Причини, симптоми, діагностика та лікування непрохідності маткових труб
24 Жов, 2019 20:11
Фаллопієві (маткові) труби є важливою частиною статевої системи жінок, які з’єднують яєчники з маткою. У них потрапляють дозрілі яйцеклітини, відбувається запліднення та рух запліднених ооцитів в матку.
Якщо просвіт звужений або повністю відсутній, вагітність не настає або відбувається закріплення яйцеклітини в самій трубі (так звана позаматкова вагітність). Непрохідність маткових труб зустрічається у 30-40% жінок, які зіткнулися з безпліддям та позаматковими вагітностями.
Варто розуміти, що дана патологія є дуже серйозною, і в деяких випадках може привести до непоправних наслідків. Тому необхідно якомога раніше діагностувати патологію та почати лікування. Клініка репродуктивної медицини професора Феськова якраз займається лікуванням непрохідності маткових труб. Ми також допомагаємо боротися з безпліддям у жінок та чоловіків, тому з нашою допомогою ви нарешті зможете стати щасливими батьками.
Причини та симптоми непрохідності маткових труб
Лікарі виділяють два типи непрохідності фаллопієвих труб: органічна (виникають спайки, поліпи, скупчення рідини, звуження через перенесені запалення) та функціональна (ця патологія є результатом гормональних збоїв). До основних причин трубного безпліддя можна віднести:
- перенесені та хронічні запальні процеси в органах репродуктивної системи (до спайок призводять гонорея, хламідії та інші захворювання, що передаються статевим шляхом);
- гінекологічні операції та маніпуляції (аборти, видалення новоутворень яєчників та ін.);
- тривале носіння внутрішньоматкової спіралі, її неправильна установка;
- ендометріоз (патологічний ріст внутрішнього епітелію матки);
- пухлини, кісти, поліпи в репродуктивних або сусідніх органах, які здавлюють труби зовні;
- вроджені патології.
Запідозрити непрохідність фаллопієвих труб можна за такими ознаками:
- безпліддя;
- позаматкові вагітності;
- болі внизу живота;
- хворобливі, нерегулярні місячні.
Якщо інфекція стала хронічною, у багатьох випадках явні симптоми непрохідності маткових труб відсутні, і жінки роками можуть не знати про патологію.
Діагностика та лікування
Щоб призначити схему лікування, важливо правильно діагностувати трубну непрохідність. Для початку гінекологи опитують пацієнток по скаргах, анамнезу захворювань та операцій. Для встановлення точного діагнозу, визначення ступеня непрохідності, виявлення супутніх захворювань фахівці проводять:
- аналіз крові та виділень з піхви;
- УЗД (з контрастною речовиною) для візуалізації стану фаллопієвих труб, наявності в них рідин, спайок, звужень;
- гістеросальпінгографію: лікарі роблять ряд рентгенівських знімків з контрастною рідиною з невеликим тимчасовим інтервалом;
- лапароскопію: це малотравматичная операція, яка передбачає введення всередину матки оптичної системи для огляду та взяття зразків тканини на аналіз.
Особливості лікування непрохідності маткових труб залежить від причин патології, ступеня прояву, репродуктивних планів та віку пацієнтки. В кожному окремому випадку можуть застосовуватися такі методи лікування:
- фізіотерапія;
- медикаментозна терапія: лікарі призначають протизапальні, антибактеріальні, гормональні препарати, які знімають запалення та причини непрохідності;
- хірургічне втручання: лапароскопічна операція дозволяє швидко та максимально безболісно видалити спайки.
У тому випадку, якщо лікування непрохідності фаллопієвих труб у жінок проводиться для боротьби з безпліддям, лікарі можуть призначити ЕКЗ. У цьому випадку ембріони поміщають безпосередньо в порожнину матки, минаючи складні ділянки.