Правда на війні вмирає першою, – у Франківську вчили висвітлювати конфлікти
05 Жов, 2016 07:46
Про стандарти журналістики у висвітлені конфліктів говорили під час семінару в Івано-Франківську 4 жовтня.
Читайте також: "Хоч результат і позитивний для нас, але такий матч треба було вигравати", - тренер Мостовий про гру з "ВПК-Агро" (ВІДЕО)
Для присутніх розповіли про те, як треба та не треба писати при згадці про війну на сході України, інформує кореспондент “Галки” з місця події.
Президент Академії української преси Валерій Іванов зазначив, що журналістика – непатріотична професія. Наприклад, одна з газет написала про випадки, коли воякам не дають, а продають зброю (інколи неякісну). З одного боку, про це непатріотично писати, бо це підриває військовий дух, але з іншого – журналіст має висвітлювати правдиву інформацію. На думку фахівця, про такі речі треба говорити, щоб це не повторювалося. Також не слід вважати, що наша країна особлива, адже збройні конфлікти відбуваються в різних частинах світу.
“Читачеві треба давати змогу співставити інформацію та зробити висновки”, – зауважив він.
“Я стараюся не коментувати, а описувати факти”, – додав польський журналіст Пьотр Андрусечко, який неодноразово був у зоні АТО та висвітлював події з фронту.
Він каже, що є журналісти, які об’єктивно висвітлюють події, а є публіцисти, які займаються пропагандою і можуть писати “фейки”. Пьотр розповів про випадок, коли прес-служба штабу АТО подала інформацію, що проукраїнські військові зайняли одне із сіл, де тривали бойові дії. Це поширили інші ЗМІ. “Ми поїхали туди…Наших там не бачили”, – зазначив він.
Іванов підсумував, що офіційним джерелам також не можна вірити, тому інформацію завжди треба перевіряти.
“Є такий вислів: правда на війні вмирає першою”, – додав фахівець.
Також під час семінару згадали ситуацію із сайтом “Миротворець”, який опублікував список представників ЗМІ, які мають акредитацію самопроголошеної “ДНР”. Андрусечка цей факт обурив. На його думку, для журналіста нормально бути на території сепаратистів. Це дає змогу повніше описати спостереження. “”Миротворець” нищить довіру до журналістів”, – вважає він.
Головний редактор тижневика “Дзеркало тижня” Володимир Мостовий поділився переконанням, що не треба всіх учасників АТО називати героями, бо це девальвує поняття героїзму. Є випадки, коли на фронті гинуть через власну необачність.
“Не можна довіряти безпосереднім учасникам бойових дій, бо вони можуть прикрашати, щоб збільшити трагізм ситуації. Тому журналісту важко розібратися де правда. Питання у базі джерел”, – сказав він.
Присутнім наголосили, що бійці, поранені та загиблі мають право на приватність. При публікації статті це слід враховувати.
На завершення семінару Мостовий мотивував журналістів: “Про що б ви не писали, ви пишете про себе. Читач оцінить вашу компетентність, принциповість, чи безпринципність. Де б ви не працювали, скільки б ви не заробляли – ви робите своє ім’я”.