Потенціал туризму, кредитування, гранти та креативна економіка: у Франківську дискутували про бізнес-перспективи

Автор: Костинюк Олександр

15 Гру, 2022 15:33

Поділитись публікацією
Потенціал туризму, кредитування, гранти та креативна економіка: у Франківську дискутували про бізнес-перспективи

У Франківську дискутували про підтримку економіки України та можливості й перспективи для розвитку бізнесу. 

Читайте також: У Франківську відзначили дев'яту річницю створення Нацгвардії України (ФОТО)

Як раніше інформувала “Галка”, 15 грудня у Франківську стартував дводенний Міжрегіональний економічний форум. Чергова дискусійна панель була присвячена підтримці економіки України, інструментам для бізнесу (кредитування бізнесу, грантова підтримка, імпортозаміщення) та експорту.

Проєктний менеджер Олег Яцюк зазначив, що незважаючи на складнощі, українцям потрібно продовжувати працювати.

“Нам будуть допомагати тільки тоді, коли будуть бачити, що Україна варта того, щоб їй допомагали. Коли буде видно певний результат”, – каже Олег Яцюк.

Голова Державного агентства з розвитку туризму Мар’яна Олеськів зауважила, що наразі туризм є дуже потужною галуззю, яка допомагає залишати людей в країні:

“Туризм є на часі, бо це швидка можливість залучити в державу ресурси. На сьогодні ми розуміємо, що в туризмі криються величезні можливості, але нам потрібно добре підготуватися. Наше завдання показати туристу локальні вироби – ту ж косівську кераміку, ліжники; мандрівник споживатиме наші ягоди і т.д. Туризм – важлива галузь економіки, бо це люди, які привозять кошти в регіон. Внутрішній туризм теж для нас важливий. Ми маємо продовжувати жити, і зараз потрібно мандрувати Україною в пошуку натхнення, тому ми намагаємося сприяти і цьому. Для підприємців можу сказати, що зараз не варто зупинятися, перекваліфіковуватися. Ми завжди готові до співпраці та координації”.

Менеджерка з грантів Проєкту USAID “Конкурентоспроможна економіка України” Віра Костишин каже, що завжди існують різні програми для малого та середнього бізнесу, пише “Галка”.

“Ми підтримуємо дуже різноманітні проєкти: від продуктових, туристичних до важкої металургії. Подавайтеся на ґранти, бо це – безповоротна фінансова допомога, яка допомагає вам реалізувати сьогодні те, що ви давно планували. Залежно від гранту, ми можемо оплатити робочі місця, обладнання, оренду робочого приміщення і т.д.” – додала Віра Костишин.

На думку начальника філії ІФРУ АТ “Ощадбанк” Любомира Ерстенюка, розвиток бізнесу без підтримки з боку банківської сфери неможливий:

“Банки з початком війни зіткнулися з тими ж проблемами, що і бізнес. Це безпека працівників, передусім. Але перед банками поставали і виклики, пов’язані з соціальним аспектом – виплата пенсій, забезпечення банкоматів у різних регіонах готівкою. За час війни кредитний портфель збільшився на 7 мільярдів гривень. Думаю, можливості для бізнесу, які стосуються банків, – це кредитування і гранти. Зокрема, це державна програма кредитування 5-7-9%. І я вважаю, це справді реальна підтримка. Плюс є державна гарантія застави, експортна кредитна агенція, партнерські програми, державна програма грантів”. 

Керівник із залучення інвестицій та розвитку приватного сектору Проєкту USAID “Економічна підтримка України” Андрій Шевельов каже, що грантові програми проєкту – одні з найбільших. Зараз проводиться активна співпраця з підприємствами з деокупованих територій.

За словами директора агенції регіонального розвитку Івано-Франківської області, члена правління Бізнес асоціації Івано-Франківська Віктора Вінтоняка, щоб втримати бізнес та допомогти йому, Україна зробила багато інструментів:

“Але не всі бізнеси змогли наважитися на релокацію. Плюс і місто не було готове, бо не могло представити потрібний майданчик для релокацій. Згодом ми зосередилися на таких поняттях як індустріальні парки – інвестиційно привабливих майданчиків для резидентів. Ми гарно рухаємося в цьому напрямку. Також маємо намір використати потенціал людського ресурсу, який перемістився до нас”.

Віктор Вінтоняк додав, що одна з цілей – затримати в місті молодь, тому важливою є ідея розвитку креативної економіки.

“Ядром цього ми хочемо зробимо аудіокіновиробництво. Розвиток креативних індустрій має допомогти затримати молодь в регіоні, тому ми співпрацюємо з університетами. Найголовніша цінність – це люди. Ми закликаємо весь бізнес втримати людей, кожного дня їх підтримувати та допомагати їм”. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “У партнерстві ми можемо розвиватися”: підприємці з прифронтових регіонів розповіли про бізнес-тури Прикарпаттям.