Про профогляд в ендоскопії та медичний сон під час процедури: розповідає франківський ендоскопіст Сергій Дибʼяк (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

03 Лис, 2023 12:39

Поділитись публікацією
Про профогляд в ендоскопії та медичний сон під час процедури: розповідає франківський ендоскопіст Сергій Дибʼяк (ФОТО)

Профілактичні огляди дозволяють попередити небезпечні захворювання або пролікувати їх на ранніх стадіях. Проте не всі знають про важливість ендоскопічних обстежень, а чимало пацієнтів їх уникають, бо вважають їх не дуже приємними. У сучасній медицині вирішити цю проблему допомагає медикаментозний сон.

Сергій Дибʼяк – досвідчений лікар-ендоскопіст лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант» в Івано-Франківську. Для читачів «Галки» він розповів про профілактичні огляди в ендоскопії, як часто їх потрібно проходити та чому варто обирати медикаментозний сон під час обстеження. 

– Поговоримо цього разу про профілактичні обстеження в ендоскопії. Чому їх варто робити? 

– Є досить багато симптомів, на які люди не звертають уваги. Думають, що це незначне, що воно саме мине. Це може бути звичайне відчуття важкості після приймання їжі, печія чи відрижка, здуття живота. Щось, що не заважає у повсякденному житті. Насправді з таких речей можуть починатися майбутні проблеми – різні форми гастриту, виразкова хвороба, захворювання жовчного міхура та інші.

Наприклад, людину турбують болі. Це може бути прояв гастриту. Якщо це лікувати, тоді це може перерости у виразкову хворобу тощо. Тоді лікування та витрати на нього будуть зовсім іншими.

Інший приклад – турбує відчуття гіркоти, неприємний присмак у роті чи здуття живота. Це може сигналізувати про захворювання жовчного міхура, застій жовчі. Якщо не звертати увагу на ці симптоми, то з часом це може перерости у жовчнокам’яну хворобу. Тоді вже зовсім інші методи лікування, включно з хірургічним втручанням.

Це лише два приклади, чому варто робити профілактичні огляди. Завжди легше попередити хворобу, або почати її лікування на ранніх стадіях.

– Які органи ви можете оглянути під час профілактичної ендоскопії?

– Якщо це гастроскопія, тобто ендоскопічне обстеження органів шлунково-кишкового тракту, ми оглядаємо стравохід, шлунок та дванадцятипалу кишку. 

Якщо проводимо колоноскопію, ми оглядаємо всі відділ товстого кишківника. Зокрема це пряма, сигмовидна кишка, несхідний відділ товстого кишківника, поперечна ободова, висхідний відділ, сліпа кишка і термінальні відділи тонкого кишківника. Це те, що ми можемо оглянути за допомогою ендоскопа.

– Від яких найнебезпечніших захворювань може вберегти профогляд?

– Що турбує наших пацієнтів незалежно від вікової категорії. Це перше питання, яке вони задають після обстеження. Чи немає в мене онкології? Найбільше чого у наш час бояться люди – це якихось онкологічних захворювань. Профогляд може дійсно попередити онкологічні захворювання. 

До прикладу, є поліп у шлунку чи кишківнику. Це, як правило, доброякісний новоутвір, про існування якого людина може не знати. Тобто він себе ніяк не проявляє, людина його не відчуває, оскільки він незначних розмірів. З роками він росте та збільшується в обʼємі, та з часом може перерости у щось нехороше. Тобто може дати онкологію.

Тому, коли люди до нас звертаються, чи зі скаргами, чи приходять на профілактичний огляд, то ми часто виявляємо їх на ранніх стадіях. І у нас в клініці є можливість забрати (видалити) поліп. 

– З якого віку та як часто пацієнту потрібно приходити до ендоскопіста?

– Рекомендовано після 40 років і жінкам, і чоловікам проходити обстеження кожні 3-4 роки. Навіть якщо нічого не турбує, адже є багато захворювань, які не дають про себе знати. Варто окремо звернути увагу, якщо у когось в родині був рак. Тоді обстеження можна робити частіше. 

Загалом після профогляду лікар вам дасть поради, коли потрібно зробити наступне обстеження.

До нас на профогляди приходять люди різного віку.

– Ендоскопію можна проводити під медикаментозним сном. Як відбувається ця процедура?

– У нас є анестезіолог, все необхідне обладнання, кардіомонітор, який дозволяє стежити за всіма необхідними показниками пацієнта. Тиск, пульс, сатурація та ряд інших показників. Ми маємо централізоване підведення кисню. 

Перед обстеженням з пацієнтом спілкується анестезіолог. Збирає весь потрібний анамнез. Виявляє різні захворювання, якщо вони є. І вже тоді каже, чи можна проводити анестезію. 

