Що потрібно знати про резус-конфлікт під час вагітності. Розповідає франківська акушерка-гінекологиня Дарʼя Кузнєцова (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

10 Сер, 2023 09:15

Поділитись публікацією
Що потрібно знати про резус-конфлікт під час вагітності. Розповідає франківська акушерка-гінекологиня Дарʼя Кузнєцова (ФОТО)

Дарʼя Кузнєцова – акушерка-гінекологиня лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську. Має 22-річний стаж роботи.

Читайте також: Значення ультразвукового дослідження в ендокринології: розповідає франківська лікарка УЗД Дарʼя Кузнєцова

Для читачів “Галки” лікарка розповіла про резус-конфлікт (резус-несумісність), який може викликати ускладнення під час вагітності. Зʼясовуємо, які причини його появи, чим він небезпечний та чи існують симптоми та профілактика.

– Почнемо з головного, що таке резус-фактор?

– Резус-фактор – це білок, який розташовується на мембранах червоних кров’яних тілець, тобто еритроцитів, які переносять кисень у нашому організмі. Суто генетично 25% мешканців планети Земля не мають такого білка на мембранах еритроцитів. Тобто у 75% він є, а от 25% – немає. Ті люди, які мають цей білок, то вони називаються “резус-позитивними”. І, навпаки, хто не має його – “резус-негативними”.

– А що таке резус-конфлікт матері та дитини, який може виникати під час вагітності?

– Якщо резус-негативна жінка вагітна резус-позитивним плодом, то виходить так, що цей білок стає чужорідним для її організму. Тому організм може розпочати виробництво антитіл проти чужорідного білка. Ці антитіла потрапляють в організм дитини і руйнують його еритроцити. Це є резус-конфліктом.

До слова, якщо обоє батьків резус-негативні, то про резус-конфлікт мова не може йти. Якщо батько резус-позитивний, а мати резус-негативна, то є вірогідність, що дитина буде як резус-негативною, так і резус-позитивною. 

– Чим небезпечний резус-конфлікт? 

– Він небезпечний тим, що руйнує еритроцити дитини. Це може призвести до важкої анемії. Ці зруйновані еритроцити утилізуються печінкою та селезінкою, у дитини розвивається жовтяниця. І це може навіть призвести до набряку головного мозку. Важкий резус-конфлікт може призвести до загибелі плода.

– Чи існують симптоми резус-конфлікту?

– По своєму самопочуттю жінка ніколи не може це відчути. Фактор, який підтверджує розвинення конфлікту – поява ізоімунних антитіл у крові матері під час вагітності.

Коли вже розвинувся конфлікт, то при проведенні УЗД плода можна побачити збільшення селезінки, печінки, серця плоду, ознаки набряку головного мозку.

– Чи може жінка під час вагітності дізнатися, який саме резус-фактор у плода?

– Так, це можна дізнатися по аналізу крові матері. Така можливість є через те, що ДНК плоду потрапляє у кровообіг матері. Цей аналіз недешевий, проте його широко використовують. Адже єдиний інший варіант дізнатися резус-фактор дитини – це вже після її народження.

– Чи існує профілактика резус-конфлікту?

– Якщо у батьків немає можливостей дізнатися резус-фактор дитини під час вагітності через аналіз крові матері, тоді на 28 тижні, з метою профілактики, вводиться антирезусний імуноглобулін. Його вводять внутрішньом’язово матері. Він блокує процес резус-конфлікту. Повторно він має бути введений протягом 72 години після пологів в пологовому будинку, якщо народилася резус-позитивна дитина. 

Тобто є варіанти дізнатися резус-фактор дитини, і якщо він резус-негативний, то варто позбутися введень зайвих препаратів. Якщо резус-позитивний, проводиться введення антирезусного імуноглобуліну. Якщо можливості провести аналіз немає і є ризик резус-конфлікту, то препарат вводиться так, як ми це вже проговорили вище.

– Часто можна почути, що резус-конфлікт не виникає під час першої вагітності. Це дійсно так?

– Під час вагітності кров матері та дитини не змішується. Тільки ДНК дитини певним чином може потрапити в кровообіг матері. Змішується кров матері та дитини тільки під час пологів. Тобто при першій вагітності – резус-конфлікт дуже малоймовірний. Для подальших вагітностей, якщо вже потрапив цей чужорідний білок в кровообіг, то запускається цей процес і його треба заблокувати. 

З кожною вагітністю воно накопичується. Тобто жінка перший раз не мала резус-конфлікту і нормально народила, їй не вводили антирезусний імуноглобулін, а потім були аборти чи викидні, то можуть бути проблеми зі наступною вагітністю.

– Поділіться цікавим клінічним випадком з вашої роботи.

– Щоб не концентруватися на негативі. Знову нагадаю про аналіз резус-фактора дитини під час вагітності, адже багато хто не знає про такий аналіз. Він здається, як і всі звичайні аналізи, зранку беруть кров з вени. 

Якщо резус-негативна жінка та резус-позитивний чоловік, то їм варто бути готовими, що зі сторони лікарів до них буде більше уваги.

– Чому жінкам варто обрати “Мед-Атлант” для планування вагітності?

– Для турботи про ваше здоровʼя на найвищому рівні ми використовуємо найкраще обладнання. У нас працюють висококваліфіковані спеціалісти. Ми зі задоволенням працюємо для наших пацієнтів. Завжди раді разом із вами впевнитися, що вагітність протікає нормально та чекати на ваше довгоочікуване сонечко. Якщо у жінки виникають будь-які питання під час вагітності, то ми завжди чекаємо її у “Мед-Атлант”.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі:

https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

*партнерська публікація