Родина франківських захисників може залишитися без житла через аферу (ФОТО)

Автор: Жанна Головенко

06 Вер, 2023 10:47

Поділитись публікацією
Родина франківських захисників може залишитися без житла через аферу (ФОТО)

Живе в Івано-Франківську сім’я Савчуків. Мама Галина, тато Руслан, два сини Денис і Роман, невістка Анастасія. Старші Савчуки чотири роки гарували за кордоном, щоб купити квартиру. Потім ретельно підбирали, чемно оформили, вклали туди всі зароблені гроші. Три роки чудово прожили в омріяній оселі. Аж раптом прийшли папери з суду, бо якийсь незнайомий їм Олександр Табахарнюк подав позов. Мовляв, він шість років тому, ще до попередніх власників, ще на стадії будівництва, уклав договір із забудовником, тож власник він, а не вони.

Про це пише Галка з посиланням на Репортер.

А через тиждень настало 24 лютого 2022 року. Тато з одним із синів одразу пішли захищати Україну на фронті. Мама, як могла, захищала квартиру в суді. Але в серпні цього року Івано-Франківський міський суд ухвалив, що, попри всі їхні законні права, той чоловік… має більше прав. Мало того, за словами Галини Савчук, суддя Ірина Пастернак з посмішкою порадила їй «насолоджуватися життям».

Квартиру сім’я Савчуків підбирала дуже ретельно

Забудовник продає квартиру двічі

Спробуємо без зайвих емоцій викласти суть. Почнемо з дійових осіб.

Савчуки – звичайні франківці. Батьки працювали, діти вчилися, потім двоє чоловіків з родини пішли на фронт. 51-річний Руслан Савчук до ЗСУ був електрозварником, пані Галина  – домогосподарка, сини Денис і Роман працювали в інституті УкрНДІгаз. Протягом 25 років сім’я жила по зйомних хатах, мріяли про своє, заробили, купили.

44-річний Олександр Табахарнюк – успішний прикарпатський підприємець. За інформацією системи YouControl, засновник шести компаній. На 1 вересня цього року за ним зареєстровані 26 об’єктів нерухомості й вісім земельних ділянок. Там же написано, що має три легкових «Тесли» і бус «Мерседес». Судових справ у системі – 31. Основний вид діяльності – «Купівля та продаж власного нерухомого майна».

Спірна квартира розташована у Франківську, на вулиці Каменярів (біля польського костелу), має загальну площу 98 квадратів. Житло гарне, люди робили для себе.

У позовній заяві Табахарнюк стверджує, що ще 4 жовтня 2016 року він уклав договір із забудовником Михайлом Пірусом «про купівлю-продаж нерухомого майна (квартири), яке буде створене у майбутньому». Тобто, за логікою, квартири ще не було. Але того ж дня вони оформили акт прийому-передачі, підприємець, за його словами, передав забудовнику всі гроші готівкою – 571 345 грн.

Проте потім, як стверджує Табахарнюк, він дізнався, що Пірус 7 грудня 2016 року продав ту саму квартиру сім’ї Ольшанецьких. Інна та Андрій Ольшанецькі зробили все як має бути, зокрема внесли дані в Державний реєстр майнових прав, і заходилися робити ремонт. Табахарнюк взявся «розбиратися» з Пірусом. Той обіцяв або повернути гроші, або надати іншу квартиру. А потім просто виїхав за кордон. Нині знайти його як мінімум дуже складно. Як і Ольшанецьких – вони не в Україні.

Руслан, Галина і Денис Савчуки

Як знайти те, чого нема

У 2019 році саме в Ольшанецьких купили житло Савчуки.

Ми дуже ретельно підбирали квартиру, спершу від двох відмовились, – розповідає Галина Савчук. – Зрозумійте, ми з чоловіком чотири роки працювали на неї за кордоном. Спершу в Польщі, потім в Ізраїлі. Кожен на двох роботах, спали по шість годин, гроші пересилали дітям, а ті складали. Нарешті знайшли квартиру. Я ходила до двох нотаріусів, аби все перевірили, усі реєстри – ніякого Табахарнюка там не було.

Як каже адвокат Савчуків Володимир Круць, вони не мали жодного шансу виявити ще якогось «підводного» власника. Як знайти те, чого нема в реєстрах?

Коли Савчуки купували квартиру, вони, як і будь-хто інший на їхньому місці, мали перевірити що? Навіть не вони, а нотаріус. Чи існують у держреєстрі якісь обтяження – позови, стягнення тощо, – пояснює адвокат. – Але там нічого не було, квартира чиста! І нічого більше вони фізично перевірити не могли.

