«Прикарпаття п’яте в рейтингу по видачі закордонних паспортів», – начальник обласного управління Державної міграційної служби Сергій Саїв.

Автор: Зелінська Тетяна

18 Dec, 2018 18:09

Поділитись публікацією
«Прикарпаття п’яте в рейтингу по видачі закордонних паспортів», – начальник обласного управління Державної міграційної служби Сергій Саїв.

Ще рік тому в області був шалений ажіотаж на оформлення закордонних паспортів, люди займали черги з ночі та були готові стояти в будь-яку погоду по декілька годин. Але вже майже два місяці коридори міграційної служби порожні. Чому так відбувається і скільки вже прикарпатців отримали паспорт громадянина України формату ID-картки «Галка» розпитала у начальника обласного управління Державної міграційної служби Сергія Саїва.

Читайте також: Очільник міграційної служби Івано-Франківщини не декларує бізнес дружини та інші статки

-Яка зараз ситуація із друком паспортів громадян України для виїзду за кордон? 

-Ну, останні два місяців до нас звертаються доволі мало людей. Зараз люди приходять в основному на оформлення паспорта у форматі ID-картки для дітей, які отримають документи вперше в 14 років. Проблем і черг в жодному районі у нас немає, днями відкрили нове приміщення підрозділу у Тлумачі. Крім того, у нас додали 63 штатні посади до Управління. Удвічі збільшилась кількість працівників по районах, прийом громадян йде в звичайному режимі. Немає вже такого, як раніше, що люди займали чергу звечора, зараз всі приходять собі спокійно та отримають потрібну їм послугу. Плюс, допомагає електрона черга, яка зараз працює. Людина може собі записатися, вона знає на яке число, тоді приходить і її приймають на певну годину.

Плануємо з нового року встановити табло, по якому будуть викликати, але це все в процесі, бо у нас все впирається у фінанси. Так на даний час у всіх підрозділах і районах працює електронна черга, людина знає, що вона прийде, її приймуть і не потрібно вистоювати.

-Якщо порівняти з минулим роком, яка динаміка видачі закордонних паспортів?

-Скажу вам так, за 11 місяців поточного року в області оформлено 231380 заяв-анкет на виготовлення паспорта для виїзду за кордон. Виготовлено 269865 документів. Більше, тому що переходять заяви з минулого року. Видано за даний період – 265 984 закордонних паспортів.

Наша область є десь п’ятою у рейтингу з видачі закордонних паспортів, після міст мільйонників. Більше видають паспортів за 10 місяців в Дніпропетровській області – 339 тисяч, Львів – 269 тисяч. Тобто, якщо подивитися динаміку, то більше видано в Одесі, Дніпрі, Львові та Києві.

В цьому є і великий плюс, бо 70% від надання адміністративних послуг залишаються в місцевих бюджетах. За 11 місяців цього року надано адміністративних послуг на суму 91 мільйон 374 тисяча гривень, тобто це надійшло до місцевих бюджетів.

До Івано-Франківського бюджету надійшло 53 мільйони 206 тисяч, Калуш – 6 мільйонів 512 гривень, Надвірна – 5 мільйонів 254 тисячі, Коломия – 4 мільйони 22 тисячі, Долинський район – 3 мільйони 551 тисяча гривень, Галич – 2 мільйони 635 тисяч, Косівський район – 2,5 мільйони гривень.

Ми ж надаємо багато адміністративних послуг, це не тільки видача паспортів, але і платні послуги, пов’язані з документуванням посвідками іноземних громадян. В кожному підрозділі є стенд, на якому розписано, які саме послуги там надаються, сума платежу, перелік документів.

-Наскільки актуальна проблема незаконних мігрантів для Прикарпаття? Скільки їх було виявлено на Прикарпатті у 2018?

-Наразі питання дуже актуальне. Більшість іноземних громадян, які до нас приїжджають, переходять з статусу «легального» в статус «нелегального». У нас на території за 11 місяців виявлено 177 нелегальних мігрантів, якщо порівняти з минулим роком, то за 12 місяців було виявлено 107 нелегалів – ми бачимо динаміку до росту. По цим 177  прийняте рішення про їх примусове повернення в країну походження. В статус «нелегального» частіше переходять саме іноземні студенти, що в нас навчаються.

Стосовно 20 іноземців було ухвалене рішенням суду про примусове повернення, 19 з них були поміщені до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно знаходяться на території України.

Тобто вони ухилялися від повернення, але ми згідно з рішенням суду поміщали їх туди, а потім наші працівники супроводжували їх до місць перетину кордону. Таке ж рішення було ухвалене минулого року стосовно чотирьох осіб.

Відносно 49 іноземних громадян прийнято рішення про заборону подальшого в’їзду на територію України (за аналогічний період 2017 р. – 6). 23 іноземцям скорочено строк перебування на території України (за аналогічний період 2017 року – 8). Однозначно видно динаміку росту.

-Як протидієте незаконній міграції?

-У нас є плідна співпраця з поліцією і СБУ, завжди проводимо спільні заходи. Тому що наші працівники мають право затримати, але у нас немає певних силових методів. А також є сприяння від громадян. Зокрема, цього року ми провели операцію під умовною назвою «Мігрант». Дана операція проводилась два рази і була досить ефективна, тому що були задіяні і прикордонники, і Служба безпеки України. Оскільки, в СБУ є працівники, які відповідають за протидію нелегальній міграції, ми завжди обмінюємося інформацією у разі виявлення порушників. Відбувається відпрацювання спільних заходів на ринках міста і місць, де нелегали можуть перебувати, тому що більшість іноземців знімають квартири в новобудовах і їх дуже важко виявити, бо вдень вони відсипаються, а ввечері вже виходять прогулюватися. Дуже часто спостерігаємо ситуації, коли наші громадяни поселяють іноземців без відповідних документів, за що так само є адміністративна відповідальність за статтею 205 КУпАП.

В результаті проведених заходів виявлено та притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 203 КУпАП , 342 іноземців (за аналогічний період 2017 року – 243 іноземців) та 134 (за аналогічний період 2017 року – 108) осіб за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 204, 205, 206 КУпАП.

Тобто ми бачимо динаміку зростання і по кількості притягнення до адміністративної відповідальності.

-Нещодавно ви почали оформлювати іноземцям сучасні посвідки на тимчасове проживання в Україні. Скільки громадян інших країн їх вже отримали?

-Що стосується оформлення сучасних посвідок з біометричним носієм, то іноземці, які приїхали в Україну на навчання, працювати або одружились, з вересня цього року документуються посвідками на тимчасове проживання у формі картки з безконтактним електронним носієм. Запровадження біометричних посвідок замість книжечок здійснено передусім з міркувань захисту документів від підроблення.

Зазначу, що минулого року було виявлено 10 фактів підробки документів. А використання посвідки у форматі ID-картки дозволяє створити єдиний реєстр іноземців, що перебувають на території України.

І це допомагає зразу виявити порушення, перевіривши будь-якого іноземця, що приїхав в нашу область, або в якусь іншу, чи виданий документ на законних підставах, який термін перебування людини на території України. Наразі така посвідка видана 650 громадянам в нашій області.

Змінилися і терміни подання заяв на отримання посвідки, якщо раніше це були 10 днів, до закінчення терміну дії документу, то тепер термін збільшився і потрібно подавати за 15 робочих днів. Якщо він прострочив або не вчасно подав на продовження ці документи, ми тоді його заяву не приймаємо, а людина зобов’язана виїхати і заїхати в країну по-новому, а тоді ми аж зможемо оформити нову посвідку.

-Знаємо, що в кількох містах області подати документи на закордонні паспорти та ID-картки можна у Центрах надання адміністративних послуг. Ця можливість себе виправдала?

-Наразі в області функціонують два ЦНАПи: Івано-Франківськ і Калуш, де можна оформити біометричні паспорти. Хочу зазначити, що вони підпорядковуються місцевим органам влади, вони закуповують обладнання, але у нас заключені договори на співпрацю, тому що вони проводять прийом документів і передають нам їх на опрацювання та на друк у Київ. ЦНАПи допомагають прискорити видачу документів громадянам.

Зараз ЦНАПи створюють у багатьох новостворених ОТГ області, до нас надходять заявки на заключення договорів, а документи вони зможуть оформляти після того, як придбають відповідне обладнання. Працівники проходять спеціальне навчання, щоб вони знали, які потрібні документи і не ганяли людей «туди-сюди».

-Наскільки популярними у нашій області є паспорти громадянина України у формі пластикової картки? Скільки таких документів вже видано?