Саме обстеження починається з того, що пацієнту ставиться внутрішньовенний катетер. Через нього вводять препарат і людина засинає. Пацієнт спить рівно стільки, скільки триває обстеження. Якщо йде мова про гастроскопію, то сон триває близько 10 хвилин. Після чого ми будимо пацієнта і переводимо до палати. Там людина має змогу відпочити ще стільки часу, скільки їй потрібно – чи 15 хвилин, чи годину.

– Які переваги медикаментозного сну для пацієнта та лікаря?

– Тут однакові переваги для обох сторін. 

Всі знають, що процедура не найприємніша. Тобто вона не болюча, але неприємна. Після самої процедури пацієнта може боліти горло, якщо ми говоримо про гастроскопію без медикаментозного сну.

Коли людина спить, то, по-перше, в неї не лишається ніяких спогадів про обстеження. По-друге, після обстеження нема ніяких больових відчуттів. Тобто людина прокидається, ніби нічого не було. 

Для нас (ред. лікарів) найбільший плюс, що ми не обмежені в часі, ми проводимо огляд стільки, скільки нам потрібно. Під час гастроскопії ми не тільки проводимо огляд, а й інколи виконуємо певні маніпуляції. Проводимо визначення кислотності, бувають випадки, коли потрібно взяти матеріал для гістологічного дослідження. І коли людина перебуває у стані медикаментозного сну, то це все простіше зробити.

– Чи використовуєте анестезію під час обстеження дітей?

– Я вважаю, що дітям все ж потрібно робити дане обстеження з анестезією, тому що дитині важко пояснити, що вона має спокійно полежати. До слова, ми скоро зможемо проводити ендоскопічні обстеження для дітей у нашій клініці. 

– Через скільки часу після процедури пацієнт може йти додому?

– Після анестезії пацієнт відчуває слабкість та легке запаморочення. Тому йому потрібно відпочити, зазвичай вистачає близько 20-30 хвилин. Це абсолютно індивідуально – комусь потрібно менше часу, комусь більше. Але після цього людина може спокійно повертатися до своїх буденних справ. 

– Які існують протипоказання до медикаментозного сну?

– Вагітність, різноманітні захворювання печінки, захворювання серцево-судинної системи та алергічні реакції на певні препарати. Загалом все це визначає анестезіолог, є певні лабораторні показники, на які ми орієнтуємося.

– Скільки пацієнтів клініки «Мед-Атлант» обирають медикаментозний сон?

– Щонайменше 90% обирають проводити ендоскопічні обстеження з медикаментозним сном. Навіть ті, хто робив це обстеження без анестезії і їм було все гаразд, то вони хочуть спробувати з медикаментозним сном. І хто вже спробував, то кажуть, що не хочуть робити по-іншому. Люди не хочуть терпіти дискомфорт.

– Поділіться цікавим випадком з вашої практики, який був повʼязаний з профоглядом чи медикаментозним сном.

– Наші пацієнти завжди переживають, чи вони чогось зайвого не розказують після анестезії. Навіть якщо людина починає щось говорити, то ми цю розмову перериваємо. Тобто не дозволяємо щось сказати зайве. Буває, що навіть говорять іншими мовами, якщо пацієнт десь працює закордоном. 

З цікавого, до нас на обстеження приїхала жінка. Сама вона працює закордоном. Для неї це вже була не перша гастроскопія, але з медикаментозним сном – вперше. Ми провели обстеження, нічого критичного не виявили і вона задоволена поїхала додому. 

Ввечері я отримую дзвінок від неї. І перші її слова: «Мене нічого не болить». Кажу, і слава Богу, що нічого не болить, так і було задумано. Ви заплатили гроші за те, що ми проводимо цю процедуру в сні, тому вас нічого і не має боліти. Пояснив, що вона була розслаблена і ми акуратно провели всі маніпуляції. Вона все одно мене переконувала, що її щось має боліти, бо їй в Європі робили з анестезією і її боліло.

І як людині довести, що їй провели обстеження? (ред. сміється) Я їй запропонував приїхати до нас, щоб подивитися відеозапис гастроскопії. Ми завжди фіксуємо обстеження на відео, бо деколи це потрібно пацієнту або лікарю. Вона сказала, що ми могли все змонтувати. Тоді запропонували їй безплатно зробити обстеження ще раз, але вже без наркозу. Після цього жінка просто десь пропала і вже не дзвонила мені. 

І такий випадок вже був не один. Люди думають, що анестезіолог дав наркоз, ми тут постояли, кави попили і всі розійшлися (ред. сміється). Звісно, про таке навіть мови не може бути. 

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1), м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі:

https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

*партнерська публікація