Рекомендації щодо першої допомоги при отриманні ран

22 Кві, 2024 18:28

Поділитись публікацією
Рекомендації щодо першої допомоги при отриманні ран

Травма або рана – це анатомічне порушення безперервності зовнішнього покриву (шкіри або слизової оболонки) і глибших тканин під впливом ушкоджувального чинника [1].

Пошкоджуючим фактором найчастіше є механічна травма, але також може бути хімічна травма (наприклад, побутова хімія), термічна травма (обмороження, опіки) та променева енергія. Після отримання рани важлива перша медична допомога та правильна обробка, яка допоможе уникнути зараження [2]. В цьому випадку досить доречними будуть засоби Бепантен.

Лінійка Бепантен для загоєння ран:

  1. Бепантен мазь містить оптимальне поєднання м’якого антисептика та провітаміну В5. Антисептичний компонент забезпечує захист від інфекцій, а провітамін В5 прискорює природний процес регенерації шкіри, сприяючи загоєнню.
  2. Бепантен крем регенерує та зволожує суху, огрубілу та потріскану шкіру. Він дуже добре підходить для щоденного догляду за сухою шкірою. Він також сприяє загоєнню шкіри, подразненої різними факторами (наприклад, несприятливими погодними умовами, певними косметичними процедурами, такими як фототерапія, неправильне використання косметики, ультрафіолетове опромінення та ін.) Його також можна використовувати для лікування невеликих опіків і сонячних опіків.
  3. Бепантен плюс допомагає лікувати незначні травми та прискорює загоєння. Як тільки виникає незначна травма, рекомендується очистити її та нанести дезінфікуючий і загоювальний засіб. Бепантен Плюс містить як дезінфікуючий, так і загоювальний компонент.
  4. Бепантен Спрей. Пантенол, який входить до складу сприяє природній регенерації шкіри.

Належне лікування рани означає комплексний підхід, тому не забудьте повідомити лікаря про конкретні причини виникнення рани. Важливо повідомити лікаря про будь-які фактори, що можуть негативно вплинути на процес загоєння рани, такі як супутні захворювання (наприклад, діабет, атеросклероз) або несприятливий загальний стан здоров’я, перед початком процесу загоєння [3].

Як ми поділяємо рани?

  1. Найзагальнішим є поділ на: поверхневі рани, які не глибші за підшкірну клітковину, та глибокі рани, які виходять за межі підшкірної клітковини.
  2. Також можна розділити рани за способом дії травмуючої сили та механізмом її дії. Тоді ми поділяємо їх на різані, колоті, вогнепальні, забиті, рвані та укушені рани.
  3. Прості рани зачіпають лише зовнішні шкірні покриви, тоді як складні рани супроводжуються пошкодженням сухожиль та/або кістково-суглобових структур, нервів, судин або внутрішніх органів.
  4. Важливим є також поділ, що вказує на те, які рани є ускладненими. Ускладнена рана – це рана, яка супроводжується сверблячою інфекцією, абсцесом або нагноєнням [1].

З іншого боку, беручи до уваги ризик розвитку інфекції, розрізняють рани з високим і низьким ризиком інфікування [2].

Перша допомога в домашніх умовах

Першою нашою дією має бути оцінка загального стану пацієнта. Симптоми, які повинні викликати наше занепокоєння, включають блідість, підвищену пітливість, млявість, порушення кровообігу або дихання. Слід ретельно оглянути місце травми та оцінити рану на предмет типу, глибини, інтенсивності кровотечі, ступеня забруднення та можливої наявності сторонніх тіл [2].

Перша допомога при ранах і порізах включає

  • зупинку кровотечі;
  • запобігання інфікуванню рани (дезінфекція) та накладання пов’язки,
  • іммобілізація у випадку пошкодженої кінцівки,
  • при необхідності якнайшвидше транспортування потерпілого до відділення швидкої [3].

Коли слід звернутися до лікаря?

Звернутися до лікаря рекомендується, якщо травма обширна, глибока і потребує накладання швів або існує ризик інших ушкоджень. Показаннями до накладання швів на рану є

  • походження рани від гострого предмета, наприклад, ножа, скла, листового металу;
  • здорові краї рани з хорошим кровопостачанням;
  • висока температура;
  • видиме дно рани;
  • відсутність або мінімальна втрата тканин [2].

Щоб запобігти ускладнень, важливо розпізнати інфекцію якомога раніше. Класичними симптомами інфекції є почервоніння, тепло, набряк, біль і втрата функції. Також може спостерігатися запалення сполучної тканини, неприємний запах і гній.

Література

1. Капшитар, О. В. (2019). Рани і рановий процес.

2. W.H.C. Burgdorf, G. Plewig, H.H. Wolff, M. Landthaler. Braun-Falco Dermatologia. Lublin: Wydawnictwo Czelej, 2011.

3. Журавель, О. А. (2023). ПРАВИЛА НАДАННЯ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ ПРИ ОДЕРЖАННІ ТРАВМ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ ЗАНЯТЬ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОЇ ФІЗИЧНОЇ ПІДГОТОВКИ. Молодий вчений.

Реклама

самолікування