Щепитися чи ні? Топ-10 питань від франківців про дитячу вакцинацію і відповіді на них

Автор: Застава Максим

22 Вер, 2022 08:36

Поділитись публікацією
Щепитися чи ні? Топ-10 питань від франківців про дитячу вакцинацію і відповіді на них

Юні українці більш вразливі до захворювань, адже їхня імунна система недостатньо зріла, відповідно, не повною мірою здатна захистити організм. На допомогу приходить планова вакцинація.

Читайте також: Національною премією відзначили сквер поблизу Ратуші (ФОТО)

Традиційно, в осінню пору питання вакцинації дітей стає актуальним. Тож “Галкана своїх сторінках у соцмережах звернулася до багатотисячної аудиторії, аби дізнатися, наскільки батьки обізнані про щеплення та чи дотримуються календаря вакцинації. Потішив те, що абсолютна більшість франківців усвідомлює важливість планової вакцинації. Втім, і без базових питань не обійшлося.

ТОП-10 запитань від франківців про дитячу вакцинацію і відповіді на них від дитячого імунолога Ірини Федорин, яка вже 20 років оберігає маленьких франківців від хвороб, – читайте у матеріалі.

  1. Навіщо моїй дитині вакцинуватися, якщо вона і так здорова?

– Вакцинація – це профілактичний захід, який захищає дитину від тяжкого перебігу хвороби та ускладнень. Якщо наша дитина зараз здорова – це дуже добре й для того, щоб вона й надалі була здорова, щеплюйте  її, щоб захистити від хвороб.

 

  1. У дитини алергія на різні подразники. Чи можна їй вакцинуватися?

Алергія не є протипоказанням до вакцинації. Але – алергія на один із компонентів вакцини є протипоказанням. Проте це буває дуже рідко. Якщо алергія на компонент вакцини все ж є, то у деяких випадках можна щеплюватися іншою вакциною, яка не містить алергічного компоненту. Важливо також пам’ятати, що кожна вакцина має різні складники, тому алергія на вакцину, наприклад, від гепатиту В не означає, що дитина матиме таку ж реакцію і на будь-які інші щеплення.

Передбачити алергію на компонент вакцини ми не можемо, але в кожному вакцинальному кабінеті є протишокова аптечка.

 

  1. Чи можна не робити щеплення дитині й чим це загрожує?

Батьки, які відмовляються від вакцинації – наражають своїх дітей на дуже серйозну небезпеку. Бо інфекційні хвороби, проти яких ми щеплюємо дітей, небезпечні тяжким перебігом і ускладеннями, які можуть з абсолютно здорової дитини зробити інваліда. Що ще драматичніше – ці хвороби можуть і вбити дитину. 

З іншого боку, відповідно до законодавства України, невакцинована дитина не має права знаходитись в дитячому колективі. Виняток – якщо є прямі протипоказання до щеплення, але вони бувають вкрай рідко. 

 

  1. Щеплення ослаблюють імунітет – чи це правда?

Це міф, неправда. Щеплення в жодному разі не ослаблюють імунітет. Навпаки, вони навчають імунну систему розпізнавати і боротися з вірусами, виробляючи антитіла. 

  1. Чи потрібна підготовка до вакцинації?

Ще один міф, створений нашими мамами і бабусями. Якщо ваша дитина здорова і не перебуває у групі ризику – готуватися не треба. Достатньо прийти здоровим до лікаря, який огляне дитину, і якщо та матиме температуру вище 38 градусів – перенесе зеплення на інший день. 

Якихось додаткових обстежень, у тому числі загальних аналізів (крові, сечі, на глисти тощо – ред.) – не потрібно. 

Втім, якщо у дитини є хронічне захворювання, додаткові обстеження призначаються.

 

  1. Чи треба вакцинуватися, якщо захворювання вже поряд, наприклад у школі чи місті фіксуються спалахи якоїсь інфекції?

В епідемію потрібно щеплюватися, тому що після введення дози вакцини організм починає виробляти антитіла до вірусу. Ці антитіла захищати організм дитини від хвороби, зі збудниками якої під час спалахів зустрітися набагато простіше.

 

  1. Ми не встигли зробити щеплення до початку навчання. Чи можна щепитися вже під час навчального року?

Так, адже вакцинація проводиться цілорічно і прив’язки до початку навчального року немає. Ключове – це вік дитини і Календар щеплення. Стежте за графіком вакцинації і робіть щеплення тоді, коли прийшов час.  

Втім, якщо дитина не отримала вчасно дозу за віком – вона приходить як тільки має можливість й отримує щеплення. Проте слід пам’ятати, що за законодавством, допоки дитина не щеплена, відвідувати школу чи садок вона не може.

 

  1. Щеплення безплатні? Де їх можна зробити?

Наша держава передбачає безплатні щеплення від десяти захворювань:

  • туберкульоз;
  • дифтерія;
  • кашлюк;
  • правець;
  • поліомієліт;
  • гемофільна інфекція;
  • вірусний гепатит B;
  • кір;
  • епідемічний паротит;
  • краснуха.

Ці вакцини в Україні є безплатними та доступними для всього дітей. Зробити їх можна у будь-якому медзакладі, де роблять щеплення.

 

Якщо батьки хочуть зробити альтернативне щеплення – вакциною іншого виробника – вони це можуть зробити або в приватних клініках, або придбати її в аптеці. В останньому випадку, батьки повинні транспортувати вакцину протягом двох годин від моменту купівлі, дотримуючись холодового ланцюга, тобто в сумці-холодильнику, 

 

  1. Чи в безпечних місцях зараз вакцини, враховуючи, що  у країні війна?

Вакцини є й вони знаходяться під повним контролем. Вакцини знаходяться у холодильниках, при температурі +2 – +8 градусів за Цельсієм.

 

  1. Чи достатньо зараз медиків в Івано-Франківську, які проводять вакцинацію?

Планову вакцинацію проводять як педіатри, так і терапевти – їх достатньо в нашій державі.

Теги: