Радянські документи, унікальний шарж і чеський плакат. На Прикарпатті знайшли повстанський архів (ФОТО)
17 Січ, 2019 20:25
У четвер, 17 січня, у Рогатині, місцеві мешканці передали виявлений у лісі повстанський архів для подальшого вивчення у Національний музей-меморіал “Тюрма на Лонцького”.
Читайте також: Марш ветеранів, забіг і хода пам’яті: франківців закликають пам’ятними заходами вшанувати полеглих бійців (ФОТО)
Кількома днями раніше прикарпатські пошуковці Володимир Дзера, Тарас Веркалець і Василь Веркалець у лісі під Рогатином знайшли польський бідон для молока, в якому знаходився архів УПА.
Про це Тарас Веркалець інформує на своїй сторінці в соцмережі Facebook.
“Так склалося, що мені випав шанс взяти безпосередню участь у віднайденні та передачі бідону з архівом УПА. Випадкова знахідка товариша Володимира Дзери викликала значний інформаційний резонанс, але це було очікувано… Всі матеріали передано в Архів Центру досліджень визвольного руху для подальшої реставрації та консервації. Думаю, що на основі деяких матеріалів буде створена композиція і в нашому місцевому музеї”, – йдеться в повідомленні.
У коментарі “Галці” Тарас Веркалець розповідає, бідон знаходився в землі на глибині 15-20 см.
“Після відкриття, ми зрозуміли, що натрапили на архів УПА, і вирішили передати його на вивчення людям, які безпосередньо займаються такими знахідками. Поверхнево можна сказати, що матеріали, які там були, датовані в основному 1945-1946 роками. При передачі архіву, директор музею-меморіалу Руслан Забілий повідомив, що документи у дуже хорошому стані, але потребують реставрації і подальшої консервації”.
За словами пошуковця, серед матеріалів, які вдалося оглянути, була бухгалтерія, звіти і протоколи служби безпеки, різного роду накази, унікальний шарж на головнокомандувача УПА Романа Шухевича. Частина матеріалів стосувалися Чехословаччини та Польщі (наприклад, чеський плакат). Також були радянські документи.
“Громадський обов’язок виконано і документи, які були заховані від ворога, будуть вивчені і досліджені професіоналами своєї справи. Можливо, на основі них, буде доповнена не одна наукова праця. На жаль, мало хто зараз задумується над тим, якою ціною отримана наша Незалежність. Слава Україні!”, – пише Тарас Веркалець.