«Потреба у медичному забезпеченні у військових є постійною» – франківська волонтерка Оксана Романчук (ВІДЕО)

Автор: Зелінська Тетяна

03 Oct, 2022 11:48

Поділитись публікацією
«Потреба у медичному забезпеченні у військових є постійною» – франківська волонтерка Оксана Романчук (ВІДЕО)

Оксана Романчук, волонтерка та координаторка медичного напрямку Координаційного центру #SaveUkaineNow(SUN), розповідає про те, що має бути у військовій аптечці натівського зразка, скільки часу йде на доставку медикаментів в Україну та які запити отримують волонтери від військових сьогодні. 

– Розкажіть, які запити по медицині отримуєте від військових?

– Усі військові запити щодо медичного постачання ми ділимо на дві групи. Перша – це група індивідуальних військових аптечок та їх комплектуючих. І друга велика група – це група «Аптека». Тобто ліки, медикаменти, перев’язувальний матеріал – все, що необхідно медикам на передовій. 

З ліками та препаратами в Україні проблем немає, ми можемо оперативно знайти й купити все, що потрібно.

З аптечками складніше. Більшість їх складових виробляють за кордоном. Для нас це означає додатковий час на підписання договорів, оформлення документів, логістику та доставку. 

З початку війни по першій групі ми передали військовим близько 1200 індивідуальних військових аптечок в повній комплектації плюс 3500 турнікетів, 2600 кровоспинних, 1400 оклюзійних вентильованих пов’язок для герметизації грудної клітини, 1200 декомпресійних голок, 600+ протиопікових, 1000+ назофарингальних трубок, парамедичні рюкзаки, м’які ноші тощо.

– Які бувають труднощі? 

– У перші дні після вторгнення ми шукали необхідне по всьому світу.  За цей короткий період ми працювали з Францією, Німеччиною, Бельгією, Іспанією, Польщею. Тобто географія дуже велика. На сьогодні найтісніше співпрацюємо з США.

Найбільша складність – це час. Доставка зі Штатів скажімо займає щонайменше 2 тижні, але зате вона їде напряму до нас, в Україну. Частина постачальників може здійснити відправку тільки, скажімо, до Польщі. Далі,  –  з Польщі до України, відповідальність наша. І тут виникає низка завдань: необхідно правильно оформити митні документи, знайти транспорт, відповідно до об’єму і маси вантажу, забезпечити повністю логістику. Це цілий блок, яким займаються наші хлопці. 

– Як обираєте, що саме і в яких виробників купувати? 

– Перелік лікарських засобів та медичних виробів, які повинні бути в складі індивідуальної загальновійськової аптечки є затвердженим  Міністерством охорони здоров’я України у 2017 році. Цей перелік, по суті, повністю відповідає стандартам НАТО. Відповідно, при виборі аптечок та комплектуючих ми орієнтуємось виключно на рекомендації CoTCCC (Комітету з тактичної бойової допомоги постраждалим), в яких чітко прописані ключові вимоги щодо медичних виробів – турнікетів, кровоспинних тощо. 

– Що таке індивідуальна військова аптечка натівського зразка? І що має бути в складі аптечки українського військового?

– NSO (NATO standardization office) розробив загальні рекомендації стосовно складу IFAK (Individual First Aid Kits). Кожна країна-член Альянсу може вносити свої корективи відповідно до внутрішніх особливостей і потреб. Україна поки не є членом НАТО, але вимоги затверджені Міністерством охорони здоров’я щодо складу індивідуальних військових аптечок по суті повністю відповідають рекомендованим стандартам НАТО.  

