Правила заощадження. Фінансовий резервний фонд

Автор: Єва Жасминова

13 Жов, 2021 16:21

Поділитись публікацією
Правила заощадження. Фінансовий резервний фонд

Популярною є думка про те, що економити на необхідному – саме це означає заощаджувати. Але це не зовсім так. Економія – це оптимізація доходів. Домогтися 100% економії у всьому неможливо, але правильно розподілити кошти родини – це абсолютно реально.

Отже, визначимо, що заощадження – це частина грошових надходжень, які можна відкласти зараз, для задоволення конкретних і часто непередбачуваних потреб у майбутньому.

Життєвий досвід свідчить, що контролювати можна лише те, що пораховано. Тут діє правило – гроші потребують рахунку.

Управляти фінансами родини – це як керувати невеликою фірмою, і, як у будь-якому бізнесі, варто розуміти, що відсутність такого контролю може призвести як до фінансового краху, так і до омріяних нових горизонтів підвищення рівня життя.  Потрібно побачити свої реальні витрати наочно –  в цифрах.

Ось цю важливу «бухгалтерія» розрахунку плану доходів та витрат сім’ї за певний період ми називаємо бюджетом родини на певний період. Ми можемо розраховувати його за місяць чи рік. Для когось зручніше буде складати бюджет родини на тиждень.

Щоб побачити статистику доходів і витрат, слід розпочати з започаткування практичної звички за якою вести облік доходів та витрат хоча б декілька місяців.

Отримавши результати зверніть увагу на найважливіші складові вашої фінансової ситуації та проаналізуйте важливі пункти:

  • чітке визначення загальної суми щомісячного доходу (важливо врахувати не тільки зарплату, а й інші надходження – подарунки, виграші чи разові заробітки);
  • можливі шляхи зростання доходу (це передбачає ревізію навичок, знань та умінь. Згадайте про давно забуте хобі і поміркуйте, а чи не стане воно шляхом до отримання нового джерела доходів?);
  • вичерпний список щомісячних витрат (важливо звернути увагу навіть на дріб’язкові витрати – часто саме вони і є тією «дірочкою» в бюджетному гаманці, через яку непомітно «витікають» кошти родини);
  • врахування суми всіх боргів (в тому числі за кредитами), які є на даний час і необхідність формування графіку їх погашення для планування майбутніх витрат).

Наступним кроком після опанування «бюджетної математики» стає розуміння фінансових можливостей. І ось тут варто замислитись над власним майбутнім і передбачити фінансові кошти на випадок форс-мажорних, неочікуваних обставин в житті.

За дослідженнями Київського міжнародного інституту соціології дві третини (67%) опитаних пережили якусь стресову ситуацію протягом 2020 року. Порівняно з усіма попередніми роками вимірювань (2013-2019 рр.), у 2020 році спостерігалась відносно найвища частка тих, хто втратив роботу (13%).  Посилання: http://kiis.com.ua/?lang=ukr&cat=reports&id=998&page=1&t=6

У кожній родині має бути сформований резервний фонд. Резервний фонд – це фінансова подушка безпеки родини, це та сума грошей, яка відкладена на покриття непередбачених витрат.

Все це говорить про важливість фінансового забезпечення завтрашнього дня. Тому радимо вам абстрактні думки про «подушку фінансової безпеки» особистого чи родинного бюджету змінити на план маленьких, але цілком реальних і послідовних кроків.

Розрахувати суму резервних грошей неважко, якщо ви вже опанували навичку складання бюджету та точно знаєте скільки коштів витрачається щомісяця на життя. Наступний крок на шляху до формування резервного фонду: визначившись з сумою витрат на місяць, помножте її на кількість місяців, на яку ви хочете себе убезпечити.

Ось так легко і зрозуміло ми розрахували вашу фінансову подушку безпеки.

Наведемо приклад: витрати за місяць становлять 10 000 гривень, розмір фінансової подушки на півроку буде: 10 000 гривень * 6 місяців = 60 000 гривень. На рік, відповідно, потрібно зібрати  вдвічі більше.

Після накопичення фінансових ресурсів для забезпечення щоденного побуту родини варто подумати, яку саме суму можливо відкладати для власного резервного фонду?

Наприклад, якщо кожного дня на рік відкладати лише 27 гривень 40 копійок – за рік ви отримаєте 10 000 гривень? Це може стати гарним початком для формування резервного фонду.

В той же час практичний досвід фахівців з фінансів радить навіть в разі невеликого щомісячного заробітку відкладати 10% свого доходу. Вже з цих коштів можна зібрати достатній резервний фонд на майбутнє. Науково доведено, що розмір фінансової подушки повинен складати від 3-х то 6-ти сум середніх фінансових витрат родини. А якщо справи йдуть добре, і ви можете дозволити собі відкладати до резервного фонду більше – то сума, яка дорівнює витрати родини за 1 рік є найкращим варіантом з економічної точки зору.

Головне правило управління резервним фондом – не можна витрачати гроші з подушки безпеки на інші цілі. Витрачати гроші з резервного фонду можна тільки на покриття надзвичайних подій.