Прикарпатцям нагадують, виїхати з дитиною за кордон можна без нотаріальної згоди іншого із батьків
06 Чер, 2019 19:39
Починається довгоочікуваний сезон відпусток і багатьох батьків цікавлять правила виїзду дитини за кордон. Начальник Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Антон Кустик пояснює, як зробити це без проблем.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту дитини на належне утримання», той з батьків, який проживає з дитиною, може самостійно вирішувати питання тимчасового виїзду дитини за кордон. За наявності заборгованості зі сплати аліментів іншого з батьків більше 4 місяців, (для дітей з інвалідністю та тяжко хворих дітей – цей строк скорочено до 3 місяців )– можна тимчасово виїхати з дитиною за кордон без дозволу іншого (боржника).
Для цього необхідно: отримати довідку, про наявність у другого з батьків заборгованості по сплаті аліментів у державного або приватного виконавця, та пред’явити її на кордоні.
Законом збалансовано права обох батьків. Тобто право виїхати ненадовго за межі України з малюком також отримає той з батьків, хто не проживає з дитиною. Проте лише у випадку, коли він є добросовісним платником аліментів. Для цього необхідно: написати рекомендованого листа другому з батьків з проханням надати згоду на виїзд з дитиною за кордон.
Якщо згоду не надали протягом 10-ти днів після вручення рекомендованого листа ,потрібно подати до суду заяву щодо надання дозволу на виїзд з дитиною за кордон без згоди другого з батьків.
На кордоні пред’явити нотаріально посвідчену згоду другого з батьків на виїзд або копію рішення суду про дозвіл на виїзд дитини.
Дитину можна вивезти на місяць за кордон без дозволу того з батьків, що проживає окремо (повідомивши його, рекомендованим листом з повідомленням про вручення, про країну перебування і терміни) при умові, що мета поїздки: оздоровлення та відпочинок; лікування; навчання; участь у дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких туристичних, дослідницьких, спортивних заходах.
Для цього слід пред’явити рішення суду або органу опіки, в якому визначено місце проживання дитини з тим з батьків, хто виїжджає.
Процедура підтвердження місця проживання для виїзду за кордон встановлена постановою Кабінета Міністрів України № 620 від 22 серпня 2018 року, той з батьків, з ким проживає дитина, подає в службу у справах дітей за місцем проживання дитини наступні документи:
- заява;
- копії паспортів;
- довідку об реєстрації місця проживання;
- копію свідоцтва про народження дитини;
- копію рішення суду про розірвання шлюбу (за наявності);
- підтвердження відправлення рекомендованого листа другому з батьків.
Варто зазначити, що існує адміністративна відповідальність за порушення терміну перебування дитини за кордоном, а саме штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів в перерахунку це від 1700 до 3 400 грн, та втрата права виїзду з дитиною за кордон без згоди другого з батьків на рік.
“Якщо у вас залишились питання, будь ласка, телефонуйте до контакт – центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213-103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист”, – радить Кустик.