В аптечці має бути: 

  • Турнікет – є кілька видів сертифікованих турнікетів, які можна використовувати. Найбільш популярний і на слуху турнікет типу САТ. 
  • Кровоспинні, або гемостатики,  –  засоби, які пришвидшують зупинку кровотечі. 
  • Компресійний бандаж (т.зв Ізраїльський бандаж або Emergency trauma bandage).  
  • Атравматичні ножиці, якими можна розрізати взуття чи одяг пораненого.
  • Одноразові рукавички для того, хто надає допомогу. 
  • Назофарингеальна трубка для забезпечення прохідності дихальних шляхів. Вона має бути з лубрикантом.
  • Бинт марлевий
  • Пластир на нетканій основі. 
  • Термоковдра – для збереження тепла тіла постраждалого, адже при масивній кровотечі однією з найбільших проблем є переохолодження. 
  • Маркер, яким ми пишемо час накладання турнікету, а також заповнюємо картку постраждалого. 
  • Оклюзійна торакальна пов’язка на гелевій основі (з клапаном чи без) для герметизації грудної клітини. Вона допомагає уникнути напруженого пневмотораксу  при пораненнях грудної клітини. 
  • PillPack – пакетик з ліками. Сюди мають входити 3 таблетки – антибіотик, нестероїдний протизапальний препарат і знеболювальний препарат. 

Це базові вимоги. Також в аптечку можна додати декомпресійну голку, протиопікові гелеві пов’язки, індивідуальні ліки бійця тощо. 

– Розкажіть більше про кровоспинні? Чи є на них дефіцит і що варто про них знати? 

– Кровоспинні (або гемостатики) – це один з трьох ключових елементів при наданні догоспітальної допомоги для зупинки масивної кровотечі. Перший – це турнікет, потім гемостатик, потім пов’язка з додатковим тиском на рану (в ідеалі – ізраїльський бандаж).

Гемостатики можна поділити на дві різні групи залежно від механізму їх дії. Перша група – на основі хітозану. Друга – на основі каоліну. Вони мають принципово різний механізм роботи, проте ефективність в обох випадках висока. Гемостатики на основі хітозану (Celox, ChitoSam): при попаданні в рану гранули хітозану набухають вбираючи в себе надлишкову кров і таким чином створюють умовну «механічну пробку» в рані, яка призупиняє кровотечу. Гемостатики на основі каоліну (QuikClot) – стимулюють природній процес згортання крові в рані. Таким чином також зупиняють кровотечу.  Тампонувати рану кровоспинними потрібно після накладання турнікету. Після тампонування  –  створити прямий тиск на рану мінімум протягом 3 хвилин і тільки після того накладати пов’язку з застосуванням додаткового тиску.

– Чи змінюються запити від військових медиків? Що зараз потрібно найбільше?

– Звісно запити змінюються, ми на зв’язку з військовими постійно. Якщо на початку війни це були військові індивідуальні аптечки та їх комплектуючі, то зараз це ліки, які потрібні медикам на передовій. 

Окрім того, нам приходять запити на м’які ноші, евакуаційні стропи, фельдшерські укладки чи рюкзаки.

Саме у забезпеченні медичними засобами Координаційному центру #SaveUkraineNow(SUN) дуже допомагають закордонні партнери – благодійні фонди, церковні громади, об’єднання українців і приватні благодійники. Ми дуже вдячні за таку підтримку. 

– Який найбільший запит ви отримували? 

– Перший великий запит по медицині – індивідуальні військові аптечки. Нам потрібно було 500 штук, на перший батальйон ТрО Івано-Франківської області, який виступав на передову. Тоді, в перші дні війни була певна паніка, всі з України шукали все у всьому світі. Попит важко зустрічався з пропозицією. Ми шукали аптечки по всьому світу. Знайшли у Франції – це була компанія, яка могла забезпечити нам таку кількість у порівняно швидкі строки. Проте, був нюанс: в аптечках – не було кровоспинних. Окрім того, вони були червоні і без кріплення Molle! 

Це насправді була критична ситуація: коли ти розумієш, що аптечки потрібні на вчора, інших варіантів у тебе немає, але й той, що є  –  далекий від ідеального. Але то був момент швидких рішень, часу роздумувати не було. Ми таки замовили ці аптечки, привезли їх сюди. Паралельно замовили кровоспинні. Тут, наші дівчата-волонтери за вкрай короткий термін обшили їх в камуфляж, доукомплектували кровоспинними та передали хлопцям. Так ми закрили перший батальйон.