Рада підтримала закупівлю російських реакторів для ХАЕС: як голосували прикарпатські нардепи
11 Лют, 2025 19:10
![Рада підтримала закупівлю російських реакторів для ХАЕС: як голосували прикарпатські нардепи](https://galka.if.ua/app/uploads/2024/10/photo_2024-10-10_10-45-18.jpg?x36710)
У Верховній Раді підтримали правку про закупівлю в Болгарії реакторів російського виробництва для добудови блоків Хмельницької АЕС. Низка депутатів розкритикували рішення і хочуть його заблокувати. Серед 269 “за” – вісім голосів народних депутатів із Прикарпаття.
Про це інформує “Галка” з посиланням на результати голосування та hromadske.
Прикарпатські народні обранці проголосували наступним чином:
- Оксана Савчук (позафракційна) – відсутня;
- Ігор Фріс (“Слуга народу”) – за;
- Едуард Прощук (“Слуга народу”) – за;
- Олександр Матусевич (“Слуга народу”) – за;
- Василь Вірастюк (“Слуга народу”) – за;
- Володимир Тимофійчук (“Слуга народу”) – за;
- Олег Марусяк (“Слуга народу”) – за;
- Роман Мулик (“Слуга народу”) – за;
- Олена Вінтоняк (“Слуга народу”) – за;
- Василь Мокан (“Слуга народу”) – проти.
“Влада дала старт “Великому атомному крадівництву“ і витраті 1 млрд доларів на російський реактор. […] Що добре (якщо так можна сказати в цій ситуації), це дозвіл тільки на купівлю, а не початок будівництва”, – написав Железняк.
Гончаренко заявив, що “Європейська Солідарність” буде подавати “блокувальні постанови”.
Напередодні народні депутати повідомили, що в Раді намагаються провести законопроєкт № 11392, водночас до другого читання комітет з енергетики «повністю змінив назву і весь текст законопроєкту».
Депутат Володимир В’ятрович зазначав, що спершу документ мав “непримітну” назву “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення господарської діяльності”. А до другого читання став називатися “Про придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької атомної електричної станції”.
“Весь текст ухваленого за основу законопроєкту 11392 комітет тупо викинув, а натомість вставив абсолютно новий текст на зовсім іншу тему, який, по суті, повторює скандальний законопроєкт про російські енергоблоки для ХАЕС”, — написав В’ятрович.
Депутат Гончаренко назвав цей законопроєкт “просто шахрайським”.
Народний депутат від “Слуги Народу” Андрій Жупанин наполягає, що “попри справедливу критику” завдяки сьогоднішньому рішенню Україна зможе укласти угоду про купівлю реакторів до того, як спливе термін дозволу на продаж. А уряд підготує новий законопроєкт про добудову ХАЕС, до якого має надати оновлене обґрунтування та інформацію про джерела фінансування.
“Що далі? Завдання надалі проконтролювати виконання “Енергоатомом“ і українським урядом рішення Верховної Ради та усунути всі недоліки ідеї добудови в законопроєкті, що буде невдовзі внесений Кабінетом Міністрів”, – написав він.
Депутатка Інна Совсун наголосила, що Верховна Рада ще не давала “Енергоатому” дозвіл на добудову третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС: “А не давала, бо команда Галущенка, що складається з фігурантів корупційних скандалів, навіть приблизно не знає, скільки коштує спорудження ХАЕС і де взяти на це щастя гроші”.
Що передувало?
Міненерго та “Енергоатом” ініціювали низку масштабних енергетичних проєктів, як-от будівництво нових атомних реакторів на Хмельницькій АЕС, щоб компенсувати енергетичні потужності, втрачені через тимчасову окупацію Запорізької АЕС.
Проти добудови енергоблоків виступали екозахисники, інші критики натомість вказували на невчасність цих проєктів під час війни. У квітні 2024 року уряд все ж схвалив законопроєкт щодо добудови третього та четвертого енергоблоків на ХАЕС. Документ передали на розгляд парламенту, але там його кілька разів провалили.
Низка депутатів критикують, що для встановлення на ХАЕС хочуть викупити ядерні реактори російського виробництва в Болгарії. Як пише видання “Наші гроші”, Болгарія купила ці реактори у росії для АЕС “Белене” за приблизно 600 млн доларів (в еквіваленті). Але фінансові консультанти з Mazars провели дооцінку, і ціну для продажу реакторів Україні підняли до 1,1 млрд доларів.
Депутати також критикували, що в законопроєкті про будівництво блоків була застаріла документація і розрахунки. У лютому стало відомо, що “Енергоатом” замовив перерахунок кошторису щодо будівництва нових блоків.
Президент України Володимир Зеленський публічно підтримав добудову енергоблоків на ХАЕС та попросив Верховну Раду проголосувати за необхідні законопроєкти.
Читайте також: Хто з прикарпатських нардепів підтримав ідею про відповідальність за публікування даних із реєстрів