Вплив на організм низьких температур, обумовлює ризик переохолодження й обмороження. При цьому наступає розлад кровообігу, спочатку шкіри, а потім – і глибше розташованих тканин, після чого настає їх омертвіння.
Спочатку потерпілого морозить, потім з’являються в’ялість, втома, сонливість, дрімота, яка переходить у глибокий сон, під час якого слабнуть дихання та серцева діяльність, що може призвести до смерті. Температура тіла падає нижче 36°С. Після відчуття холоду з’являються поколювання, оніміння на місці пошкодження. Відморожена частина тіла стає блідою, холодною та нечутливою. Більше 90% всіх відморожень припадає на пальці ніг і рук, ніс, вуха та щоки.
За глибиною ураження розрізняють обмороження чотирьох ступенів, інформує “Галка” з посиланням на ОДА.
Переохолодження та обмороження уникнути просто, якщо дотримуватися порад рятувальників. Фахівці стверджують: одягатися та взуватися необхідно відповідно до температури повітря та погоди, одяг та взуття повинні бути теплими та сухими, бажано з натуральних матеріалів. Взуття вибирайте вільне, щоб не здавлювати тканини і не порушувати кровопостачання нижніх кінцівок. Для взуття треба використовувати повстяні устілки, одягати шерстяні шкарпетки. Відкриті частини обличчя та голови (вуха, підборіддя, щоки, ніс) необхідно періодично перевіряти для попередження відмороження.
Дуже часто люди обморожуються, перебуваючи надворі у холодну погоду у нетверезому стані. Тож необхідно відмовитись від цього.
Намагайтеся уникати тривалого перебування у холодних сирих приміщеннях та роботи на відкритому повітрі у холодну погоду з підвищеною вологістю повітря. Не варто також виходити на вулицю спітнілими та слід уникати надмірних фізичних навантажень. Рекомендується вживати гарячі їжу та напої.
Дії при наданні першої медичної допомоги відрізняються залежно від ступеню обмороження, стану загального охолодження організму людини, її віку та наявних хвороб.
Перш за все, необхідно припинити дію охолодження, зігріти кінцівки для відновлення кровообігу в уражених холодом тканинах. Постраждалого потрібно доправити до найближчого теплого приміщення, зняти з нього взуття, верхній одяг, шкарпетки та рукавички. Одночасно з проведенням першочергових заходів треба викликати швидку медичну допомогу.
Не потрібно розтирати уражених снігом, бо можуть постраждати кровоносні судини. Не можна застосовувати швидке зігрівання обморожених кінцівок біля багаття, безконтрольно застосовувати грілки та інші джерела тепла, тому що це погіршує перебіг обмороження.
Зігріватися можна за допомогою теплих ванн. Температуру води слід поступово підвищувати з 20°С до 40°С протягом 20-30 хвилин.
При будь-якому ступені обмороження необхідно звернутися до лікаря.