Чому Олександр Табахарнюк одразу не реалізував своє право у реєстрі – велике питання. Він каже, що квартиру збирався продавати, дані в реєстр планував внести перед продажем.

Але тут є важливий нюанс.

Він називається – строк позовної давності. У цій справі – три роки. І дуже важливо, коли саме Табахарнюк дізнався, що квартиру, яку він нібито купив у Піруса, той продав іншим.

Отримавши позов, Савчуки звернулися до поліції щодо порушення кримінальної справи за ознаками шахрайства. Бо вони вважають це аферою. Справу відкрили. Табахарнюка викликали на допит.

Згідно з протоколом від 29 серпня 2022, він сказав, що у 2017 році виявив у квартирі чужих людей, які робили там ремонт. Скільки років до позову до Савчуків? П’ять. На цьому суд мав би спитати, чого ж він вичікував, і відмовити в позові. Чому цього не сталося? За словами Володимира Круця, суддя просто не звернула на це уваги. Чому? А це також питання, на яке наразі немає відповіді.

Руслан Савчук воює з березня 2022 року

Феміда бачить, але не все

Богиню правосуддя зазвичай малюють з зав’язаними очима. Пов’язка є символом неупередженості. Але є відчуття, що тут Феміда підглядала.

З одного боку – люди, які нічого не порушили, але мають шанс втратити все. З іншого – профі з нерухомості, який роками чогось чекав і чомусь не вніс майно в реєстр. Ще забудовник, з яким підприємець був знайомий, і який двічі продав один товар. Десь поруч з ним попередні власники. Ці, продаючи квартиру, не зізналися, що вона спірна. І в результаті суд не бере до уваги доводи Савчуків і стає на бік Табахарнюка.

У пресслужбі Івано-Франківського міського суду повідомили, що, за кодексом суддівської етики, суддя не може коментувати власні рішення. Суддя-спікер – може, але для цього мусить розібратись у справі. Отже, чекаємо.

Руслан Савчук доліковує ногу. Якщо через 30 днів його визнають придатним, то повернеться на фронт. Говорити йому складно через емоції. Єдине, каже, тепер уже не впевнений, що матиме куди повертатись з війни. Його син Роман після фронту також лікується. За словами мами, «там ще складніше», але просить без деталей.

Роман Савчук служив оператором-навідником БМП. Воював в Авдіївці

Сама Галина Савчук не може стримати сліз. Вона не просто ображена, вона здивована несправедливістю.

Що це за суди такі?! – питає жінка. – Я потім звернулася до судді, а вона посміхнулась і каже: «Насолоджуйтеся життям». Та в мене чоловік і син на нулі, квартиру відбирають, а я маю насолоджуватися життям?! А вона знов засміялась і питає: «А що таке нуль?». А потім сказала, що Бог є і він усе бачить.

Зараз Савчуки готуються до апеляції. Пані Галина каже, квартиру не віддасть.

Олександр Табахарнюк по телефону говорив дуже спокійно. Каже, він тут теж жертва. А чому суддя Пастернак прийняла саме таке рішення, мовляв, краще питати у неї.

Не треба в мені шукати якогось великого злодія, – говорить Табахарнюк. – Ніякого кайфу від цієї ситуації я не отримую. Але мушу захистити свої права та інвестиції. Те, що нас стикнули чолом з людьми, які просто стали жертвами, так само, як я, – ну така життєва ситуація, дурнувата. 

Дві деталі наостанок

Нагадаємо, за інформацією Олександра Табахарнюка, він купив цю квартиру сім років тому за 571 345 грн. Згідно з незалежною оцінкою, її ринкова вартість на 18 травня 2023 року – 2 205 083 грн.

У 2019 році цей підприємець уже був «героєм» статті у медіа. Тоді він відібрав квартиру у пенсіонерки.

Я людина не бідна, але теж мають бути якісь межі. Я намагався домовитися. Виніс з цього випадку урок на вже життя, – сказав тоді Табахарнюк журналістці.

P.S.  Пресслужба Івано-Франківського міського суду вже після публікації надіслала коментар:

«Рішення ще не набрало законної сили. Сторони мають право на оскарження. На даний час ще з апеляції повідомлення не надходило. Крім того, якщо сторонам не зрозуміле рішення, вони можуть звернутись з заявою про його роз’яснення. Це рішення прийнято на основі тих, які надходили до нашого суду з апеляції та касаційної інстанції. Тобто вищі рівні розтлумачують його саме так, як ухвалила суддя».

Читайте також: Вибори ректора медуніверситету: що кажуть кандидати після першого туру