Ртуть в побуті. Що варто знати.

Автор: Єва Жасминова

26 Жов, 2018 20:38

Поділитись публікацією
Ртуть в побуті. Що варто знати.
Ртуть – це небезпечна хімічна речовина (рідкий метал), дія якої  може призвести до отруєння та навіть смерті хворого.

Тому кожна людина має знати, де можна зіткнутися з ртуттю і що робити в разі отруєння нею.
Найбільш актуальним для населення являється побутове джерело можливого впливу ртуті. До побутових джерел ртуті відносять ртутні термометри та енергозберігаючі лампи. У цих пристосуваннях небезпечний метал міститься в невеликих кількостях, однак і цього вистачить для появи ознак хронічного отруєння ртуттю, якщо небезпечну речовину вчасно не зібрати в житловому приміщенні.
Найбільшу загрозу для організму людини є вдихання парів ртуті, а ось потрапляння цього металу в шлунково-кишковий тракт не так небезпечно, оскільки ця  токсична речовина в рідкому стані майже не засвоюється. Якщо ртуть потрапляє в організм у вигляді органічних сполук або солей, симптоми отруєння ртуттю можуть бути дуже вираженими.
Після проникнення в організм ртуть поширюється по всіх органах і системах, але найбільш схильні її токсичного впливу нервова система, нирки, легені, органи зору, шкіра, органи травлення, імунітет.
Отруєння ртуттю буває гострим і хронічним (останнє ще називається меркуриалізмом). Це захворювання виникає при регулярному вдиханні парів ртуті, навіть у невеликих дозах, наприклад, після неприбраного розбитого ртутного градусника. Гострі ж отруєння частіше пов’язані з якимись виробничими помилками і аваріями, пишуть на сайті Івано-Франківського обласного лабораторного центру МОЗ України.
Симптоми гострого отруєння ртуттю:
Виражена слабкість, головна біль, металевий присмак у роті і сильна кровоточивість ясен, нудота, блювання, гострий біль у животі, пронос, біль в грудях, кашель, задишка, озноб і висока температура тіла.
Симптоми хронічного отруєння ртуттю: стомлюваність, сонливість, нездужання, головні болі, апатія, дратівливість, погіршення пам’яті, тремор рук, зниження нюху і смаку.
Разом з тим при тривалому впливі ртуті у хворого  виникають проблеми з серцем і порушенням з боку щитовидної залози.
Якщо все-таки ртутний градусник розбився, дорослі повинні знати, як уберегти себе і дітей.
             Тактика дій в подібних ситуаціях повинна бути наступною:
• Ізолювати дітей і домашніх тварин в іншому приміщенні.
• Відкрити вікно.
• Надіти засоби захисту:гумові рукавички і марлева пов’язка.
• Підготувати цілісні поліетиленові пакети, невелику баночку з водою і пристосування для збирання ртуті, наприклад, піпетку з подовженим носиком, клейку стрічку.
• Увімкнути світло, щоб краще було видно кульки ртуті.
• Осколки термометра помістити в пакет і герметично його закрити.
• Кульки ртуті ретельно зібрати у підготовлену банку.
• Всі предмети,які контактували з ртуттю скласти в герметичний пакет.
• Місце де розбився градусник ретельно обробити розчином марганцівки.
• Зібрану ртуть, осколки градусника, піпетку віднести найближчим установам служби МНС, яка займається утилізацією таких відходів.
Якщо у Вас залишились сумніви з приводу наявності залишків ртуті необхідно провести лабораторно-інструментальне дослідження повітря приміщень, де «розбився градусник». Ці дослідження проводять фахівці спеціалізованих лабораторій, в тому числі лабораторій ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» ( (тел. 0342) 75-28-78 або 53-30-30. 
Окрім того, необхідно знати і те, що категорично заборонено, – це збір ртуті пилососом або віником, прання забруднених ртуттю речей в пральній машині. Побутову техніку після таких маніпуляцій неможливо очистити від небезпечного металу. Крім цього, пилосос під час збору ртуті буде виділяти її пари у повітря. Ну а одяг, килимки, покривала та інші подібні речі, на яких була ртуть, краще викинути, оскільки гарантувати повне очищення їх від шкідливого металу неможливо.
При появі симптомів отруєння ртуттю необхідно обов’язково звертатися до лікаря, якщо ж гостре отруєння – викликати швидку допомогу.