Сама по собі рація не забезпечує зв’язок, – волонтер Віктор Сорока розповів про потреби у ЗСУ (ВІДЕО)

Автор: Застава Максим

11 Сер, 2022 15:00

Поділитись публікацією
Сама по собі рація не забезпечує зв’язок, – волонтер Віктор Сорока розповів про потреби у ЗСУ (ВІДЕО)

Засоби зв’язку незмінно залишаються в топі запитів від наших захисників. Про те, який саме зв’язок треба на передовій, на що звертати увагу при виборі рацій та чому так важливо узгоджувати з військовими, що саме ви купуєте – розповідає волонтер Координаційного центру #SaveUkraineNow Віктор Сорока.

Читайте також: Волонтери закупили сотні пар взуття дефіцитних розмірів для прикарпатських військових (ФОТО)

Чому запит на засоби зв’язку є таким високим і не спадає?

Насправді просто до початку повномасштабної війни не було закуплено достатньої кількості засобів зв’язку. І враховуючи кількість людей, мобілізованих зараз, то те, що ми всі закупили і задонатили далеко недостатньо, щоб цих всіх людей зв’язком забезпечити. А від цього залежить здатність військових взаємодіяти між собою, і координація роботи підрозділів.

Які типи засобів зв’язку потрібні нашим військовим?

Тут я б говорив не про типи рацій, а про систему зв’язку. В нас прийнято вважати, що зв’язок – це рації. Насправді не зовсім так. Дійсно, той елемент, який тримаєш в руках – це рація. Через неї спілкуєшся, але щоб забезпечити надійний зв’язок значного радіуса дії вам потрібні ще ретранслятори, дуплексери, плюс – резервне живлення до них, стаціонарні та мобільні антени. Врешті-решт все ще повинно бути відповідним чином налаштовано. Якщо говорити конкретно про рації – то це переважно ручні або автомобільні рації. З того, що зараз найбільше використовується на фронті це два – бренди Motorola і Hytera. 

На що варто звернути увагу волонтерами, купуючи засоби зв’язку для військових? 

Це складне питання. Коли ви купуєте військову форму, або каску, або бронежилет там теж є свої нюанси, але їх не так багато. От коли ви купуєте зв’язок, то вам треба враховувати набагато більше факторів

Перше і банальне – треба зрозуміти на яких частотах працює зараз зв’язок, який є в підрозділі. Це UHF чи VHF. Тому що навіть коли вам кажуть, називають: треба купити таку-то модель рації, до прикладу Hytera HP-605. Вони бувають двох типів за частотами. Це завжди треба уточнювати. 

Другий момент – те, що вже використовується (конкретні виробники і типи рацій). І чи поєднається те, що купите ви, з тим, що є в наявності. Це теж обов’язково треба перевіряти. Ну і третє – комплектація. Окрім рації вам потрібна, банально, зарядка, можливо, ще додатковий акумулятор чи посилена антена. Якщо ми говоримо про автомобільну радіостанцію, там вже трошки складніше. Вам потрібна зовнішня виносна антена, вона буває різних типів і різної довжини. Також може бути потрібен конвертор напруги. Якщо ми говоримо про ретранслятор – то це найскладніша тема. Там вам потрібен дуплексер, попередньо налаштований на необхідні частоти, щоб можна було використовувати одну антену одночасно для прийому і передачі. Окрім цього кабелі, конектори, і плюс, звісно, резервне живлення. На фронті по-різному буває, і акумулятори, щоб зв’язок не переривався, дуже важливі.

Чи важко знайти рації зараз?

Зараз стало простіше. Я пам’ятаю, коли ми тільки починали з Координаційним центром SaveUkraineNow, у перші дні війни, вийти на постачальників у тих умовах було дуже складно. Плюс – до війни склалася ситуація, що був дефіцит рацій Motorola, пов’язаний з кризою напівпровідників у світі. Коли ми в кінці лютого телефонували дуже-дуже багатьом компаніям в Європі, то всі казали «в нас моторол на складах немає». Тому довелося частково переключитися на Hytera, щоб в перші дні закрити критичну потребу наших захисників. 

З інших складнощів – насправді – оплата, тому що це купівля валюти. Для того, щоб закупити рації, вам потрібно зробити міжнародний платіж, банк потребує чимало підтверджуючих документів, обов’язково перекладених українською, і це все вимагає часу.

Що таке «прошивка» або перепрограмування засобів зв’язку і чому це так важливо?

Сама по собі рація не забезпечує зв’язок. Вам треба поєднати їх докупи в одну систему. І тут, до теми комплектації, дуже важливо, коли ви купуєте рації, переконатися, що у вас є кабелі з допомогою яких ці рації програмуються. Власне оцей процес програмування – це налаштувати ці рації, які вам потрібно поєднати для одного підрозділу в одну систему, поставити їм одну частоту, проставити їм шифрування, що теж дуже важливо, адже ми закуповуємо цифрові рації. І, відповідно, вони мають певні алгоритми шифрування, які налаштовуються на цьому етапі прошивки. Якщо говорити про прошивку ретрансляторів, то це та сама історія, вам треба пов’язати ретранслятори та рації між собою, щоб вони працювали.

Хто проводить перепрограмування для Координаційного центру SaveUkraineNow? 

Це насправді був один з найбільш складних моментів. Тому що в перші дні війни ми почали привозити рації, але чули від військових, що в них немає в певних батальйонах у складі ще людей, які здатні їх швидко налаштовувати. Тому ми взяли на себе цю роль – ми привозили їх сюди, тут їх прошивали й вже потім віддавали далі на передову. Зараз військові вже налагодили цей процес і переважно самі програмують рації під свої потреби.

Чи погоджуєте ви з військовими, які саме рації купуєте?

Враховуючи цю специфіку і складність систем зв’язку, дуже важливо бути на одній сторінці з військовими, які на передовій. Тому що потреби змінюються: якісь підрозділи потребують більше ручних рацій, якісь автомобільних, в якихось є певна специфіка пов’язана з радіусом роботи і дальністю. Це питання і закупки правильних антен, і до рацій, і до ретрансляторів. Тому ми постійно координуємося з військовими та чуємо від них зворотний зв’язок щодо тих речей, які ми вже передали. 

Загалом з початку війни ми купили для військових 444 ручних рацій, 71 автомобільну і 13 ретрансляторів з дуплексерами. З них 7 вже працює, 6 вже оплачені та в дорозі.