Прикарпаття та Донеччина окреслили перші напрямки майбутньої співпраці
18 Бер, 2021 19:32
Як писала “Галка” раніше, Прикарпаття та Донеччина розпочали “будувати” міст для співпраці та розвитку областей.
18 березня в Івано-Франківській ОДА відбувся завершальний етап заходу «Онлайн дні Донеччини на Івано-Франківщині». Його мета – продемонструвати кращі практики на сході країни задля впровадження корисного досвіду в Івано-Франківській області.
Захід відбувається в рамках проєкту «Івано-Франківщина та Донеччина будують мости для співпраці», який підтримує USAID через ГО “Прикарпатську інформаційну корпорацію”. Він має важливе значення у налагодженні соціальних, культурних, економічних зв’язків між двома регіонами України, інформує “Галка”.
Цього разу Донецька ОДА презентувала напрацювання по співпраці органів місцевого самоврядування. Донеччина налічує 46 територіальнх громад, які є доволі спроможними. Найбільший рейтинг мають Маріупольська, Лиманська, Андріївська, Званівська та Удачненська громади. Директорка департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації Наталія Чукова розповіла, що у перших планах Удачнівської громади не існувало, але громада мала стійке уявлення свого розвитку і змогла переконати у цьому всіх – Донецьку ОДА, Міністерство розвитку громад та територій та міністрів.
На Донеччині у 17 територіальних громадах вже існують розроблені стратегії розвитку, в 11 – в стадії розробки, а в 18 – ще не мають стратегії. Задля кращої роботи з громадами, Донецька ОДА проводить форум “Ефективне місцеве самоврядування як запорука демократичної та правової держави”.
Прикарпаття та Донеччина знайшли й схожу проблему у цьому питанні – люди не завжди розуміють, чому саме так відбувається територіальний поділ області. На що представники обласної державної адміністрації Донеччини розповіли, що у період, коли проводився “розподіл” територій, то вони проводили активну інформаційну та роз’яснюючу роботу для населення. Також вони підтримують нових голів та депутатів громад, відвідують сесії та проводять спільні онлайн-заходи з ними.
Після цього для представників ОДА Прикарпаття представили презентацію на тему “Співпраця інституцій громадянського суспільства”.
Населення Донеччини становить 4 100 280 осіб, а на території області зареєстровано 3582 громадських об’єднань, з яких:
– громадські організації – 2738
– громадських спілок – 23
– громадських об’єднань без статусу юридичної особи – 821
У 2020 році Донецькою ОДА було підтримано проєкт “Народжені у вишиванці”. Додамо, що цей проєкт реалізується на Донеччині вже понад чотири роки, крім вишиванок, молодим батькам дарували україномовні книжки.
У рамках проєкту “Культурна інтеграція Донеччини” область отримала понад 15 000 різноманітних книжок українською – про історію України та Донбасу. Фахівці відзначають, що в Донецькій області спостерігається складна ситуація з книжками українською мовою для дітей. Тому хотіли б налагодити співпрацю з Прикарпаттям у цьому напрямку.
На Донеччині використовують такі інструменти участі громадськості в житті громади:
– Громадські ради
– Громадські платформи
– Батьківські ради
– Рада сеньйорів
– Молодіжні ради
– Координаційна рада з питань ВПО
Одна з ініціаторок створення батьківської ради Світлана Чепелева детальніше розповіла про діяльність рад.
“Цього року у Краматорську запрацювала батьківська рада. До неї входять понад 60 представників – з кожного садочка та школи по одній особі. Рада складається з чотирьох комісій – освітня, комісія позашкільної роботи, комісія з прав і безпеки учні, комісія матеріально-технічного забезпечення. Батьківська рада розглядає та допомагає розв’язувати проблеми розвитку освіти, профорієнтації у школах та харчування у школах. В області провели опитування серед дітей, чим вони хочуть харчуватися у школах. Ми подумали, чому ми за них вирішуємо, що їм їсти? Звичайно батьки мають спонукати дітей до здорового харчування, але їх теж треба запитати”, – розповідає Чепелева.
Вона додала, на вересень 2020 року виявили, що Краматорську не вистачає близько 18 000 підручників української мови для школярів 1-11 класів. Тому Донеччина просить жителів Прикарпаття допомогти у цьому питані, якщо у когось є зайві книжки, які могли б волонтери привезти у Донецьку область.
Донецька ОДА розповіла також про медіапростір Донеччини. Тут працюють понад 60 інтернет-видань, 13 регіональних телеканалів, понад 10 радіостанцій та 87 телерадіоканалів мають дозволи на тимчасове мовлення у Донецькій області.
Торік активісти разом з представниками ОДА провели акцію “#УкраїнськийДонецьк”, коли до окупованих територій за допомогою кульок відправили листівки з побажаннями про мирне небо та український Донецьк від жителів області. Цього року до даної акції закликають долучитися Прикарпаття.
Радник голови Івано-Франківської ОДА Іван Шкіндюк говорить, що радий такій співпраці. Додає, що коли вона буде налагоджена між Франківщиною та Донеччиною, тоді всі побачать єдину Україну.
“Нас цікавить обмін культурою. Коли ми б могли приїхати на Донеччину, а ви – приїхати до нас. Ми могли б проводити “Дні Донеччини” у нас, а ви у себе “Дні Прикарпаття”. Могли б разом розвивати бізнес. Думаю у майбутньому у нас буде багато ідей, які будуть реалізуватися”, – говорить Шкіднюк.
Він додав, що Прикарпаття має багато гірських територій, на яких можна було б оздоровлювати дітей та показувати їм автентичну культуру Карпат.
На завершення радник голови Івано-Франківської ОДА Іван Шкіндюк подякував всім за плідну роботу під час онлайн-зустрічі та наголосив на важливості такої співпраці між областями.