“Прагнемо повної автономності”: у Франківську презентували унікальний екобудинок без фундаменту, що живе на дощовій воді (ФОТО)
17 Січ, 2024 22:11
В Івано-Франківську презентували перший в області екобудинок. Його автор – Сергій Думик розповів, в чому полягає суть ідеї та як її реалізовує з небайдужими у приміському селі Загвіздя.
Про це пише Галка з презентації 17 січня.
Життя проєкту почалося на початку 2021 з ідеї переосмислення будинку як обʼєкту, що створює комфортне житло, але не шкодить довкіллю. Що може бути повністю автономним й екологічним, та при цьому недорогим. Тоді Сергію прийшла думка створити такий собі екобудинок.
До кінця 2023 року в будинку вже можна було жити, але реалізація задуму триває. Сергій запевняє, що такого проєкту, як цей, немає ні у світі, ні в Україні. Проте в інших країнах існують досить близькі підходи до будівництва. Цей проєкт – мікс між інженерними сучасними системами, підходами й екоматеріалами.
Сергій пояснює “екологічність” цього будинку так:
- в першу чергу – екологічна оболонка, яка складається з дерева, тирси й металу. Метал можна розглядати, як екоелемент, бо він повністю рециркулюється;
- в будинку немає спалювання газу чи вугілля і немає відходів, тобто не потрібно копати каналізацію. Також для життєдіяльності використовується і фільтрується дощова вода – тобто не потрібні ніякі свердловини. Об’єкт цілком працює на електриці.
“Крім того, використана цікава концепція – не втручання в природу. Тобто фундамент не на землі сидить, він на висоті 1 м. Отож, земля під будинком буде використана для ландшафтного дизайну. Можливо там можна буде облаштувати навіть ігрову зону для дітей. Земля під будинком залишається природі, тобто її можна якось використовувати“, – доповнює Сергій.
Зараз активно готують запуск системи сонячних панелей, щоб будинок вже став справді автономним. Для цього чекають кращої погоди.
Засновник проєкту вважає, що будинок повинен, як мінімум один рік пробути в такому, начебто автономному стані для того, щоб можна було його презентувати на широкий загал. Він має підтвердити всі гіпотези, які творці туди заклали.
“Я вважаю, що цей будинок створює бачення для того, як Україна може бути відбудована після війни, і як ми можемо вирішити багато питань: такі як із нестачею енергії, нестачею води, комунікацій. Є багато дуже питань, які хотіли б вирішити через розповсюдження такої архітектури”, – ділиться Сергій.
Серед цікавинок – відстеження якості внутрішнього клімату. Якщо раптом якийсь контрольний показник підвищується, то одразу вмикається витяжка, щоб повітря оновлювалось.
Також в будинку використовують нову технологію: кондиціонер, який переробили в тепловий насос. Внутрішній блок кондиціонера залишається в системі й може використовуватись для охолодження будинку влітку і для нагріву повітря взимку. По суті, це гібрид теплового насоса і кондиціонера. Важливо, що він не прикріплений до самого житла, і всі вібрації від його роботи ніяк не передаються в будинок.
“Цей будинок – приклад того, як взагалі можна жити у гармонії з природою. І у наш час викликів традиційне будівництво має великі мінуси. Наприклад, комунікації. Будь-які комунікації є дуже дорогим і прокладання їх на великі відстані можливо, навіть дорожчі, ніж саме будівництво”, – завершує Сергій.
Зовнішній периметр будинку – 30 м², товщина стін – 20 см, відповідно внутрішня житлова площа – 27-28 м². Сергій каже, що його ціна – 1000 доларів за квадратний метр. Проте саме цей екземпляр дорожчий, бо в ньому використані деякі більш дорогі елементи: наприклад тераси, акустичні панелі, сауна.
“І якщо розглядати собівартість будівництва такого будинку з більш простих матеріалів, але екологічних і з таким рівнем автономії, то тисячу доларів за квадратний метр має виходити. Тобто 1000 доларів це собівартість квадратного метра, якщо ви готові самі його собі побудувати”, – додає Сергій.
Зараз чоловік вивчає, скільки кіловат електроенергії будинок витрачає щодня, незалежно від зовнішньої температури. При підтримці внутрішньої температури +21 – приблизно від 5 до 15 кіловат.
А ще розглядає доцільність і можливість опалення споруди від біогазу, який можуть продукувати відходи з вбиральні та кухні. Влітку такий газ може збиратися в балони, а взимку бути направлений для опалення та готування, замість теплового насоса.
Сергій зізнався, що у будинку не передбачене укриття. Він вважає, що найпростіший варіант – будувати бетонне укриття поблизу.
Наразі чоловік там не проживає, називає об’єкт коворкінгом, тобто спільним місцем для роботи.
Фото будинку Сергія Думика