Сезон змій: де і які плазуни водяться, і як зарадити при укусі

Автор: Застава Максим

18 Чер, 2024 11:41

Поділитись публікацією
Сезон змій: де і які плазуни водяться, і як зарадити при укусі

На території України мешкають декілька видів отруйних змій й з приходом літа вони активізувалися. У Центрі громадського здоров’я розповіли, що треба знати про плазунів і як вберегтися від укусів.

Читайте також: Чому небезпечно лишати дитину саму в авто влітку — пояснюють медики

Про це пише “Галка” з посиланням на ЦГЗ.

Найпоширеніші в Україні отруйні види

 • гадюка звичайна – можна зустріти в Карпатах, Поліссі. Частково мешкає в лісостепу, а також поблизу галявин, боліт, берегів водойм, на луках у долинах річок і озер на межі з лісами, зокрема біля доріг;
 • гадюка степова – цей вид зустрічається в степах та лісостепах України, частіше – на Лівобережжі. Також цей вид можна побачити у степах і на схилах Кримських гір.
 • гадюка Нікольського – трапляється в лісостеповій зоні північної частини Одещини, Вінниччини, Кіровоградщини, Дніпропетровщини, Полтавщини. Також її можна зустріти на півночі Донеччини, на півдні Харківської, Сумської, Луганської та Чернігівської областей.

Зазвичай гадюк можна розпізнати за зигзагоподібним візерунком на спині. Також потрібно звертати увагу на розміри. Здебільшого гадюки є невеликими. Характерною ознакою є вертикальна форма зіниць.

“Якщо плануєте відвідати місцевість, де потенційно можуть бути змії, обирайте відповідний одяг. Це мають бути високі черевики, довгі штани із цупкої тканини, які варто заправити у черевики.

Будьте обережними й обачними під час відпочинку на природі. Якщо побачили змію, не наближайтеся до неї, не робіть різких рухів. Краще зачекайте, поки змія відповзе сама. Завжди доречно перевірити місце відпочинку – перед тим, як сісти на колоду, камінь чи траву, можете постукати по них палицею. Це допоможе відігнати змію зі сховку та уникнути контакту з нею”, – радять фахівці.

Що робити при укусі

 • за можливості, потерпілу людину треба якнайшвидше доставити до найближчої лікарні чи медпункту;
 • якщо ви перебуваєте у віддаленому місці, надайте першу домедичну допомогу людині самостійно. Для цього виконайте такі кроки:
 • перемістіть людину в зручне положення, забезпечте їй мінімум рухів;
 • звільніть місце укусу від взуття, одягу чи прикрас;
 • при транспортуванні до медичного закладу зафіксуйте кінцівку в піднесеному положенні за допомогою шини чи підручних засобів;
 • місце укусу потрібно обробити антисептичним розчином та накласти пов’язку, що злегка здавлює кінцівку;
 • постраждалому також можна дати 1-2 таблетки від алергії, якщо вони є.

Чого роботи не варто

 • висмоктувати отруту. Це може призвести до алергічної реакції та набряку верхніх дихальних шляхів у вас.
 • накладати джгут. Такий крок може викликати локальний некроз тканин і гангрену в потерпілого.
 • припікати рану. Це не допоможе нейтралізувати отруту змії, яка глибоко проникає під шкіру потерпілого, а нанесе лише шкоду здоровʼю та біль постраждалому.
 • вживати алкоголь. Він може діяти як стимулятор, який прискорить кровообіг, і швидше поширить отруту організмом потерпілого.

Фахівці підкреслюють, укус змії не такий небезпечний, як ускладнення, які він може викликати. Підвищений ризик ускладнень є в людей, які мають хронічні захворювання чи індивідуальну реакцію.

До речі, у квітні-травні зареєстрували 31 звернення по медичну допомогу через ураження зміїною отрутою – серед постраждалих троє до 17 років.

12 випадків зареєстрували в Закарпатській області, по 5 – у Полтавській і Львівській, по 1 – в Одеській та Чернівецькій, 4 – у Житомирській, 3 у Дніпропетровській областях.