Рада ухвалила розкритикований фахівцями закон про спрощення управління ОСББ

Автор: Вадим Войтик

16 Лип, 2023 09:49

Поділитись публікацією
Рада ухвалила розкритикований фахівцями закон про спрощення управління ОСББ

Верховна Рада підтримала в цілому законопроєкт, який декларує своєю метою спрощення управління багатоквартирними будинками. Раніше цей проєкт був розкритикований спільнотою ОСББ.

За словами нардепа Ярослава Железняка, спрощення полягає в можливості використання електронних інструментів та електронного цифрового підпису.

Ухвалення законопроєкту начебто дасть змогу прискорити процедуру скликання зборів співвласників багатоквартирних будинків та ухвалення важливих рішень, що стосуються, зокрема, відбудови. На цьому наголосила голова Комітету ВР з питань державної влади та місцевого самоврядування, народний депутат Олена Шуляк.

Серед нововведень, передбачених документом:

  • запроваджується можливість використовувати електронні підписи (ЕП) під час голосування (зміни до Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”),
  • створюється можливість брати участь у зборах “дистанційно” (зміни до Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку”),
  • зменшується більшість голосів, необхідних для прийняття рішень, до 50%+,
  • ОСББ звільняються від необхідності нотаріально посвідчувати підписи на документах для вчинення реєстраційних дій,
  • скасовується потреба при цьому змінювати чинні статути ОСББ.

Водночас на думку представників спільноти ОСББ, законопроєкт дійсно згадує про можливість накладення електронного підпису на листок опитування. Але цим він не дозволяє використання ЕП, а “дозволяє”. Тобто, “врегульовує” те, що вже і так врегульовано – причому значно докладніше і ґрунтовніше – спеціальним законодавством.

При цьому фахівці вважають, що ухвалений закон містить зміни на користь забудовника, які дають останньому можливість визначити зміст статуту ОСББ, яке створюється в новобудові, і надалі фактично контролювати його “золотою акцією” в 25% площ. Законопроєкт начебто виписаний так, щоб власники великих площ (читай – самі забудовники) у новобудовах могли оперативно створити ОСББ в момент, доки мають більшість “зареєстрованих” площ, сформувати “своє” управління, встановити у статуті більшість для прийняття всіх рішень у 75% голосів, і надалі блокувати будь-які зміни до статуту чи переобрання правління.