Рак тіла матки: про діагностику та лікування розповідає франківський онкогінеколог Павло Долик (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

28 Лют, 2024 13:40

Поділитись публікацією
Рак тіла матки: про діагностику та лікування розповідає франківський онкогінеколог Павло Долик (ФОТО)

Щороку у понад одного мільйона жінок у всьому світі діагностують онкологічні захворювання, що повʼязані зі жіночими статевими органами. Одним з найпоширеніших вважається рак тіла матки. Він найчастіше зустрічається у жінок, які пережили менопаузу.

Читайте також: Що таке седація та чому її не варто боятися? Розповідає франківський анестезіолог Тарас Гладкий (ФОТО)

Для читачок “Галки” онкогінеколог лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” Павло Долик розповів, як проявляється рак тіла матки, хто у групі ризику, та як діагностують і лікують це онкозахворювання.

– Розкажіть про вашу спеціалізацію, які проблеми зі здоровʼям ви допомагаєте вирішити жінкам?

– Я займаюся оперативною гінекологією та онкогінекологією. У січні цього року в корпусі «Мед-Атлант» на Чорновола, 23 відкрилось нове відділення оперативної гінекології та онкогінекології. 

У новому відділенні є сучасна операційна, яка обладнана за всіма новітніми стандартами і навіть з унікальним технічним забезпеченням. Серед них – світовий лідер у виробництві ендоскопічного обладнання, німецька компанія Karl Storz та її відеосистема “Rubina”, із 3D та 4К візуалізацією і використанням технології ICG з найвищою якістю розширення. Це дає можливість проводити надскладні оперативні втручання максимально точно та ефективно.

– Що таке рак тіла матки? 

– Рак тіла матки – це злоякісне захворювання, яке виникає у внутрішньому шарі матки – ендометрію та може поширюватися, як на саму матку, шийку матки, так і на інші органи.

– Хто у групі ризику?

– У групі ризику перебувають жінки, які мають: 

  • надмірну вагу
  • цукровий діабет
  • підвищений артеріальний тиск
  • ранній початок менструації
  • пізня менопауза (після 55 років)
  • спадковий фактор (наявність раку ендометрію, раку яєчників, раку молочної залози у найближчих родичів)
  • та інші

– Які виокремлюють види раку тіла матки?

– Є ендометріальний рак тіла матки та рідкісні види, які є більш агресивними. Якщо ми говоримо про ендометріальний рак (аденокарцинома), залежно від своєї форми, він має свої ступені диференціації: перший, другий та третій. Чим нижчий ступінь диференціації, тим гірший прогноз. 

Інші види раку: серозний, світлоклітинний, муцинозний і т.д. дуже агресивні.

Також виокремлюють саркому матки – вона вражає м’язовий шар, трапляється значно рідше і відноситься до іншого типу злоякісних захворювань тіла матки.

– А які є стадії?

– Рак тіла матки поділяється на чотири стадії. Відносно кожної з них виокремлюють спеціалізоване лікування. 

– Як проявляється рак тіла матки?

– Найчастіший симптом – кровомазання під час менопаузи. В інших випадках: розлади менструального циклу або патологічні новоутворення у порожнині тіла матки, які визначаються на ультразвуковому дослідження. Щорічний УЗ-огляд – це шанс побачити, чи є щось стороннє в тілі матки чи порожнині.

– Чи поширена ця патологія на Івано-Франківщині?

– З гінекологічних «раків», ця патологія трапляється найчастіше. Тобто під «раком» ми маємо на увазі онкогінекологічні захворювання.

– Як діагностують рак тіла матки?

– Найперше ми звертаємо увагу на скарги пацієнтки. Як вже вище говорили – проводимо УЗД, при потребі МРТ чи КТ, які теж можуть “бачити” патологію ендометрію та її розповсюдження.

Також лікар повинен скерувати на біопсію ендометрію. Це прицільна процедура, яка проводиться шляхом діагностичного кюретажу тіла матки та цервікального каналу, чи більш сучасним методом, яким є гістероскопія (в порожнину матки вводиться невелика відеокамера й оглядається поверхня ендометрію, та виконується забір ділянки тканини для проведення морфологічного (гістологічного) дослідження).

 

– Тож, згадуючи, існують три основні методи лікування?

– Так, йдеться про хірургічний, радіологічний та хіміотерапевтичний методи. 

Хірургічний метод лікування раку тіла матки є найбільш оптимальним. Бо дозволяє у більшості випадків повністю позбутися захворювання. Особливо на ранніх стадіях. Операція може проводитися як лапароскопічно (без розрізів), так і відкрито. 

Після того, як ми видаляємо патологічне утворення, воно відправляється на гістологічне дослідження, де визначається тип пухлини, її поширення, біологічні маркери та імуногістохімія. Відштовхуючись від цього, беремо пацієнтку на облік та/або призначаємо лікування – променеву терапію, хіміотерапію, чи їх поєднання.  

– Як оперують у лікувально-діагностичному центрі «Мед-Атлант»?

–  З розвитком технологій, особливо у нашій клініці, ми практично 90% операцій проводимо лапароскопічно – з мінімальною травматичністю та високою точністю. Це дозволяє пацієнтам краще перенести операцію та швидше пройти етап реабілітації. За рахунок цього пацієнтка може оперативніше перейти до спецлікування (променевої чи хімієтерапії).

Зараз навіть є спеціальні речовини (маркери), які ми вводимо в організм, і на сучасному обладнанні це дає можливість контрастувати перші (сигнальні) лімфовузли, які піддаються ураженню. Таким чином це дає можливість провести оперативне втручання більш щадно для здоров’я пацієнта. 

– Чи можна попередити рак тіла матки?

– Контроль маси тіла, здоровий спосіб життя, правильне харчування зменшують ризик. Це загальні правила добробуту для нашого організму. Попередити рак тіла матки на всі 100% неможливо. Тому важливо регулярно відвідувати лікаря. Профілактичні огляди можуть виявити  – передракові захворювання, особливо гіперплазію ендометрію, типову гіперплазію ендометрію, фонові захворювання. Виявляючи їх і лікуючи – ми не даємо їм прогресувати.

Порада фахівців – відвідувати лікаря-гінеколога не рідше, ніж раз на рік.  УЗД малого тазу, цитологічний скринінг та аналіз на ВПЛ (вірус папіломи людини) є мінімальним необхідним переліком обстежень.

Якщо у жінки є відповідні скарги, є захворювання, які можуть бути передвісниками або можуть наштовхнути лікаря на думку, що у цієї пацієнтки може у майбутньому бути онкологія, то лікар вже індивідуально призначає час відвідування та перелік обстежень.

Загалом скажу, що рак виліковний, якщо його вчасно виявити. У більшості випадків рак ендометрію добре піддається лікуванню і має сприятливий прогноз. Головне – не бути байдужим до власного здоров’я. Власне, багато пацієнток, які з цим захворюванням до нас потрапляють, то це жінки, що не завжди зважають на своє здоров’я. Адже на пізніх стадіях раку ендометрію лікування є набагато складнішим та має гірший прогноз. Тому краще все робити вчасно!

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

партнерський матеріал