Про інтернет-ботів, кризу журналістики та гібридну війну говорили у Франківську
12 Лис, 2016 13:05
“Такої критичної ситуації із українською журналістикою, як зараз, ще не було. У цій професії дуже багато випадкових людей”. Так сказав ведучий програми на Еспресо.ТБ, журналіст “Тижня” Богдан Буткевич в рамках семінару “Етика професійної поведінки журналіста в умовах гібридної війни” 11 листопада в Івано-Франківську.
Він наголосив, що журналістика – це звичайне ремесло і не треба про неї говорити із зайвим пафосом, як це роблять в університетах. Тож Буткевич радить ставитися до себе критично і більше займатися практикою, ніж вивченням теорії. Непоганим варіантом є робота на новинних сайтах, бо «це марудна робота, яка ставить мозок на місце».
Журналіст назвав проблеми української преси. Серед них джинса, від якої мало хто відмовляється, та освіта, бо студенти після закінчення вузів не вміють написати елементарну новинку. Рівень до преси дуже низький, статті часто мають маніпулятивний характер. На його думку, ЗМІ мають поставити перед собою завдання заробляти гроші.
«Журналісти не ставляться до своєї роботи як бізнесу, – каже він. – В нас немає жодного прибуткового ЗМІ».
Буткевич вважає, що через блогерів засмічений інформаційний простір. Це не експерти, на яких можна послатися у своєму матеріалі. Вони та соціальні мережі є гарним інструментом для пропаганди.
Читайте також: Правда на війні вмирає першою, – у Франківську вчили висвітлювати конфлікти
Під час семінару багато говорили про інформаційну площину неоголошеної війни Росії проти України. Журналіст зауважив, що у 2014 році росіяни вже мали досвід використання Інтернету для пропаганди. Для контролю над соцмережами почали створювати ботів – це або лідери думок, в тому числі блогери, які користуються авторитетом у людей, або тисячі людей із багатьма акаунтами у ВКонтакті та Фейсбуці. У потрібний момент ці боти активно поширюють потрібне фейкове повідомлення, а немисляча аудиторія сприймає це за правду. Наприклад, знаючи можливості ВК, поширювали проросійсько налаштованим мешканцям Криму відео про київську хунту, про погані наміри Правого Сектору тощо. Люди ж вірять.
«Далеко не всі дивляться ввечері новини по телебаченні, але всі заходять, щоб перевірити новини у соцмережі. От так реально почалася гібридна війна. І почалася вона саме з ВК, – запевняє Буткевич. – До Фейсбуку вони дійшли набагато пізніше».
Російські ЗМІ поширюють неправдиву інформацію, монтуючи відео, вириваючи фрази українців з контексту. Тому гість просить не посилатися у своїх текстах на неперевірені джерела та пересвідчитися, чи новий «друг» у соцмережах не є ботом.
«Сприймайте російського журналіста як бійця ідеологічного фронту», – додав він.
На завершення семінару Буткевич порадив зважати на те, що світом керують дурість та жадібність, не втрачати журналістам здоровий глузд та не перетворюватися на пропагандистів.