Що таке криптовалюта простими словами: переваги та недоліки

28 Тра, 2024 09:46

Поділитись публікацією
Що таке криптовалюта простими словами: переваги та недоліки

У цій статті ми розповімо, що таке криптовалюта простими словами. Так називають гроші у віртуальній або цифровій формі. У торгівлі та обміні однієї цифрової валюти на іншу допомагають криптовалютні біржі: P2P, централізовані, децентралізовані, біржі криптовалют без верифікації тощо. Усі операції шифруються за допомогою криптографії. Перша криптовалюта – біткоїн – з’явилася у 2009 році. Біля витоків її створення стояла людина або група людей, які працювали під псевдонімом Сатоші Накамото. Біткоїн був створений як альтернатива традиційній фінансовій системі.

Блокчейн і криптовалюта для чайників

Криптовалюта працює на блокчейні. Це реєстр, у якому зберігається вся інформація про угоди. Під час будь-якої операції утворюється новий блок, пов’язаний із попередніми. Кожен блок містить інформацію про проведену операцію та унікальний набір символів, який називається «хеш». Під час проведення нової транзакції система перевіряє правильність попередніх хешів, вносить інформацію і закриває блок. Доступ до інформації мають усі користувачі інтернету. Спроба внести зміни в блокчейн у проведені раніше угоди є неможливою.

Переваги та недоліки криптовалют

Серед найвідчутніших плюсів цифрової валюти:

  1. Конфіденційність. Під час її використання користувач не повинен вказувати особисті дані, тому зберігається анонімність операцій.
  2. Доступність. Будь-яка людина може завести електронний гаманець і проводити фінансові операції.
  3. Простота використання. Для користування цифровою валютою не треба володіти спеціальними знаннями.

Серед недоліків криптовалют можна відзначити:

  • Високу волатильність. Вартість активів може змінюватися на кілька відсотків за день. Не рекомендується зберігати в них свій основний заробіток;
  • Регуляторні ризики. У більшості країн існують обмеження на використання криптовалют. Не завжди можна розплачуватися цим активом;
  • Недостатню прозорість ринку. Через малу регульованість та анонімність зростає ризик шахрайства та фінансування протизаконної діяльності.

Форми криптовалюти

У криптовалютному світі існують монети і токени.

Грошова одиниця цифрової валюти, що має власний блокчейн, називається монетою. Як правило, криптомонети можна використовувати як платіжний засіб. Грошова одиниця, створена на базі наявного блокчейна, називається «токен». Токени не використовуються як засіб платежу, але завдяки їм користувачеві стають доступними різні функції платформи.

Найпоширеніші криптовалюти

Поширеність можна оцінити за рівнем капіталізації (сумарною вартістю всіх одиниць цієї валюти, що перебувають в обігу).

За цим параметром перші місця на ринку посідають такі криптовалюти:

  • Bitcoin – 1 200 мільярдів доларів;
  • Etherium – близько 350 мільярдів доларів;
  • Tether USDt – понад 100 мільярдів доларів.

Як отримати криптовалюту

Існує кілька способів отримання крипти:

  1. Купівля. Придбати велику суму найпростіше на криптовалютній біржі.
  2. Майнінг. Так називають складні обчислення, що дають змогу приєднати нові блоки до наявного інформаційного ланцюжка. Для цього потрібні дуже великі обчислювальні потужності. Тільки деякі криптовалюти можна добувати шляхом майнінгу (наприклад, біткоїн).
  3. Стейкінг. Отримання нагороди за зберігання цифрової валюти.

Як зберігати

Для зберігання цифрової валюти використовується криптогаманець. У ньому зберігається секретний ключ, що дає змогу здійснювати транзакції.

Кастодіальні гаманці

У таких гаманцях зберігається криптовалюта в обмінниках і на криптобіржах. Для користування таким гаманцем треба зареєструватися на сайті кастодіана. Цей спосіб зручний, але безпека не гарантована. Гроші можуть бути загублені, якщо з якоїсь причини акаунт буде заблоковано.

Некастодіальні гаманці

Існує два типи некастодіальних криптовалютних гаманців:

  1. Гарячі. Ці гаманці приєднані до інтернету. Вони зручні при частому використанні цифрової валюти для проведення поточних операцій. Ключ у цьому випадку зберігається в особистому кабінеті. Але існує ризик злому особистого кабінету. У цьому випадку шахраї можуть вкрасти кошти.
  2. Холодні. При зберіганні великого обсягу криптовалюти протягом тривалого часу, як правило, використовують холодні гаманці. Вони не підключені до інтернету.

Зазвичай ці два типи гаманця працюють у парі. Операції, що здійснюються за допомогою гарячого гаманця, мають бути підтверджені кодом, що зберігається в холодному гаманці.

Можно досить швидко дізнатись всі базові поняття, які відносяться до криптовалют, але для серйозного знайомства з цифровими коштами потрібно вивчати спеціальну інформацію, на що піде значно більше часу.

Реклама