Поради прикарпатцям: як підготуватися і що робити, якщо зникла електрика
16 Лис, 2022 17:31
Російська війна загострила енергетичну кризу в країні. Як місцева, так і центральна влада, вже попереджають про ймовірність збоїв в електропостачанні й активно готуються до зими.
Однак, тактика ворога націлена на те, аби створити паніку серед цивільного населення країни, і вже зараз він прицільно атакує в тому числі енергетичні об’єкти, що може призводити до тимчасових збоїв в електропостачанні.
В цьому матеріалі Екодія зібрала прості інструкції про те, що робити, аби не панікувати й бути готовими до будь-якого розвитку подій, передає Галка.
Як підготуватися
Якщо у вашому населеному пункті наразі немає перебоїв з електропостачанням, то це чудова можливість подбати про те, аби мати все необхідне на випадок непередбачуваних ситуацій.
«Аварійна валізка»
Речі, які завжди мають бути у вашому домі – ліхтарик, нічники на батарейках, заряджені акумулятори та павербанки, портативне радіо, що працює без електрики, антифриз. Також варто подбати про запас питної води, необхідних вам ліків та продуктів, які можуть довго зберігатися без холодильника. У випадку, якщо температура повітря в приміщенні впаде нижче 19 градусів, необхідно подбати про теплі речі та ковдри.
Запасні джерела енергії
Найкращий спосіб убезпечити себе від відключень електрики – це стати більш автономними і встановити сонячні панелі. Існують різні варіанти: від дахових або наземних для двору приватного будинку, які можуть забезпечити майже всі ваші потреби, до невеликих портативних панельок з акумуляторами, від яких можна підживити необхідну техніку в квартирі. Якщо немає змоги придбати панель, на перший час можна завести бензиновий генератор – але такий підійде тільки приватному будинку.
Підготовка приватного будинку
Якщо ви користуєтеся електричним опаленням, подбайте про альтернативу. Якщо маєте дров’яну піч, огляньте її та за потреби відремонтуйте, а також поповніть запас дров. Додатково варто попіклуватися й про сам будинок та за можливості утеплити його.
Підготовка у квартирі
Майте напоготові портативний туристичний газовий пальник для приготування їжі. Якщо маєте газову плиту перевірте її стан, клапани і з’єднання труб мають бути справні і не давати витоків газу.
Підготовка авто
Завчасно проведіть техобслуговування, придбайте антифриз та запас палива в каністрах. Майте на увазі, що в умовах поширених та тривалих відключень електроенергії автозаправні станції не працюватимуть.
Як впоратися
Якщо у вашому домі зникло світло – згадайте, що ви підготовані, і не панікуйте. Часом в умовах високого попиту на електроенергію постачання тимчасово вимикають в різних районах почергово, аби убезпечити систему від перевантажень чи можливих аварій. У більш серйозних випадках можливі й триваліші відключення, тому першочергова задача – оцінити ситуацію.
Зберіть інформацію
Для початку, переконайтеся, що знеструмлений не тільки ваш будинок – перевірте запобіжники у квартирі чи на поверсі, розвідайте у сусідів, чи мають вони світло. Увімкніть радіо чи пошукайте в офіційних джерелах інформацію про електропостачання у вашому районі.
Подбайте про свої електроприлади
Якщо світла немає в усьому районі чи місті, відключіть від мережі електроприлади або вимкніть запобіжники. Можна залишити увімкненим світло, аби бачити, коли постачання відновиться.
Подбайте про сантехніку
Якщо без електрики ваш будинок ще й не опалюється, то через тривалу відсутність тепла вода в трубах та бойлерах може замерзнути та пошкодити їх. Тож воду із бойлерів варто злити, а в сантехніку залити антифриз.
Використовуйте бензинові генератори безпечно
Якщо маєте генератори на аварійний випадок, то зберігайте їх у добре провітрюваному місці та НІКОЛИ не використовуйте у закритих приміщеннях або для опалення будинку. Інакше є ризик отруєння чадним газом, який не має запаху, тож його дуже важко помітити.
Готуйте також безпечно
Готуйте їжу на газових плитах чи туристичних пальниках тільки в нежитлових та добре провітрюваних приміщеннях.
Будьте готові до евакуації
Якщо з офіційних джерел, до яких ви звернулися на першому кроці, повідомили про евакуацію, крім тривожної валізи не забудьте ще раз перевірити, чи ви відключили усі прилади від електромережі.
Як відновитися
Коли світло повернулося, перший інстинкт – увімкнути одразу все, за чим ви так скучили. Однак, аби уникнути проблем із домашніми приладами, до відновлення електропостачання також необхідно поставитися зважено.
Оцініть ситуацію
Якщо ви виявили в оселі воду, то перш ніж вмикати електрику, перевірте, чи не ушкоджена ваша проводка, аби уникнути коротких замикань. Якщо температура опускалася нижче нуля, також перевірте цілісність труб, і лише після того наповніть водою бойлер.
Знову подбайте про електроприлади
Через різкі стрибки напруги ваша техніка може пошкодитися. Тож якщо ви вимикали запобіжники, перш ніж вмикати їх назад, відключіть електроприлади від мережі.
Подбайте й про енергомережу
Різке зростання попиту може нашкодити усій енергосистемі. Тож вмикайте електроприлади поступово – спочатку світло, потім менш потужні прилади. Пилососи, пральні машини та обігрівачі краще не вмикати у перші години після відновлення електропостачання.
Підготуйтеся на майбутнє
Усі прилади, які ви використовували протягом відключення, варто перевірити на справність, зарядити, за потреби – оновити чи докупити те, чого вам бракувало протягом цього часу, а також поповнити запаси використаних продуктів першої необхідності (продуктів, пального, ліків).