психолога

Автор: Єва Жасминова

26 Лют, 2022 18:54

Поділитись публікацією
Як впоратись з тривожними емоціями під час війни: поради франківського психолога

Івано-Франківський психолог Юрій Крайківський поділився порадами, як впоратись з емоціями під час війни, пише Галка.

“Щоб впоратись із тривогою, використовуйте техніки дихання, вдихаєте 5 секунд, видихаєте 3 секунди. Намагайтесь дихати рівно, спокійно та розлабитись фізично в цьому процесі. Заземлення – сідайте на крісло, пробуйте відчути як ваше тіло, на нього тисне, спробуйте пощупати, відчути це крісло, порахувати предмети навколо, спобувати їх на дотик, текстуру, м’ягкість. Такі способи можуть допомогти вам впоратись із тривогою”,- каже психолог.

Як впоратись із панікою?

“Якщо людина панікує, то усвідомити це їй дуже складно. Що робити, якщо ви помічаєте, що панікує хтось із ваших близьких? Коли людина панікує, вона затоплена емоціями і не контролює що відбувається навколо. Якщо ви помічаєте таке, вам потрібно змістити фокус людини з емоцій на її фізичне відчуття. Як саме? Вилити воду на людину, бризнути холодною водою, вмити людину водою. Також можна струсити людину, стиснути руку сильніше, легко вдарити по щоці. Нехай стане боляче, але важливо змістити фокус з емоцій на фізичне, таким чином людина повернеться в реальність. Якщо ви не панікуєте, варто сказати такі слова: не панікуй, ми в безпеці, ми в підвалі, в нас є аптечка, в нас є необхідні прилади, запас їжі. Це мають бути фрази, що стосуються навколишнього. Вам важливо такими фразами повернути людину в те, що відбувається тепер”,- каже психолог Юрій Крайківський.

Коли людина тривожиться і панікує, вона перебільшує і драматизує події, які відбуваються навколо, каже Юрій.

“До прикладу, коли в четвер бомбили франківський аеропорт, люди думали, що бомблять все місто. Дуже важливо не пербільшувати ситуацію, бо коли ви перебільшуєте, то вганяєте себе у ще більшу паніку. Зберігайте холодний розум. Невизначеність породжує тривогу і страх. Ми зараз не знаємо, що буде завтра: нападе ворог, чи не нападе, чи будемо ми жити. В такій невизначеності ми виносимо центр опори із себе і кладемо його на цю невизначеність. В такі моменти просто сядьте вдома, подивіться на себе, скажіть – у мене є дві руки, дві ноги, я можу йти, я можу бігти, я можу стрибати. Зараз у мене є навколо стіни, у мене є крісло, на яке я можу сісти, у мене є диван, у мене грубий дах. Це ті речі, на які ви можете опиратись. Спробуйте в голові прокрутити різні варіанти подій і скласти певний план дій, що будете робити у різних ситуаціях: куди будете тікати, як будете битися, кого і що візьмете з собою. Відповідно у вас буде план на різні ситуації і на це можна опиратися”, – розповідає експерт.