Рятувальники пояснили прикарпатцям, як запобігти отруєнню чадним газом

Автор: Жанна Головенко

28 Nov, 2023 08:53

Поділитись публікацією
Рятувальники пояснили прикарпатцям, як запобігти отруєнню чадним газом

Чадний газ непомітний для зору, абсолютно невідчутний і здатен призвести до біди за лічені хвилини. Тож франківські рятувальники розповіли як не отруїтися чадним газом. 

Про це пише Галка з посиланням на Головне управління ДСНС України в Івано-Франківській області.

Що варто знати про чадний газ

Чадний газ утворюється в результаті горіння в умовах нестачі кисню. Якщо в приміщенні немає нормального доступу свіжого повітря, погано працює вентиляція чи несправне обладнання — в ньому може накопичуватись чадний газ.

Чадний газ не можна побачити чи відчути його запах. Тому визначити, яка концентрація в приміщенні — неможливо без спеціальних приладів. Потрапляючи в організм під час дихання, газ проникає з легенів в кровоносну систему, де з’єднується з гемоглобіном, інформує “Галка”.

Внаслідок цього кров втрачає здатність переносити і доставляти кисень тканинам, а організм швидко починає відчувати його недостатність.

Що довше людина вдихає газ, то серйозніші симптоми можуть виникнути. Це також залежить від концентрації газу в повітрі. Навіть в невеликих концентраціях протягом тривалого часу, вдихання газу може мати серйозні наслідки для здоров’я.

Аби уникнути отруєння чадним газом

  •  Для обігріву помешкання використовуйте лише ті прилади, які для цього призначені, до прикладу, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення.
  •  Регулярно перевіряйте газові прилади, вентиляційні канали та димоходи на справність.
  • Не залишайте увімкненими газові прилади без нагляду.
  •  У помешканні з пічним опаленням завжди відчиняйте заслінку в пічці чи комині.
  •  Електровитяжці та газовій колонці не місце в одному приміщенні.
  • Завжди провітрюйте приміщення, якщо в них є газові прилади.

Симптоми отруєння чадним газом 

Симптоми отруєння чадним газом не завжди очевидні, особливо при його низькій концентрації. Вони можуть бути схожі на грип чи харчове отруєння. Але на відміну від грипу, отруєння чадним газом не викликає підвищення температури.
Найбільш поширений симптом при отруєнні чадним газом — головний біль. Також людина, яка отруїлась чадним газом, може відчувати запаморочення та втому, утруднене дихання, задишку, сухий кашель, нудоту та блювоту.

Тривалий вплив низьких доз чадного газу може призвести до появи неврологічних симптомів — проблем з мисленням та концентрацією чи появи емоційних змін у поведінці, до прикладу, людина стає роздратованою, схильна приймати імпульсивні та нераціональні рішення.