Простір підтримки “Гарт”: нове місце реінтеграції ветеранів та місце сили у Коломиї (ФОТО)

13 Лис, 2024 14:48

Поділитись публікацією
Простір підтримки “Гарт”: нове місце реінтеграції ветеранів та місце сили у Коломиї (ФОТО)

Під час російсько-української війни у кожному місті і містечку особливо важливо мати спеціальний простір для ветеранів, який би надавав їм психологічну та юридичну підтримку. Адже він стане не лише місцем для реабілітації, але й осередком, що допоможе зберегти єдність, стійкість та надасть ветеранам відчуття спільноти. 

Громадська організація “Сила Громади” у співпраці з місцевою владою, ветеранами та військовими відкрили такий простір підтримки у Коломиї. Вони створили осередок “Гарт”, що сприятиме соціалізації, професійному зростанню та емоційній стійкості ветеранів. 

Читайте у матеріалі, як простір підтримки допоможе ветеранам знайти себе після військової служби.

“По цеглинці будуємо дім для ветеранів” 

“Простір підтримки “Гарт” — це місце, в якому ветерани та їх родини можуть не тільки отримати послуги, а й проводити своє дозвілля. Ми поставили собі за мету створити місце, куди завжди хочеться прийти, де можна отримати підтримку та поділитись тим, що важливо”, — розповідає координатор проєктів громадської організації “Сила Громади” Юрій Белявський. 

Назва простору від слова “гартуватись”, що означає силу, стійкість та незламність. Юрій сподівається, що “Гарт” стане місцем об’єднання ветеранів та їх близьких, а в ідеалі — для всієї громади, щоб згуртувати суспільство.

“Багато ветеранів казали, що в нашому місті немає ветеранської спільноти. Вони хочуть поговорити з людьми, які мають схожий військовий досвід, але на вулиці не зрозуміло, хто ветеран, а хто — ні. Через це виникла логічна думка про створення такого місця, де вони можуть зустрітися і провести вільний час, а також отримати допомогу від фахівців”, — ділиться кейс-менеджер Максим Гаврилов.

“Ветеранський простір є органічним етапом після реорганізації Центру підтримки Захисників, у якому робилась колосальна робота. Ми щиро віримо, що незабаром простір буде приємним здивуванням для його відвідувачів, адже це лише початок”, — каже Юрій. 

Коломиянин Андрій Мілян став ветераном у липні 2024 після поранення. За його словами, такий простір в місті важливий для того, щоб  ветерани в першу чергу могли вирішити свої питання при поверненні з війни, а найчастіше — юридичні. 

“Також це місце, яке може нас інтергувати, щоб ми після свого досвіду влилися у суспільство та стали його повноцінною частиною. Після поранення мені потрібна постійна реабілітація, і я регулярно спілкуюся з хлопцями зі схожими травмами у госпіталі. Думаю, що простір теж може бути таким місцем, де ми могли б поділитися одне з одним і дати поради”, – вважає Андрій.

У просторі підтримки “Гарт” можна безкоштовно отримати послуги кейс-менеджерів, соціальних працівників, фахівців з супроводу ветеранів та юристів. У найближчих планах залучать більше психологів для проведення групової терапії та індивідуальних консультацій, адже наразі всі оголошені групи підтримки сформовані. Також скоро будуть проводити заходи з працевлаштування, вчитимуть писати гранти для ветеранського бізнесу, організовуватимуть арттерапію та майстер-класи. 

Психологиня Оксана Дмитрик розповідає, що до неї найчастіше звертаються військові та ветерани з постемоційним синдромом. 

“Через контузію рвуться нейронні зв’язки та пошкоджуються когнітивні функції. Наше завдання — навчити мозок працювати знову та відновити нейронні зв’язки. У військових є бажання соціалізуватися у тому місці, де вони жили раніше, тому ми допомагаємо їм у цьому”, — каже психологиня.

