Що таке генітальні кондиломи: розповідає франківська гінекологиня Олександра Попович

Автор: Зелінська Тетяна

07 Лип, 2024 12:12

Поділитись публікацією
Що таке генітальні кондиломи: розповідає франківська гінекологиня Олександра Попович

Генітальні кондиломи є поширеною статевою інфекцією, викликаною вірусом папіломи людини (ВПЛ). Вони проявляються у вигляді невеликих утворень на слизових статевих органів та шкірі, можуть викликати дискомфорт і свербіж, естетичний дефект. Важливість своєчасної діагностики та лікування полягає у зниженні ризику ускладнень та поширення інфекції.

Читайте також: Онкозахворювання та кров: розповідає франківська лікарка-гематологиня Ірина Аксентійчук (ФОТО)

Про це “Галці” розповіла акушер-гінекологиня Олександра Попович з лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську. Говоримо з лікаркою про причини утворення генітальних кондилом, чи можливе ускладнення від даного захворювання, що категорично не можна робити при кондиломах та як їх лікують.

– Що таке кондиломи?

– Кондиломи – це додаткові утвори на ділянці шкіри, але вони також можуть бути на зовнішніх та внутрішніх ділянках статевих органів. Вони можуть бути навіть всередині піхви, тому жінка може навіть не здогадуватися, що вони у неї є.

– Чому утворюються генітальні кондиломи?

– Дуже часто люди плутають генітальні кондиломи з папіломами на тілі. Це є зовсім різні види.

Ті, що на тілі, вони є у 99% населення, тобто майже у всіх на планеті. А ті кондиломи, що зʼявляються на зовнішніх та внутрішніх статевих органах, тобто у піхві, вони викликаються генітальними штамами вірусу папіломи людини (ВПЛ). Всього є чотирнадцять високоонкогенних штамів, і є два низькоонкогенні – 6 та 11, які й викликають зовнішній папіломатоз (кондиломи).

Цей вірус переважно передається статевим шляхом від партнера, або навіть шляхом петингу, тому презерватив від нього не захищає. Тож коли людина говорить, що живе статевим життям з презервативом, все одно є ризик заразитися, адже презерватив не захищає геніталії чоловіка повністю ,відповідно є шанс отримати даний вірус . Ще є шлях передачі вірусу папіломи людини від мами до дитини.

Нерідко й дівчата скаржаться на те, що вони були на лазерній епіляції, і після того помітили, що у них зʼявилися кондиломи. Таке може бути, коли у студії епіляції недобре обробляють маніпулу від лазера.

– Як проявляється захворювання?

– Якщо ми говоримо про наявність кондилом, які видно, то ми будемо бачити вирости у ділянці вульви. Вони можуть свербіти, може відчуватися печіння у ділянці, де є кондиломи. Нерідко генітальні кондиломи можуть давати біль під час статевого акту. А можуть бути абсолютно непомітними в плані симптоматики. Тобто жінка може навіть не підозрювати, що у неї є ці утворення, а вже гінеколог при огляді помічає їх.

Кондиломи можуть займати різну площу. Іноді це можуть бути 2-3 кондиломи, а може бути всіяна папіломами вся поверхня вульви. Навіть фактично буде не видно великих статевих губ, настільки виражений процес. У мене вже була не одна пацієнтка з такими симптомами.

– Чи можливо ускладнення від даного захворювання?

– Можливо. Наприклад, ці папіломи можуть, дуже рідко, але перерости у щось не дуже доброякісне. Особливо, якщо кондиломи постійно зголювати чи травмувати.

Високоонкогенні штами ВПЛ викликають рак шийки матки, або, наприклад, дисплазію – передраковий стан. Рак шийки матки можливий тоді, коли є вірус папіломи людини високоонкогенного штаму. Через інші причини, рак шийки матки неможливий.

– Як діагностують кондиломи?

– Діагностують візуально, коли гінеколог бачить утвори під час огляду, тоді йде мова про низькоонкогенний штам ВПЛ.

Якщо ми діагностуємо дисплазію, то беремо у жінки мазок з шийки матки на вірус папіломи людини. Вірус, саме високоонкогенні штами, визначаються не з крові, а тільки аналізом з шийки матки. Бо візуально, знову ж таки, високоонкогенний штам неможливо побачити. День циклу неважливий, якщо буде вірус, то він наявний в будь-який день циклу.

– А як лікують?

– При низькоонкогенних штамах, коли ми бачимо кондиломи, то їх можна лікувати кількома способами.

Якщо це велика папілома, то я забираю радіохвилею – спеціальним радіохвильовим ножичком або петлею. Це абсолютно не боляче. Ділянку ми спочатку знеболюємо спеціальним спреєм, потім вводимо інʼєкцією лідокаїну і після цього забираємо кондилому. Єдине, що сама ін’єкція може трошки бути дискомфортною, адже у цій ділянці дуже багато нервових закінчень.

Якщо це дуже малесенькі кондиломи, то іноді нам навіть не треба йти в операційну, а можна все зробити у гінекологічному кабінеті. Застосовувати різні хімічні методи, є такі препарати, які можуть досить непогано випалювати кондиломи.

При дуже вираженому папіломатозі, коли кондиломи заходять навіть у ділянку ануса, тоді ми можемо поєднувати різні методи лікування – використовувати і радіохвильовий метод, і хімічний.

