Протести проти ТЦК в Ворохті та Космачі: два резонансні випадки і їхні судові наслідки (ВІДЕО)
18 Кві, 2025 16:15

У справах про напади на представників ТЦК в Ворохті та Космачі суди тривають місяцями. Обвинувачені не визнають вини, а місцеві жителі виправдовують протестувальників “точкою кипіння”.
Про це пише Галка з посиланням на розслідування Громадського.
Журналісти відвідали Яремчанський міський суд, де розглядають справу про напад на працівника ТЦК, що стався у Ворохті 4 липня 2024 року. Хоча з моменту інциденту минуло понад 9 місяців, судовий процес досі триває.
Справу про напад на працівника ТЦК розділили на два кримінальні провадження. У першому вирок вже оголосили у лютому 2025 – одного з нападників покарали штрафом у 180 тисяч гривень. У другому провадженні проходять ще п’ятеро обвинувачених, яких судять за групове хуліганство. За цією статтею їм загрожує до 5 років обмеження волі.
На підготовче судове засідання з’явилися не всі обвинувачені. Один із них, за словами інших підсудних, “забухав”. Коли журналісти спробували поспілкуватися з присутніми обвинуваченими, ті неохоче йшли на контакт, відмовляючись визнавати вину.
“Я нічого не вчиняв”, – заявив один із них.
Варто зазначити, що працівник ТЦК, який є потерпілим, теж був покараний. Суд призначив йому штраф у 850 грн за те, що, намагаючись виїхати від обуреного натовпу, він службовим авто наїхав на автомобіль учасників акції.
Журналісти також поспілкувалися з мешканцями Ворохти, щоб з’ясувати, чи допомогла їм ліквідація блокпоста, проти якого вони протестували. Мешканка селища, яка має власний туристичний бізнес, визнала, що кількість туристів за останній рік значно скоротилася, попри зниження цін і відсутність блокпоста.
Одна з учасниць протесту, Іванна Лейбюк, яка заснувала перший музей у Ворохті, пояснила мотиви протесту:
“Це був емоційний зрив людей. Була проблема не тільки туризму, а й того, що не могли заїхати з товаром. Просто притиснули людей і довели до точки кипіння”.
За її словами, напад на працівника ТЦК був реакцією на його неадекватну поведінку, коли він “наїхав на жінок”.
Паралельно згадують ще один резонансний випадок із лютого 2024 року, коли у селі Космач місцеві жінки заблокували в’їзд у село, виступаючи проти заїзду ТЦК і мобілізації чоловіків. У пориві гніву вони напали на автомобіль, у якому була жінка з дитиною.
Хоча минув рік від цього інциденту, судовий розгляд досі триває, жодного вироку немає. Обвинувачуються три жінки, одна з яких уже за кордоном і оголошена в розшук. Спілкуючись з місцевими жителями Космача, журналісти не помітили жодного розкаяння щодо тієї ситуації. Навпаки, космачани вважають, що саме постраждала жінка спровокувала конфлікт.
Місцеві жителі Космача стверджують, що цей інцидент навіть допоміг вирішити ситуацію з ТЦК – тепер, за їхніми словами, працівники військкоматів навідуються туди рідше.
“Воно вийшло на якийсь цивілізований рівень”, – зауважив один із мешканців села.