“З тих напрямків, які ми здатні взяти на себе вже зараз по реінтеграції ветеранів — це послуги кейс-менеджерів, відкриття і супровід ветеранського бізнесу, розвиток ветеранських громадських організації та їх підтримка. Також будемо співпрацювати з реабілітаційними та оздоровчими центрами. Ми заклали “фундамент”, а тепер по цеглинці будуємо дім для ветеранів, де вони зможуть відчути себе у безпеці та отримати всі необхідні послуги”, — розповідає Юрій Белявський.

У просторі “Гарт” вже є місце для проведення дозвілля ветеранів — настільний теніс, ігрові приставки, настільні ігри та конференц-зал для проведення різних заходів. 

Коломийська міська рада надала приміщення для простору підтримки, профінансувала капітальний ремонт та оплачуватиме енергоносії. Ще там працюватимуть працівники органу місцевого самоврядування, аби ветерани та їх родин могли в одному місці дізнатися все необхідне та отримати частину послуг. 

“Роль нашої організації полягає в забезпеченні простору меблями та обладнанням, його розвиток та у наданні необхідних послуг” — розповідає Юрій Белявський.

Фінансування зі сторони ГО “Сила Громади” відбувається за грантові кошти у межах проєктів. 

“Такий простір потрібний ще на позавчора, тому що це інструмент реінтеграції ветеранів, який мали створити ще з початку АТО/ООС. Громада має бути готова до повернення захисників та захисниць. Тому ми стараємося зробити все можливе, щоб життя ветеранів стало кращим”, — каже координатор проєктів. 

Команда “Сила Громади” планує з наступного року працевлаштовувати ветеранів у просторі підтримки, щоб дотримуватися концепції “рівний рівному”.  

Як ветерани вплинули на створення простору?

Простір підтримки створений таким, як хочуть самі ветерани, адже вони від початку дають свої рекомендації команді ГО “Сила Громади”. 

“Важливим у відкритті простору було проведене нами дослідження потреб і послуг для ветеранів, яке показало важливість такого місця та дало загальну картину розуміння, яким він має бути. Для багатьох ветеранів простір — це не тільки про послуги, а й місце для спілкування, щоб побути у колі своїх людей, де їх почують та зрозуміють”, — розповідає Юрій.

У червні відбулася презентація проєкту “Дорога Додому. Соціологічне дослідження потреб та послуг для військовослужбовців, ветеранів та членів їх сімей в Коломийському районі”. Ознайомитися з дослідженням можна за посиланням

Також команда “Сила Громади” провела дві фокус-групи — з військовими та ветеранами, і окремо з їх родинами, де обговорили, яким має бути простір підтримки. Таким чином, під час його створення спиралися на їх відповіді та додатково запрошували ветеранів під час ремонтних робіт, щоб зробити осередок перш за все комфортним для ветеранів. 

9 липня відбувся воркшоп у просторі, де обговорювали ідеї, щоб  покращити послуги. Участь взяли ветерани, військові, місцева влада та громадські організації. Ветеран Андрій Мілян теж був на воркшопі. 

“Ми ділилися між собою, як бачимо цей простір і як розширити у ньому послуги. Я почув цю думку від побратимів на воркшопі, що наразі не вистачає бізнесів, які б залучали ветеранів до цікавої діяльності та високооплачуваної праці, враховуючи їхній досвід і можливості. Тому обговорювали, і цю проблему та що можна зробити”, — ділиться ветеран.

Якщо вам необхідна допомога з отриманням пільг, відкриттям власної справи, або ж потребуєте безоплатної консультації адвоката чи юриста, — приходіть у простір підтримки “Гарт”, який знаходиться за адресою: місто Коломия, вул. Мазепи, 4. Або ж телефонуйте до команди ГО “Сила Громади” за номером: 097 97 58 721.

Авторка тексту Юлія Варчук

Фото Карина Базюк