В усьому світі фахівці говорять в один голос, що не потрібно лікувати вірус папіломи людини противірусними препаратами чи імуностимуляторами, тому що ефективність цього лікування не доведена. По-перше, імуностимулятори можуть призвести до проблем з щитоподібною залозою. Нерідко вони призводять до автоімунних процесів чи вузлового зоба.

Є також добре передбачення, що вірус сам може вийти з організму. Якщо жінка не палить, веде здоровий спосіб життя, правильно харчується, не стресує, займається спортом, якщо в неї немає проблем всередині піхви, немає інфекцій, які можуть ще більше інтегрувати цей вірус в шийку матки.

– А сама процедура видалення кондилом, скільки часу триває?

– Насправді дуже швидко. Якщо до п’яти кондилом, то це десь буде п’ять хвилин. Якщо це виражений папіломатоз, коли все всіяно кондиломами, то потрібно приходити, наприклад, раз в тиждень та видаляти за раз скільки можемо, щоб це не було травматично для шкіри. І так жінка приходить протягом місяця, поки ми повністю не заберемо всі утворення.

Після того я раджу статевий спокій, щоб жінка, по-перше, не заразилися знову від партнера. По-друге, слідкуємо, якщо кондилом не зʼявляються протягом місяця статевого спокою, тоді можна вакцинуватися від ВПЛ. Єдиний метод профілактики утворення цих кондилом – вакцинація!

– Що категорично не можна робити при генітальних кондиломах?

– Видимі генітальні кондиломи категорично не можна видаляти самостійно. Методи в інтернеті є різні – хтось ниткою зав’язує, хтось випалює чимось, чистотілом наприклад. Це може призвести до сильних хімічних опіків, до поширення цих кондилом.

Не можна голитися, адже через це ми ще більше розносимо вірус. Коли ми руйнуємо кондилому, вона починає ще більше сіятися. Може сіятися в різних місцях: всередині вульви, піхви, на вульві та на анальному отворі, тому це робити не слід.

Не можна відвідувати лазерну епіляцію, тому що це теж може призвести до поширення проблеми через локальний нагрів тканин у тому місці, де є кондилома.

– Розкажіть про переваги лікування кондилом у “Мед-Атланті”.

– Як ми вже згадували, у нас можна поєднувати операційний та хімічні методи видалення. У нас є  операційна, де ми вводимо знеболююче та проводимо процедуру. Все в одному місці – це дуже зручно!

Перевага радіохвильового методу в тому, що ми забираємо кондилому і одразу йде коагуляція в місці ін’єкції, тобто мінімальне пошкодження тканини, не буде рубців чи виразок. Плюс у нас є різні типи петель: тонші, більші, ширші. Тому ми їх підбираємо під розмір кондиломи, що теж відіграє важливу роль в естетичному аспекті.

– Ми вже згадували, що єдиним методом профілактики є вакцинація. Коли потрібно вакцинуватися і які препарати доступні?

– Наразі в Україні є два типи вакцини, вже навіть появляється третя, яка захищає від дев’яти штамів вірусу папіломи людини. Наразі у нашій клініці є Церварикс, який захистить від 16 та 18 високоонкогенних штамів ВПЛ, але не від генітальних кондилом. І Гардасил, який захищає від 16 та 18 штаму і від 6 та 11 штаму, які й сприяють появі кондилом.

Вакцинуватися можна від 9 років і аж до 46. Якщо дівчинка ще не жила статевим життям до 15 років, то ми можемо зробити дві дози ін’єкції. Наприклад, сьогодні і через шість місяців. Якщо дівчина вже живе статевим життям, то потрібно вакцинуватися три рази: сьогодні, через місяць і ще через шість місяців/протягом року.

Вакцини не дають абсолютно ніяких побічних реакцій, дуже рідко може бути легкий біль у місці інʼєкції. Зараз жінки дійсно активно вакцинуються, тому що папіломавірус, який дає кондиломи, його дуже часто діагностують. Фактично кожен мій прийом, я йду в  операційну і видаляю кондиломи.

Направду, це поширена проблема і, на жаль, про неї не так обширно говорять. Якби мами дівчаток та хлопчиків (їх так само вакцинують від ВПЛ) знали про цю проблему, і вакцинували дітей, то фактично попереджали б ризик утворення генітальних кондилом та раку шийки матки.

– Поділіться непересічним випадком з вашої практики, який пов’язаний з генітальними кондиломами.

– У мене було декілька таких випадків, але один запамʼятався найбільше. Дівчинка неодноразово була у мене на огляді – все було добре. І тут вона поїхала за кордон, працювала в холодильній камері, розвантажувала різне. Вона була постійно в тісному одязі та у холоді. Почала скаржитись на те, що в неї дуже сильний свербіж вульви, якого вона ніяк не може позбутися. Це створювало дуже сильний дискомфорт, що вона навіть сидіти не могла.

Згодом вона приїхала до нас і я змогла її оглянути. Все повністю, від початку вульви і до кінця ануса, було всіяно кондиломами. І піхва так само.

Ця проблема почалася через сильну імуносупресію. Спершу в організмі був вірус, який міг не проявлятися, але знизився локальний імунітет і одразу пішли симптоми. Саме холод і тяжка праця дали поштовх до розвитку цього папіломатозу.

Сумарно вона лікувалася близько місяця часу. Гарний результат був вже після першої процедури, а по завершенню – ніби тих кондилом й не було. Після цього дівчина вакцинувалася від ВПЛ і звільнилася з тієї роботи. І все стало добре.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

Реклама