ПТСР: ознаки розладу і до кого звертатися

Автор: Застава Максим

08 Лип, 2024 13:39

Поділитись публікацією
ПТСР: ознаки розладу і до кого звертатися

Посттравматичний стресовий розлад — це розлад психічного здоров’я, який може виникнути після того, як людина пережила або стала свідком травматичних подій. Це, кажуть фахівці, лікується.

Читайте також: “Майже втричі дешевше, ніж на бензині”: чотири громади отримали електромобілі для медзакладів (ФОТО)

Про це пише “Галка” з посиланням на Міністерство охорони здоров’я України.

Станом на кінець червня 2024 року в Електронній системі охорони здоровʼя зареєстровано 27 544 українці із діагнозом посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). З них 8 888 особам такий діагноз встановлено у 2024 році. 

ПТСР може викликати будь-яка подія, що несе в собі загрозу смерті або цілісності. Важливо: травматична подія
не обовʼязково може стати для людини травмою в психологічному сенсі, а травма — не обовʼязково спричинить ПТСР.

Люди можуть по-різному реагувати на травматичну подію. Більшість із часом почуватиметься краще, а симптоми стресової реакції зникатимуть. У тих, хто продовжує відчувати інтенсивні емоції, має тривожні думки та інші симптоми внаслідок травматичного досвіду, може бути діагностовано посттравматичний стресовий розлад.

Як розпізнати ознаки ПТСР 

Симптоми розладу можуть з’являтися в короткий або тривалий період після травмівної події — зазвичай протягом перших трьох місяців. 

Людей із ПТСР можуть турбувати інтенсивні, тривожні думки 
та почуття, повʼязані з травматичною подією, що тривають довгий час після того, як ця подія закінчилася. Вони можуть:

  • переживати цю подію через спогади та/або нічні жахи; 
  • відчувати сум, страх чи гнів, відчуженість від інших людей;
  • уникати 
ситуацій чи людей, які нагадують про травматичну 
подію; 
  • мати сильну негативну реакцію 
на такі звичайні речі, як-от гучний звук чи 
випадковий дотик. 

ПТСР є здебільшого виліковним і успішно минає у більшості пацієнтів. Та водночас він може стати причиною низки фізичних та психічних розладів, страждань, а також конфліктів та труднощів у комунікації.  Спостерігаєте у себе або близької людини подібні симптоми — зверніться по допомогу.

До кого звертатися для лікування ПТСР

Перший, до кого варто звернутися за ознак ПТСР, — сімейний лікар у медичному закладі, який має договір із НСЗУ на пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.

Наразі близько 11 500 лікарів первинної медичної допомоги за понад 3 670 місцями по всій Україні надають допомогу щодо психічного здоров’я. Знайти таких фахівців можна на сайті НСЗУ, на дашборді «Надавачі медичної допомоги за напрямом “Психологічна та психіатрична допомога”» (серед фільтрів ліворуч слід обрати вид допомоги “Первинна”). Або запитати операторів контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Сімейні лікарі, які працюють у закладах, що надають послуги супроводу та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги, пройшли спеціальне навчання за програмою ВОО3 mhGAP. У разі потреби сімейний лікар спрямує пацієнта до фахівця із психічного здоровʼя — психолога чи психіатра.

Памʼятайте, ПТСР піддається лікуванню навіть через багато років після травматичної події, тому ніколи не пізно звернутися по допомогу. Щоб більше дізнатися про посттравматичний стресовий розділ — дивіться гід з ПТСР.

Як писала “Галка”, за Програмою медичних гарантій у медзакладах в Івано-Франківській області безплатно можна отримати 20 психосоціальних послуг.

Теги: