“Разом з Україною завжди”: як італійці допомагають змінювати життя дітей, ВПО та жінок на Франківщині (ФОТО)
20 Кві, 2025 19:30

Уже понад рік в Україні реалізується гуманітарний проєкт “Разом з Україною завжди”, спрямований на підтримку ВПО, жінок, дітей та вразливих груп населення. Проєкт охоплює шість областей, зокрема Івано-Франківщину.
Про досвід роботи в Україні, щире бажання італійців допомогти, історії, які не залишають байдужими, а також про виклики та подальші плани – розповіла Міна Ланзілотті, керівниця проєкту “Разом з Україною завжди”.
– Розкажіть, будь ласка, як виникла ідея проєкту «Разом з Україною завжди» та з чого все починалося?
– Проєкт стартував минулого року, в березні 2024. Ми вирішили допомогти українському населенню, зокрема ВПО. Насправді це проєкт, який розпочався одразу після початку війни. Зараз ми продовжуємо надавати допомогу таким же чином, як і з самого початку.
– Яке місце, на вашу думку, займає Україна в серцях італійців, і чому Італія так активно підтримує український народ?
– Особисто я вважаю, що Італія дуже близька до України, не тільки стосовно допомоги українському народу в цій складній ситуації. Італійці також знають, що означає жити в умовах диктатури і втікати від диктатури. Під час Другої світової війни італійці самі були змушені втікати від переслідувань ворогів. Крім того, я вважаю, що Україна дуже близька до Європи як в географічному, так і в культурному плані, саме тому існують дружні стосунки між нашими народами в цілому.
– Які напрями підтримки охоплює ваш проєкт? Кому саме адресована допомога?
– Проєкт спрямований насамперед на психосоціальну підтримку українців, зокрема підлітків та дорослих, в усіх регіонах компетенції. Тобто, у Чернівцях, Івано-Франківську, Дніпрі, Харкові, Миколаєві та Одесі.
Велика увага приділяється психосоціальній підтримці неповнолітніх, ймовірно тому, що саме вони найбільше страждають від цієї ситуації та не мають належного дитинства. З іншого боку, також і батьки, особливо жінки, які втратили сина чи чоловіка на війні, чи просто сім’ї, які опинилися у вразливих психологічних ситуаціях через цей конфлікт.
Але ми пропонуємо не лише такий вид підтримки, а й більш практичну підтримку, як продуктовий кошик, гарячі продукти, гігієнічні ваучери, медичну підтримку, грошову допомогу. На додаток до всього цього, ми також пропонуємо можливість розвитку додаткових навичок за допомогою курсів як для місцевого персоналу, так і для тих, хто бере участь чи працює у проєкті, а також для кінцевого бенефіціара.
– Чи є історії з реалізації проєкту, які вас особливо вразили?
– Я побувала на всіх майданчиках проєкту, у всіх областях, але мене особливо вразила одна історія тут, в Івано-Франківську. Місцева організація, з якою ми співпрацюємо, працює з жінками, які стали жертвами гендерного насильства. І це історія, коли одна з бенефіціарів, неповнолітня дівчина, постраждала від насильства, її взяли на 100% під опіку місцеві працівники, запропонувавши освіту, дім, різноманітні послуги не тільки на практичному, а й на емоційному рівні, що й потрібно підлітку в такій складній ситуації.
Ця історія мене дуже вразила, тому що гендерне насильство — це тема, про яку ми навіть в Італії мало знаємо — останнім часом її почали розглядати більш детально, але все ще недостатньо і не усвідомлено належним чином.
І те, що тут також проводиться робота для того, щоб жінки могли відстоювати свої права і не зазнавати психологічного, економічного чи фізичного насильства, мене особливо вразило. Завдяки такому підходу ця дівчина тепер навчається на тату-майстра і веде повноцінний спосіб життя.
– Хто фінансує проєкт і з якими організаціями ви працюєте в Україні?
– Проєкт фінансує AICS – італійське агентство розвитку співробітництва. Отже, це державні кошти. У 2024 році лише в Україні профінансовано 27 проєктів з надзвичайних ситуацій. Незабаром буде проводитись новий тендер, де будуть фінансуватися інші проєкти з надзвичайних ситуацій на 2025-2026 роки, тут, в Україні, особливо на прифронтових територіях.
На проєкт «Разом» виділено 1 млн 800 тис. євро, провідним партнером є Foсsiv. Разом із ними співпрацюють інші італійські організації: Missione Calcutta, Arcs, Ibo та Condivisione tra i popoli. Кожна з цих організацій має місцевого, українського партнера, який таким чином допомагає в реалізації проєкту.
Зокрема, Missione Calcutta реалізує проєкт в Івано-Франківську спільно з місцевим партнером — Архієпархією. Arcs має організацію Dom як місцевого партнера і також реалізує проєкт в Івано-Франківську. Ibo натомість співпрацює з місцевим партнером “Добрі Люди” та реалізує проєкт у Чернівцях. Missione Calcutta також працює в районах Харкова та Дніпра спільно з місцевим партнером Don Calabria Ukraine. І, нарешті, Карітас Spes Одеса має партнерську організацію Condivisione tra i popoli і працює в Одесі та Миколаєві.
Усі ці організації мають багаторічний досвід роботи в надзвичайних ситуаціях, у сфері співпраці та розвитку – не лише в Україні, а й в інших куточках світу, зокрема в регіонах із конфліктами або в так званих країнах “третього світу”, які перебувають на стадії розвитку.
– Що, на вашу думку, є найсильнішою стороною цього проєкту?
– Дуже позитивним аспектом цього проєкту є залучення місцевого персоналу, тому одна річ, яку я багато помітила у всіх областях, де реалізується проєкт – це готовність людей, які співпрацюють з нами, допомогти потребуючим… справді допомогти. Наприклад, я маю на увазі заходи з мінної безпеки. Були люди дійсно залучені з самого початку, і були взяті реальні зобов’язання. Серед усього іншого, дуже складно організувати такий тип навчання, достукатися до людей напряму, тому також проводились зустрічі наживо, а не лише онлайн, щодо мінної небезпеки. Також вражає реакція бенефіціарів, інтерес та вдячність, які вони виявляють до цього виду діяльності, тому це, безперечно, дуже позитивна сторона проєкту.
– З якими викликами стикаєтесь під час реалізації такої масштабної ініціативи?
– Звичайно, завжди є труднощі, як і в усіх масштабних проєктах, оскільки ми займаємося такою кількістю діяльності на такій великій території. Тож іноді виникають просто проблеми з часом і комунікацією, але все це все вирішується, тому що є готовність як з боку італійського персоналу, так і з боку місцевих партнерів та організацій співпрацювати та досягати результату, який є ефективним і корисним для того, щоб змінити життя людей на краще.
– Якими є плани на майбутнє? Чим відрізнятиметься наступна фаза проєкту?
– Умови наступного проєкту здебільшого залишаться незмінними. Безумовно, ми більше зосереджуватимемося на реабілітації — зокрема на медичній складовій та підвищенні обізнаності щодо мінної небезпеки. Також намагатимемося підтримати населення в питаннях розмінування територій.
Інша частина тендеру стосуватиметься типу бенефіціарів та видів діяльності, які вже реалізовувалися в межах цього проєкту протягом року. Очевидно для всіх, що потреба залишається актуальною і, безумовно, зберігатиметься щонайменше ще рік.
Ми більше зосереджуватимемося на східній частині України, а не на західній. У центрі уваги залишатимуться внутрішньо переміщені особи. Наш підхід базується на переконанні, що з послабленням конфлікту багато людей, які переїхали до західних регіонів, все ще сподіваються повернутися до місць свого походження. Тому ми плануємо допомогти їм відновити життя в регіонах, де вони народилися і виросли.
Даний проєкт є частиною Надзвичайної Ініціативи з надання допомоги населенню, що постраждало від конфлікту в Україні, що фінансується Італійським агентством розвитку та співробітництва. Загальний внесок у розмірі 46,5 млн євро.