Прикарпатцям пояснили, чому небезпечно купляти їжу в місцях стихійної торгівлі
18 Кві, 2024 13:13
У весняно-літній період зростає кількість місць стихійної торгівлі їжею. Експерти закликають прикарпатців не купляти “продукти з тротуару”, адже вони можуть бути зіпсовані й продаватися незаконно.
Про це пише “Галка” з посиланням на допис головного управління Держпродспоживслужби Івано-Франківщини.
Стихійна торгівля – це торгівля фізичними особами без відповідних дозвільних документів про якість та безпеку товарів, що реалізуються ними у невстановлених місцях (на вулицях, у дворах, на тротуарах, у скверах, парках, під’їздах) з рук, із землі, без відповідного дозволу на розміщення об’єкта торгівлі.
Як зазначають в Держпродспоживслужбі, продукти закуплені на стихійних ринках можуть шкодити здоров’ю, оскільки невідомо яка їхня, ким та в яких умовах вони виготовлені, де зберігались, як транспортувалися.
“Не дивляться покупці і на бруд, що летить на продукти з вулиці від машин та з-під ніг перехожих, не звертають уваги на повідомлення у засобах масової інформації про випадки гострих кишкових інфекцій та отруєнь серед тих осіб, які вживали продукти, придбані на стихійних ринках, вважаючи, що з ними цього не трапиться”, — йдеться у повідомленні.
Серед продуктів, які реалізуються з землі, найбільш небезпечними є м’ясо, риба, молоко та молочні продукти. Купуючи м’ясо чи рибу в місцях стихійної торгівлі треба пам’ятати, що це продукти невідомого походження, які можуть викликати харчові отруєння та токсикоінфекції, в т.ч. ботулізм; загрозу можуть нести як харчові продукти, так і їх продавці, бо вам невідомо про стан їхнього здоров’я.
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області застерігає споживачів утриматись від придбання харчових продуктів в несанкціонованих місцях торгівлі.
“Покупець, купуючи їжу на вулиці, бере відповідальність на себе та повинен усвідомлювати всі ризики для свого здоров’я”.
Харчові продукти, які реалізуються на стихійних ринках, законодавчо визначені як завідомо небезпечні та непридатні до споживання людиною. Якщо людина отруїться такими продуктами, вона не зможе довести цей факт, бо немає суб’єкта, якому можна пред’явити звинувачення.
Харчові продукти варто купувати в закладах торгівлі та на агропродовольчих ринках. На агропродовольчому ринку знаходиться державна лабораторія ветсанекспертизи, спеціалісти якої проводять ветеринарно-санітарну експертизу продукції тваринного і рослинного походження, здійснюють обов’язковий державний ветеринарно-санітарний контроль за якістю та безпечністю продукції, що реалізується та надають продавцю товару експертний висновок установленої форми про проведену ветсанекспертизу.