Прикарпатцям загрожують змії. Медики радять, як себе захистити
22 Чер, 2015 11:03
Плазунами цього року травмовано семеро прикарпатців. Держсанепідслужба радить, як діяти у таких випадках.
Останній такий випадок стався 31 травня. До Богородчанської центральної районної лікарні звернувся чоловік 1982 р.н., якого вкусила змія біля власного будинку в с. Бабче Богородчанського р-ну.
Щороку із настанням тепла на Прикарпатті реєструються випадки укусів людей зміями. Здебільшого це реанімаційні випадки, які іноді стають летальними. Особливо небезпечними ці укуси є для дітей та хворих людей, імунітет яких ослаблений хронічними захворюваннями чи навіть складною формою нежиті, – йдеться у статті лікаря-епідеміолога І.М. Хом’яка.
Серпентологи стверджують: на Івано-Франківщині і, зокрема, в Карпатах отруйним є тільки один з більш як 20 видів плазунів. Це – гадюка звичайна, її отрута не є смертельною. Проте померти від укусу цієї змії можна, так само, як і від укусу вужа – якщо рана буде інфікована та інфекція пошириться в організмі.
Натрапити на небезпечних плазунів можна під час збирання ягід чи грибів, в полі чи на сінокосі, а то й на власному подвір’ї. Зазвичай вони втікають від людей, але в спеку їхні відчуття притуплюються, тварини стають лінивими та малорухливими.
Плазунів не варто чіпати взагалі – чи то гадюка, чи вуж, чи веретенниця – безнога ящірка. Напад будь-кого з них може бути небезпечним. Під час укусу в кров потрапляють усі мікроорганізми, які знаходяться на їхніх зубах.
Отрута змій дуже складна за хімічним складом і являє собою комплекс речовин білкової природи з різним механізмом дії. Зміїна отрута руйнує еритроцити, порушує згортання крові, збільшує проникливість клітинних мембран, уражає нервову і серцево-судинну системи. Можливий розвиток алергічної реакції аж до анафілактичного шоку.
Такі методи надання медичної допомоги, як припікання рани, накладання на травмовану кінцівку джгута чи висмоктування отрути уже давно вважаються неефективними. Слід накласти на уражене місце стерильну антисептичну пов’язку. Обробляти рану не потрібно.
Потерпілого треба якнайшвидше транспортувати до найближчого медичного закладу. Під час перевезення місце, на яке прийшовся укус, слід укласти на підвищення.
Найбільш ефективний засіб проти зміїної отрути – полівалентна протизміїна сироватка, введена не пізніше ніж через 30 хвилин після укусу.
При цьому треба знати, що протизміїна сироватка вводиться лише в лікувальних закладах і під контролем лікаря. При самостійному введенні можу бути розвиток алергічних реакцій на введення сироватки.