За 11 місяців в області оформили 41380 заяв-анкет на виготовлення паспорта громадянина України. Виготовлено з них 40746 документів. Видано громадянам 40593 паспорти. Паралельно йде видача документа у форматі ID-картки, але також дійсні паспорти і старого формату (у вигляді книжечки). Нещодавно відбулися зміни у законодавстві, відповідно до яких громадяни можуть вклеювати в старі паспорти фото, а також за бажанням оформляти паспорт нового зразка. Щодо вклейки фото, то якщо не прострочений термін вклейки – місяць часу після досягнення особою 25- чи 45-річного віку, ми відповідно проводимо вклейку  фотографії, а якщо прострочила, то тільки оформлення нового паспорта у форматі ID-картки.

З початку люди боялись оформляти  паспорт нового зразка, але зараз вже спокійно приходять. Бо ми бачимо, що в багатьох країнах Європи паспорт має  такий же вигляд. Молдавани, наприклад, запровадили внутрішні паспорти у вигляді ID-картки ще у 1991 році, а ми  тільки зараз.

Зараз збільшилась кількість видачі паспортів, оскільки оформляють внутрішній паспорт не з 16, а з 14 років. Раніше для дітей була проблема з паспортами громадянина України, оскільки йде реєстрація на ЗНО, тоді всі починають бігати і оформляти документи. Тому проводимо розмови з директорами шкіл, щоб діти йшли і вчасно подавали документи на оформлення паспорта. Якщо зараз у когось ще немає паспорта, то нехай приходять та подають документи, черг в підрозділах немає.

Наголошую, що кожен громадянин віком 14 років зобов’язаний мати внутрішній паспорт у форматі ID-картки.

-Всі не раз чули про хабарництво в у відділах міграційної службі по Україні? На вашу думку, як з цим потрібно боротися?

-Коли були черги на отримання паспортів, то люди зверталися до шахраїв, які публікували різноманітні оголошення в мережі інтернет про те, що можна оформити паспорт швидше. Я особисто декілька раз спілкувався з поліцією з приводу таких випадків, робили спільні заходи та виявляли, що це звичайні шахраї. Хоча можливо вони когось і знали з міграційної служби. Часто ми самі викривали факти шахрайства, коли наші працівники дзвонили на ці оголошення.

На початку року були такі факти і ми повідомляли про них правоохоронні органи, вони документували такі випадки. Але зараз, коли немає черг, то відповідно і людина не шукає шляхів, щоб швидше оформити документи.

Тому наголошую, що за будь-яких обставин, громадянам в жодному разі не слід користуватися послугами будь-яких посередників.  Паспорт, як закордонний так і ID-картку, можна оформити виключно в одній з трьох установ – підрозділ міграційної служби, центр надання адміністративних послуг або Паспортний сервіс.

-Скільки корупційних фактів було виявлено за цей рік на Прикарпатті?

-У цьому році правоохоронні органи виявили один факт вимагання та отримання неправомірної вигоди керівником територіального підрозділу, а саме Богородчанського. Свого часу він був звільнений з посади та органів міграційної служби за незаконне оформлення великої кількості документів, але за рішенням суду через три роки був поновлений на роботі і подумав, що йому все можна. За деякий час після поновлення співробітники поліції задокументували факт хабарництва.

Зараз він вдруге відсторонений від роботи, а також на нього заведені дві кримінальні справи. Одна з них вже передана до суду і друга там про те, що він не мав відповідного допуску до системи і працював під чужим іменем. Ось такий унікальний у нас був чоловік, батько його був головою суду в Богородчанах і напевно, він думав, що йому все можна. І коли я з ним говорив, то питав, що хто тебе заставляв це робити, то він відповідав, що ніхто.

І я завжди говорю нашим працівникам, що у нас досить пристойні зарплати, тому бережіть те, що маєте, бо втратити можете багато.

-Яка ситуація з кадрами в управлінні? Чи бракує працівників і на які посади?

-За останній час структурні та територіальні підрозділи міграційної служби Івано-Франківщини поповнилися понад 60 молодими працівниками, які були призначені на вакантні посади державної служби як переможці конкурсів або в порядку переведення з інших органів. Зазначу, що торік і на початку цього року у нас навантаження на одного працівника було найбільшим по Україні.

Нещодавно відбулась ознайомча зустріч керівництва Управління ДМС України в Івано-Франківській області з працівниками, прийнятими на роботу протягом серпня – вересня цього року. Маємо докласти максимум зусиль, щоб молодь органічно адаптувалася у колективах. З цією метою проводяться навчання, тематичні заняття, семінари і тренінги.

Розмовляла: Тетяна Зелінська

Фото: Юрій Валько

Теги: